Forum Forum dla firmKsięgowość

Postój towaru na terenie nie należacym do firmy

Postój towaru na terenie nie należacym do firmy

Krzysiek671 / 77.46.104.* / 2017-05-16 12:37
Witam, Mam pewien problem. Otóż ściągam maszyny rolnicze z UE , jednak mieszkam w mieście i nie mam terenu pod postój takich maszyn na czas od przyjazdu do sprzedaży. Trzymam je na wsi pod miastem u brata ciotecznego, który nie widzi w tym problemu i chętnie mi udostępnia teren postojowy. Teraz nasuwa mi się pytanie. Czy powinienem sporządzić jakąś umowę użyczenia czy jaki kolwiek dokument? Czy ew. skarbówka może się do tego przyczepić?
Wyświetlaj:
Krzysiek 768 / 91.237.136.* / 2017-05-16 17:16
Maszyny nie są ubezpieczone, ponieważ nie mam takiego obowiązku.
W takim razie jak wycenić takie przysporzenie?
szklarek / 2017-05-16 18:07
Jak zawsze, tj. zgodnie z ustawą o PIT/CIT w przypadku świadczeń w naturze - "Wartość nieodpłatnego świadczenia określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania"

Po prostu cena rynkowa w tej okolicy najmu takiego (co do powierzchni, położenia względem np. drogi głównej, oświetlenia, ogrodzenia) placu.

Co w sytuacji, gdy maszyna zostanie skradziona z posesji albo zniszczona umyślnie przez wandala, albo spłonie na skutek pożaru zabudowań gospodarczych. Twoje ryzyko jako właściciela, ale kuzyn ryzykuje, że możesz wpaść na pomysł roszczenia wobec niego. Umowa powinna te kwestie regulować.
szklarek / 2017-05-16 17:02
Jak najbardziej powinna być umowa to regulująca choćby po to, by kuzyn miał dokument na to, że nie są owe maszyny jego własnością.
Uregulowana powinna być też kwestia ubezpieczenia owych maszyn.

Ps. Dlaczego nieodpłatnie ? Uzyskuje Pan z tego tytułu obecnie przysporzenie, które powinno być wycenione i....opodatkowywane, bo kuzyn to już III gr. podatkowa

Najnowsze wpisy