Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Porozumienie rządu z górnikami. Korekty w sprawie restrukturyzacji kopalń

Porozumienie rządu z górnikami. Korekty w sprawie restrukturyzacji kopalń

Wyświetlaj:
dgen / 2015-01-19 08:15 / Tysiącznik na forum
jaka partia rządząca taka lejdi taczer
23ed2 / 83.4.97.* / 2015-01-19 07:39
Górnicy zyskali więcej niż mieli wcześniej. A pani Kopacz ni liczy już na następną kadencje. Podrzuci to jajo Kaczyńskiemu.
chichotek / 83.12.23.* / 2015-01-19 09:06
to nic, przecież Jaro wie co zrobić żeby było dobrze. Ma już plan napisany tylko leży w szufladzie i czeka aż wygra wybory.
dosyctego / 5.172.252.* / 2015-01-19 07:16
Deklaracja miliona wyborców:
http://wojciechlazarowicz.natemat.pl/130487,ja-frankowicz
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
sertiel83 / 2015-01-19 08:22
Jak frank był tańszy wziąłem kredyt w zł nikt mnie nie zmuszał do brania w Frankach !!!! A ze ktoś nie myślał nie moja wina !!! Dla mnie fakt był 1 jak będzie jakaś recesja dalej będę płacił w zł a nie w innej walucie która może być droższa !!!!!!!!!
precz z komuną! / 31.174.190.* / 2015-01-19 03:33
Uniwersytecki profesor zarabia 50% tego co fizol z kilofem, nauczyciel i lekarz po 25%. Tyrać muszą do 70-ki, a debile co z trudem się potrafią podpisać na liście płac w wieku 40 lat byczą się na emeryturach równych profesorskiej pensji. Nawet Lenin nie potrafił stworzyć swym Kałmukom takich warunków.
oburzony306 / 37.248.255.* / 2015-01-18 21:45
Proponuję protest przedsiębiorców i pracowników firm prywatnych.
Czas skończyć z komuną w państwowych kopalniach. Każdy, kto ma Górnika w rodzinie widzi jak bardzo ta grupa od czasów Gierka jest zdegenerowana, grupie której wydaje się, że to właśnie jej zawód jest najważniejszy.Każdy rząd, który rządził tym krajem przez ostatnie 25 lat winny jest zaniedbań w górnictwie- włącznie z górnikami i związkami zawodowymi. Ludzie pracujący za 1500 zł muszą pracować na te ich przywileje, a wyrobicie z nich biednych górników. Kto słyszał, żeby w jakieś prywatnej firmie człowiek na odchodne dostawał 24 pensji i miał 4 letni urlop ( dla górników bliskich wieku emerytalnego 25 lat pracy przepracowanych pod ziemią) płatny 75 % ostatniej pensji.
Teraz górnicy się obudzili i nie pamiętają jak 2 lata temu okupowali siedzibę Kompani Węglowej, żeby pieniądze z nadwyżki przeznaczyć dla siebie, a nie na modernizację kopalni. Dzisiaj skomlą, że węgiel drogi i wokół kopalń porobiło się wiele szemranych spółek. Sprywatyzować, to na wzór Bogdanki i Silesii, a resztę RZECZYWIŚCIE NIERENTOWNYCH kopalń zamknąć- już teraz średnia głębokość wydobycia węgla wynosi blisko 700 metrów, co stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia górników oraz poddaje pod dużą wątpliwość opłacalność tego rodzaju przedsięwzięcia biznesowego. Straty górnictwa w latach 1990 – 2000 wyniosły 18 mld zł. Sektor ten otrzymał z budżetu państwa 16,4 mld zł oraz umorzono mu zobowiązania w wysokości 15 mld zł. Każdy pracujący Polak w ciągu 12 lat darował pod przymusem za pośrednictwem skarbu państwa średnio 2400 zł na rzecz górnictwa! , lata 2010-2013 22 miliardy subsydiów dla górnictwa. W latach 2000-2010 górnictwo otrzymało 8,1 miliarda złotych dotacji budżetowej.

Ukraiński górnik jest wydajniejszy od polskiego a zarabia 500 Euro miesięcznie. Wiek emerytalny dla górników w krajach Europy Zachodniej oscyluje w granicach 60-63 lat, a u nas 25 lat i na emeryturę. Za 750 miliardów złotych jakie w ciągu 25 lat zostały zmarnowane na wszystkie przywileje emerytalne, moglibyśmy mieć kilkanaście elektrowni atomowych albo blisko 20-25 tys km dróg. Teraz płacz, że musimy płacić za CO2, a jednocześnie dotuje się kopalnie i rocznie wywala na przywileje 30 miliardów złotych. W ciągu 25 lat na same emerytury górników( nie liczę kosztów związanych z eksploatacją złóż, szkody górnicze, zanieczyszczenia środowiskowe,wynagrodzenia górników, koszty łapówek i nabywanego sprzętu z kilkuset % przebitki) wydano blisko 170 miliardów złotych.

Nawet gdyby sprzedać węgiel zalegający na hałdach po 531 zł za tonę- przykładowa cena węgla bez akcyzy i VAT ( Orzech I,II) z kopalni Brzeszcze ( 80-90 % koszty stałe), to i tak będzie on za drogi w stosunku do zagranicznego. Prawda jest taka, że przy zachowaniu obecnych kosztów wydobycia, polski węgiel nie ma żadnych szans konkurować z węglem australijskim ( kopalnie odkrywkowe, górnicy pracują do 65 roku życia, brak przywilejów), rosyjskim,ukraińskim ( górnik tam zarabia 500 euro) i polskim z prywatnych kopalni ( Bogdanka- jednostkowy koszt wydobycia tony węgla -145 zł( 45 USD),średni w Kompanii Węglowej to ponad 300 zł -85 USD a na rynkach światowych 65 USD. Problemu należy szukać w kosztach ( pracowniczych, stałych, administracja , związki zawodowe) i w obniżce VAT AKCYZA- co w tym przypadku jak widać z kosztów wydobycia węgla, nie jest największym problem jeżeli chodzi o cenę węgla.

Przeciętny okres pobierania emerytury przez górników. Wprawdzie średnia ich pracy wynosi 30 lat ale ponad 70 % emerytów górniczych pobiera ją przez okres od 16-31 lat i dłużej ( pomijam kwestię wdów górniczych, bo ten okres wydłużyć się może nawet do 40-45 lat). Dodajmy do tego preferencyjny przelicznik lat ( 1.5, 1.8 ) i mamy dużą część 43 ( wliczając szkoły górnicze)- 45 letnich emerytów z emeryturą 3-4 tys zł miesięcznie i więcej. Jest to niezgodne z konstytucyjną zasadą równości wszystkich obywateli wobec prawa. Najwięcej strajkują święte krowy pracujące w państwowych molochach, które pojęcie o ciężkiej i zdyscyplinowanej pracy mają takie, jak Tusk o gospodarce. Dzięki istnieniu monopoli państwowych polski podatnik jest wręcz obdzierany z pieniędzy, żeby zaspokoić żądania poszczególnych grup interesu (górnicy,mundurowi,rolnicy,energetycy,gazownicy,sędziowie,prokuratorzy,nauczyciele,pocztowcy,politycy itd. itd).
Górnicy mają schizofrenie. Najpierw głosują na socjalistów, którzy obiecują zachowanie przywilejów górniczych, a teraz psioczą, że węgiel drogi. A może już nie pamiętają jaka, to partia za czasów Blidy porobiła spółki pośredniczące węglem.

Jak się raka nie da wyleczyć farmakologicznie, to należy go wyciąć,żeby pacjent nie zmarł-inaczej mówiąc, sprywatyzować kopalnie, to skończą się machlojki tego typu, że kopalnia kupuje kilof dla górnika za 500 zł itp albo kilkukrotnie przepłaca za kombajn-.W interesie prywatnego właściciela nie jest przepłacać i dokładać do interesu, tak jak, to ma miejsce teraz w państwowych kopalniach. Niestety,ni
ateista-realista / 79.191.4.* / 2015-01-18 22:14
Przedsiębiorcy i pracownicy firm prywatnych protestują nogami, sorry - biletami lotniczymi za granicę...
Wilczy_kapitalista / 94.254.144.* / 2015-01-18 19:43
Obawiam się że wspaniałe zespolenie kopalń z energetyką w konsekwencji przeniesie koszty nierentownej KW na cene energii elektrycznej. I tak jednym wspaniałym zabiegiem zapłacimy za to wszyscy oglądając wieczorne wiadomości z naszego nieszczęśliwego kraju. Wybornie Pani premier gratuluję czerwonego wychowania.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Waniek / 2015-01-18 19:48 / Bywalec forum
Ale dopłacisz jeszcze do ciepła i do paliwa na stacji do gazu dopłacisz.
103545 / 37.152.19.* / 2015-01-18 19:41
Dopóki nie wyprowadzą związków z zakładów pracy to mafia związkowa tak będzie "walczyć" Związki nie mogą być obciążeniem dla ZAKŁADÓW PRACY. Muszą utrzymywać się ze składek członków.Wówczas nie będzie po sto związków w jednej kompanii a będzie działał jeden lub dwa związki. Takie związki będą niezależne od pracodawcy. Kto tego nie zrozumie będzie płacić na związkowych nierobów. Alle jaja.
JanuszPOlikot / 2015-01-18 19:36 / Tysiącznik na forum
Pewnie wsród tych "ekspertów" jest pan MORDA..icz
który siedzi w ZUSie na naszym garnuszku.....
Drodzy czytelnicy portalu ekonomicznego pewnie płacicie coś takiego jak ubezpieczenie OC od pożaru itp.....W większości dopłacacie do interesu ale jak się coś stanie to jesteście uratowani. Tak samo jest z obronnością ,policją itp......Utrzymywanie kopalń jest właśnie tą polisą....Która mam nadzieje nie bedzie musiała być "wypłacona" np. w razie zawirowań na świecie
Oczywiście należy walczyć z patologiami i innymi spółeczkami POkolesi które obsiadły kopalnie. Jednakże czy dekoniunktura prawdopodobnie przejściowa na świecie jest powodem aby zamykać kopalnie i zrywać polisę...?
Co to za rząd który nie potrafi gospodarować strategicznymi działami gospodarki.
Jeszcze jedno prawdopodobnie gdyby banki były ubezpieczone od zmian kursu franka kredyciarze nie mieli by tak nieprzespanych nocy....ale wtedy kredyt byłby z pewnością droższy:)No cóż bezpieczeństwo kosztuje..:)

Tradycyjnie POzdrawiam (POśmiewisko)i życzę abyście czuli się bezpiecznie pod kazdym względem.....
Waniek / 2015-01-18 19:50 / Bywalec forum
Zabezpieczenie w drugim filarze vel ofe i emerytura pod palmami mówi to ci coś???
JanuszPOlikot / 2015-01-18 19:59 / Tysiącznik na forum
Waniek ja nie mówię o fiducjarnych zabezpieczeniach obiecanych przez POlitykierów ale o realnym aktywie jakim jest energia zawarta w węglu :)
Waniek / 2015-01-18 20:03 / Bywalec forum
Tak tylko że mając na ich straży podobnych do strażników w ofe ludzi dostaniesz podobne zabezpieczenie he he.
JanuszPOlikot / 2015-01-18 20:14 / Tysiącznik na forum
Zgoda.Dlatego cały czas piszę że rządzą nami POlitykierzy których trzeba POgonić:) Zresztą jestem na tym pPOrtalu za to cały czas krytykowany i kasowane są moje antyPOsty
Waniek / 2015-01-18 20:26 / Bywalec forum
Tylko nadal nie rozumiesz do tanga trzeba dwojga ktoś musi dawać a ktoś musi brać. Winą należy w wielu przypadkach obciążyć obie strony bo tych patologii jest za dużo. Z jednej strony ściemniacze politycy którzy udają ze coś robią z drugiej strony kopalniani ściemniacze udający że coś za te pieniądze wypracowują. Niestety ale wypracowują tak drogo że się nie da tego na żadnym składzie węgla kupić przez prywatnego niezamożnego klienta a elektrownie w wielu przypadkach są do kupna tego węgla wręcz zmuszone.
JanuszPOlikot / 2015-01-18 20:47 / Tysiącznik na forum
Waniek widzę że muszę ciebie "POdszkolić".......Teraz czytaj strona internetowa Holdingu weglowego od którego się wszystko zaczęło nazwa strony to... kwsa.pl

Teraz słuchaj jak picują POwcy. Oni podają cenę wegla energetycznego najgorszego sortu tzw ARA który kosztuje ok 60 USD . Lepszy węgiel sortowany (kostka ,orzech) jest droższy na całym świecie i stanowi ok 15 % urobku naszych kopalń. W telewizji mówią tobie że masz płacić ok 60 USD ....Ty płacisz ok 700 zł..Dobry sortowany wegiel drożej kosztuje . Co robią z nim na składzie gdzie kupujesz to inna sprawa (domieszki miałowe , moczenie wodą koksu miału itp. Zobacz sobie na stronie kwsa.pl jak dobry jest węgiel np. z Bobrka który chcą zamknąć . Zobacz sobie Vaty , akcyzy jakim jest obłożony opał . Masz pytania pytaj . Jak bedę wiedział to odpowiem
Waniek / 2015-01-18 20:56 / Bywalec forum
Zajmuje się dostarczaniem sprzętu wysokiej klasy do kopalń i nie tylko np dowożę węgiel do elektrowni na zamówienie.

Widzę jak cena w kopalni dla mnie jako dowożącego węgiel do elektrowni wynosi 300 zł. A jak detalista chce kupić ten sam węgiel w tej samej kopalni wynosi 600 zł. Tu nie chodzi o ściemę jedynie polityczną. Również mamy do-czynienia cały czas ze ściemą kopalnia-związki. I jest to widoczne od lat ale nikt o tym jakoś głośno nie mówi.
JanuszPOlikot / 2015-01-18 21:08 / Tysiącznik na forum
Waniek popatrz na stronę kwsa.pl....znajdż zakładkę kupuję wegiel w kopalni lub w autoryzowanym składzie i z pewnością nie bedziesz już wiecej przepłacał. Na autoryzowanym składzie możesz kupować w detalu cokolwiek chcesz po cenach z kopalni bez ściemy a nawet czasami kupowałem taniej jak to u dealera. Możesz nawet wymagać certyfikatu jakości węgla
Waniek / 2015-01-18 21:43 / Bywalec forum
Dodatkowo cena tego węgla, który kupuje w tych twoich składach jest o 90 zł wyższa niż u mnie.
Waniek / 2015-01-18 21:18 / Bywalec forum
Ja nie jestem bezpośrednim kupcem węgla widzę tylko jak wygląda cena takiego, który wożę. A który kupuje elektrownia u mnie w mieście. Ma ona obowiązek kupowania tego węgla i nie może jak chce się zaopatrywać gdzie chce.(kontrakt na zakup hurtowy przez 10 lat po określonej cenie)
103545 / 37.152.19.* / 2015-01-18 19:45
Tak mówi szef nierobów związkowych. Płaćcie bo jak nie to wyjdziemy na ulicę a wtedy zobaczycie. alle jaja.
Waniek / 2015-01-18 19:42 / Bywalec forum
Polisa górnicza jak na razie jest normalna w kopalniach z obcym kapitałem bo Polacy nie potrafili i nadal nie potrafią się rządzić. To co mamy obecnie w kopalniach kompanii węglowej jastrzębskiej spółki węglowej i innych pseudo kopalniach to jest zwyczajne okradanie obywateli na pseudo polisę!!!
AD. / 178.42.233.* / 2015-01-18 18:28
Na dniach masowe protesty w największych miastach przeciwko mafii węglowo-politycznej.

- "Nie zgadzamy się na dotowanie nierentownych kopalni z moich podatków"
- "Nie zgadzamy się na gwarantowanie miejsc pracy, astronomicznych odpraw i bonusów wąskim grupom interesu, podczas gdy reszta Polaków, zarówno pracujących w budżetówce, jak i w firmach prywatnych, nie cieszy się takimi przywilejami"
- "Dość utrzymywania mafijnych układów z pieniędzy podatników"
- "Nie zgadzamy się na finansowanie przez podatników niekonkurencyjnego wydobycia węgla"
- „Nie zgadzamy się na trucie nas i naszych dzieci paliwem najgorszego sortu"
- "Nie zgadzam się na utrzymywanie skansenu gospodarczego przez dopłaty do branż z minionej epoki"
- "Domagamy się umożliwienia rozwoju energetyki obywatelskiej. Chcemy być prosumentami"
- „Chcemy dobrej prosumenckiej ustawy o OZE. Nie może być tak, że wałkuje się ją 3 lata, a górnicy dostają w ustawie co chcą w 3 dni"
- "Chcemy planu rozwoju gospodarki niskoemisyjnej, w sektorach efektywności energetycznej i OZE"
- "Chcemy czystego powietrza i redukcji emisji"
deck / 62.141.198.* / 2015-01-18 17:30
"niektóre uprzednio podzielone
głęboki proces naprawczy w Spółce Restrukturyzacji Kopalń (SRK), by potem trafić do inwestorów."

"Gleboki proces naprawczy" po rozdrobnieniu. No polska klasyka.
lukwierz / 31.179.243.* / 2015-01-18 17:00
Myślałem ze PO pokaże pazur i chęć wprowadzania reform, tych trudnych bez patrzenia na słupki popularności, p.Kopacz miała szanse pokazać się z dobrej strony jako reformator a tu zonk dalej panuje nijakość a plan jest jeden robić wszystko aby przetrwać, ustępować i dawać tym co głośno krzyczą. DAJCIE MI PARTIE REFORMATORSKĄ, KTÓRA STAWIA NA ROZWÓJ, ABYM JUŻ NIE MUSIAŁ GLOSOWAĆ NA nijakie PO !!!
xs / 82.160.30.* / 2015-01-19 08:37
Nową w partie w obronie podatnika i publicznych pieniędzy ..........PO do śmietnika historii
filomidanek / 83.10.66.* / 2015-01-18 16:17
To o ile więcej dopłacimy do kopalń?
arh+. / 46.113.209.* / 2015-01-18 13:52
Dajmy szansę Korwinowi, Polska potrzebuje silnego polityka z charakterem, który nie ugnie się pod presją krzykaczy. Te rządy mają zadanie doprowadzić społeczeństwo polskie do nędzy, komuś na tym zależy.
KNP to tragedia / 164.127.4.* / 2015-01-18 19:22
JKM nie ma realnych szans. Gdy już uzyska poparcie, to się skompromituje jakąś wypowiedzią o kobietach, chłoście, karze śmierci albo walnie kogoś w ryj.
Miałem nadzieję, że Wippler przejmie stery i coś osiągnie. Straciłem ją kiedy się upił w centrum miasta i naparzał policjantów.
Jest tam jeszcze ktoś w ogóle godny uwagi?
and310 / 89.74.24.* / 2015-01-18 17:47
ten Pan to impotent polityczny nieumiejacy nawet utrzymac wlasnej partii, nie mowiac o Panstwie. Najlepiej mu wychodzi sprzedawanie koszulek i ksiazek przez siebie pisanych w internecie.... ot taki bloger...
luk.skajłoker. / 46.113.209.* / 2015-01-18 13:45
Fajnie że znalazły się pieniądze. Szkodą tylko gadania Rządu że na emerytury już nie starczy.
ateista-realista / 79.191.4.* / 2015-01-18 13:00
Mam pytanie do Pani Premier - skoro twierdzi Pani, że program "naprawy" (=utrzymania de facto status quo) górnictwa ma kosztować "tylko" 2 mld zł z hakiem, to, jak rozumiem, ZUS od dzisiaj wstrzymuje wypłatę emerytur górniczych (koszt >4 mld zł rocznie), tak?
Waniek / 2015-01-18 13:06 / Bywalec forum
Marzyciel dopłacisz i do górników i do ich emeryturek ciepłych a ty pójdziesz na emeryturę w wieku 80 lat!!!
Bezerbur / 178.43.1.* / 2015-01-18 13:35
Trzebaby tu odróżniać co jest dotacją z budżetu a co pochodzi z "ŚPźPeś" Funduszu Świadczeń Pracowniczych.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Waniek / 2015-01-18 13:38 / Bywalec forum
ŚPźPeś" funduszu świadczeń pracowniczych które to fundusze kompania węglowa nie zdążyła nawet od ostatniej hucpy uzupełnić???
Bezerbur / 178.43.1.* / 2015-01-18 13:52
Jeżeli nie doprowadzili do upadku celowo to od tego jest ten fundusz.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Waniek / 2015-01-18 16:53 / Bywalec forum
Ten fundusz wykorzystano przy ostatniej restrukturyzacji kopalń kompanii węglowej. Do tego czasu nie byli nawet w stanie go zacząć uzupełniać. Od wielu lat tak robią ża opróżniają wszelkie państwowe fundusze a później pół polski się na nie zrzuca.
Bezerbur / 178.43.1.* / 2015-01-18 13:47
Czyli jest zagadnie wyłudzania pieniędzy z firmy ubezpieczeniowej. Ubezpieczasz dom, podpalasz i chcesz odszkodowanie?
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
ateista-realista / 79.191.4.* / 2015-01-18 13:25
Tu mi mogą, i tak jestem poza systemem (umowy o dzieło), mogą tylko mnie z podatków okraść, ale i tak rokrocznie okradają, więc w sumie mała różnica na kogo one potem idą - skoro nie na mnie. III filar i w 30 lat "zrobi się" ze 400 tysięcy (lub więcej) bez oglądania się na jałmużnę z Zakładu Utylizacji Staruchów (Szmalu). Wsio.
Waniek / 2015-01-18 13:44 / Bywalec forum
Nie dawaj się okradać nawet na podatkach kupuj na wolnym rynku to ci pomoże ominąć nawet rządowe podatki w dużej części bo mało pośredników.
do początku nowsze
1 2 3

Najnowsze wpisy