Forum Forum emerytalneInne

Polskę czeka głęboka reforma systemu emerytalnego

Polskę czeka głęboka reforma systemu emerytalnego

Wyświetlaj:
jaś / 148.81.193.* / 2015-09-23 10:24
Ci, co zaczynali pracę w latach sześćdziesiątych dalej muszą tyrać. Mam 47 lat i 1 m-c pracy fizycznej, same składkowe, a do pełnej emerytury muszę tyrać jeszcze 2 lata i 8 m-cy. Tylko dlatego, że pracuję od 17-go roku życia i miałem na tyle szczęścia, że ominęło mnie bezrobocie. Po prawie 50-ciu latach fizycznej pracy to ja będę wrakiem człowieka, a nie emerytem. (Pracuję bez przerwy od 01-08-1968 r.) Cywilizowane kraje, podnosząc wiek emerytalny, wprowadzają odstępstwa i biorą pod uwagę pracowników o długim stażu pracy. By mieć prawo do emerytury liczy się albo wiek, albo długi staż pracy. A nam każą tyrać do upadłego. Niech posłowie PO - PSL, oraz szanowni eksperci pokażą mi drugi taki kraj na świecie, gdzie trzeba przepracować 50 lat, by mieć prawo do emerytury.
wiwan / 2015-09-23 10:47
Mamy takie odstępstwo. To e. częściowa. Czyli dla Pana - za 8 miesięcy.
amso / 2015-09-22 22:29 / "Małomówny"
Nie byłoby konieczności głębokich zmian gdyby politycy nie psuli tego systemu który mamy.
Nowy system ma elementy samoregulacji tzn wysokość emerytur się dopasowuje w długim terminie do demografii.
Co ciekawe obniżenie wieku emerytalnego proponowane przez Prezydenta nie mają aż takich skutków ekonomicznych jak się powszechnie sądzi.
Niestety politycy psują wskaźniki np poprzez taką waloryzację jak w ub roku.
Wydano na to dodatkowo 1,5mld zł i jest to rachunek ciągniony, czyli ma konsekwencje w następnych latach na podobne kwoty.
Teraz są pomysły zwiększenia najniższych emerytur o 200zł.To wszystko oczywiście powoli rozwala ten nasz system.
Powinien być konsensus wśród polityków że system wypłat i waloryzacji nie będzie modyfikowany pod wybory.
Waloryzacja powinna być tylko procentowa i tylko o wskaźnik inflacji.
Jednocześnie powinna być szeroka akcja uświadamiania o wysokości przyszłych świadczeń i propagowania dodatkowego oszczędzania na emeryturę.
Osobną kwestią są przywileje emerytalne.
Tutaj powinno się wprowadzić zasadę że każdy rozpoczynający pracę jest w ZUS i nie ma przywilejów.
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego że budujemy sobie najbardziej niesprawiedliwy system emerytalny na świecie.
Za kilkanaście lat 80% emerytów będzie dostawać 30% ostatniej pensji po 45 latach pracy, a pozostałe 20%-80 do 100% ostatniej pensji po 25latach pracy.
wiwan / 2015-09-23 08:16
A propos skutków ekonomicznych- zapominamy o dwu kwestiach:
- ustalenie wysokości świadczenia na podstawie kwoty składek (zwaloryzowanych) i przewidywanej długości życia nie uwzględnia kwot przyszłych waloryzacji. Na waloryzacje trzeba takiemu ubezpieczonemu 'dosypać' do FUS. Obniżenie wieku emerytalnego- to zwiększenie liczby waloryzacji a więc i kwot do dosypania
- niższa na skutek obniżenia/powrotu do starego wieku emerytalnego emerytura to większy udział emerytów w systemie pomocy społecznej (np. dodatki mieszkaniowe)
ZK590 / 37.128.101.* / 2015-09-22 16:24
uprzywilejowani, nadmiar urzędników kroją system emerytalny po mistrzowsku i nikomu to nie przeszkadza łącznie z Trybunałem Konstytucyjnym.
Solą w oku jest polski robotnik, który powinien pracować do śmierci aby wybrańcy żyli długo i dostatnio.
guru122 / 93.105.244.* / 2015-09-22 13:44
Kapitalistyczne bzdury, jak może kobietom emerytura spaść o 3/2 po odjęciu tylko 7 lat okresu składkowego? poza tym, jesli ktoś chce pracować dłużej to będzie mógł. W Polsce wiek emerytalny powiniem wynosić 60/60 a to ze względu na wysokie bezrobocie i związaną z tym emigrację młodych. Stare pryki nie mogą blokować stanowisk w nieskończonosc!!! Musi następować wymiana pokoleniowa.
mno_1966 / 159.205.226.* / 2015-09-22 21:05

jak może kobietom emerytura spaść o 3/2 po odjęciu tylko 7 lat okresu składkowego?

Jak widać tłumaczenie że tak jest, to syzyfowa praca.
Zawsze znajdzie się jakiś niedoinformowany.
Jedyna rada jest taka, aby ZUS przysłał ponownie wyliczenia, ale nie tylko dla wieku podwyższonego według aktualnych przepisów, ale także dla wieku 60/65.
A najlepiej dla kolejnych lat w tym przedziale.
Może wtedy większość zrozumie jak to działa.
Nie Ekonomista / 206.197.58.* / 2015-09-22 16:04
Bo zamiast kolejne 7 lat płacić to będą dostawać czyli zamiast +42000 masz minus 42000 czyli 84000 różnicy (przy składce na zus 500pln)
leonek_king / 94.154.24.* / 2015-09-22 11:20
od czasu reformacji wpływ z prywatyzacji 250 mld ( bez 2014r ). Dług Gierka to 40 mld usd czyli zostało jeszcze 50 mld usd !!! obecny dług publiczny to 1 bln. w międzyczasie wybudowane z dopłatą ue kilka kilometrów najdroższych autostrad. ja się pytam Q....wa gdzie jest ten szmal??? płacę składkę od 1985 roku. ani dnia spóźnienia, podatek pit jak Pan bóg przykazał, żadnych wałków i dostanę podobno 500 zł. gdzie ja żyję?
Waniek / 2015-09-22 10:33 / Bywalec forum
I co dalej przecież przy takim państwie tych emerytur wcale nie będzie !!! Obietnice wyborcze naciąganie ludzi na uprzywilejowanych euro i krajowych spaślaków to nie jest coś co daje emeryturę. Nie ma firm, a co za tym idzie nie ma kasy i nie będzie. Opowiadanie że budżet państwa wydrukuje to można wsadzić do kieszeni a ufanie łobuzom - politykom to już zupełna naiwność!!!
Leon Z / 78.11.167.* / 2015-09-22 10:20
Należy zacząć od likwidacji WSZYSTKICH przywilejów emerytalnych. Czi, którzy już je nabyli powinni zachować swoje prawa, ale ŻADNYCH nowych młodych-emerytów. Szef wyszkolenia służb specjalnych Tajwanu miał prawie 80 lat i pozostawał w czynnej służbie, więc proszę nie mówić, że to niemożliwe. Zresztą jest system rentowy - jeśli ktoś jest niezdolny do pracy, to po uzyskaniu orzeczenia ZUS otrzymuje rentę. To samo powinno dotyczyć policji, wojska, górników, nauczycieli - wszystkich.
100% / 176.111.138.* / 2015-09-22 10:42
Zgadzam się w 100%!!!
Waniek / 2015-09-22 10:34 / Bywalec forum
Żadnego zachowania praw pracują wszyscy do 67!!! Bez żadnych wyjątków!!!

Najnowsze wpisy