Forum Forum prawneCywilne

Postępowanie wyjaśniające na policji(przywlaszczenie)a sprawa cywilna o zwrot

Postępowanie wyjaśniające na policji(przywlaszczenie)a sprawa cywilna o zwrot

statystka / 2010-12-17 11:32
W grudniu 2008 roku wykonałam pracę określana jako dzieło.Nie podpisano ze mną umowy o dzieło,nie otrzymałam należnej kwoty.Na moje monity o zapłatę dowiedziałam się,że nie dostanę tych pieniędzy bo są zablokowane z tytułu oskarżeń o pomówienia.
Zgłosiłam na policji w następnym roku (grudzień 2009) powiadomienie o przywłaszczeniu.Policja bada sprawę(przesłuchiwanych jest ponad sto świadków również poszkodowanych jak ja. )W trakcie pierwszego przesłuchania podpisałam wniosek adhezyjny na daną kwotę.Czy to wystarczy by dochodzić później swoich roszczeń?Z tego co się orientuję mogą one być już przedawnione.(umowa o dzieło 2 lata od momentu oddania pracy,a nie wystawienia faktury.)
Czy mam jeszcze szansę w sądzie cywilnym?Czy wystarczy,że karny zajmuje się sprawą?Wiem,że sąd może zawiesić postępowanie do czasu jej wyjaśnienia przez prokuraturę.Ale czy może również pozostawić do rozstrzygnięcia Karnemu? Wtedy nie martwiłabym się o terminy.
Wyświetlaj:
Lakiepe / 5.173.176.* / 2021-02-24 15:57
Warto się w takich sytuacjach zdecydować na poradę prawną, a taką świadczyli dla mnie w kancelarii Cejrowski w Gdańsku. Zdecydowanie warto.
adwokat-warszawa@wp.pl / 188.33.49.* / 2011-02-13 21:55
Sąd karny może orzec o naprawieniu szkody i nawiązce w przypadku skazania osoby winnej przestępstwa. Nie ma wówczas potrzeby występowania na drogę postępowania cywilnego. Jeśli prokuratura umorzy sprawę, należałoby wystąpić do sądu cywilnego. Przedawnienie wynosi 2 lata chyba że mówimy np o powstaniu roszczenia na skutek czynu niedozwolonego.
statystka / 2011-02-14 08:54
Bardzo dziękuję za odpowiedź.Wiem już,że osobie tej zostaną postawione zarzuty.Mam jednak wątpliwości:
Czy te dwa lata przedawnienia liczą się od momentu powstania roszczenia,czy zakończenia ewentualnego postępowania przed Sądem?Postępowanie wyjaśniające na policji a potem sprawa w Sądzie nie przerywają tego biegu?
Pan na policji stwierdził,że jeżeli nie została podpisana umowa to roszczenie można traktować jako nie podpadające pod przepisy o umowie o dzieło.

Najnowsze wpisy