Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Pośrednictwo w nieruchomościach

Pośrednictwo w nieruchomościach

d_marcin / 2016-01-31 22:17
Witam,
chcę opiekować się czyimś mieszkaniem i w zamian za to pobierać stałą opłatę miesięczną.
Jestem zainteresowany jednoosobową działalnością gospodarczą (pracuję również na pełen etat). Jaki sposób obliczania podatku wybrać? Czy istnieje dla takich usług podatek ryczałtowy?
Pozdrawiam
Wyświetlaj:
szklarek / 2016-02-01 13:58
Co znaczy "opiekować się"- podlewać kwiatki, czy pośredniczyć w jego wynajmowaniu osobom trzecim ? Jeśli to drugie, to czy byłby to podnajem, a więc najpierw dzierżawa od właściciela, a potem wynajęcie osobie trzeciej ?
d_marcin / 2016-02-01 14:07
Byłoby to pośrednictwo, ale w momencie np. uszkodzenia kranu ja (lub osoba podnajęta) zajmie się jego naprawą. Nie będzie to dzierżawa, tylko wprost zarządzanie czyimś mieszkaniem.
szklarek / 2016-02-01 14:13
Zatem można jako formę opodatkowania wybrać to ryczałt ewidencjonowany, stawka 17% przychodu.

podstawa- art. 12, ust. 1 , pkt. 2i ustawy o ryczałcie.
d_marcin / 2016-02-01 14:21
W załączniku 2, punkt 28, wyłączone jest: "Wynajem i usługi zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi****" Jeżeli to nie jest moja własność ani dzierżawa to rozumiem, że brak tutaj zastosowania? Dlatego pytał Pan o to?
szklarek / 2016-02-01 14:25
Ze względu na punkt 29 tegoż załącznika.
d_marcin / 2016-02-01 14:34
Czy Pana zdaniem, przy niewielkiej ilości takich mieszkań, taka forma będzie najlepsza? Czy w lokalnym PUP uzyskam więcej informacji czy może powinienem więcej sam poczytać lub też skonsultować się z księgowym?
szklarek / 2016-02-01 14:52
A dlaczego PUP ? Jest Pan zarejestrowanym bezrobotnym ? Jeśli tak, to PUP raczej skupi się na kwestiach związanych z dofinansowaniem ewentualnym takiej DG, bo nawet nie będzie tu kwestii dodatku aktywizacyjnego.
Ewentualnie jakieś szkolenie z prowadzenia DG. Same w sobie miłe Panie z PUP niewiele o podatkach wiedzą.

Poczytać nie zawadzi:

http://msp.money.pl/wiadomosci/zakladam_firme/

Co do wyboru ryczałtu- poza kwestią stricte matematyczną czyli tego, czy kwotowo wyjdzie niższy czy wyższy podatek jest jeszcze ważna kwestia prostszej buchalterii no i oszacowania kosztów tej działalności.

Zresztą przecież forma opodatkowania nie jest dożywotnia.
d_marcin / 2016-02-01 15:17
No tak, po prostu kiedyś zahaczyłem o szkolenie właśnie w PUPie. Nie jestem bezrobotny, pracuję na pełen etat. DG ma być dodatkowa.
Jeżeli będzie Pan w stanie odwołać mnie jeszcze do czegoś, co może mnie więcej nauczyć przed podjęciem DG będę wdzięczny.
szklarek / 2016-02-02 09:15
Po prostu proszę tę kwestię rozłożyć na ;
- zagadnienia podatkowe
- ubezpieczeniowe

Reszta to bardziej kwestie subiektywne np. samodyscypliny w zarobkowaniu, gdy jednak ma się w odwodzie etat.

Z ww dwu zwracam uwagę na dobrowolność/obowiązkowość ubezpieczeń z tytułu DG oraz to, że wybrana forma opodatkowania nie dotyczy jedynie przychodów z DG, może wpływać na opodatkowanie przychodów z etatu- np. na wspólne rozliczenie z żoną.

Kwestie podatkowe konkretne:

http://www.money.pl/forum/katalog,9,0,0,40,0,podatki.html

Najnowsze wpisy