Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Poznań: Najwyższe mandaty za brak biletu

Poznań: Najwyższe mandaty za brak biletu

Money.pl / 2007-08-07 13:33
Komentarze do wiadomości: Poznań: Najwyższe mandaty za brak biletu.
Wyświetlaj:
rewizor / 83.2.127.* / 2008-09-08 21:47
jestem kontrolerem ale nie w poznaniou tylko w zielonej górze. kara musi byc wysoka zeby była skuteczna. mam nadzieje ze podniesienie kar pomoze w ograniczeniu gapowiczów bo u mnie w miescie 100 nie pomaga a kochany zazad miasta nie chce podniesc tej kwoty a szkoda moze wtedy by to pozkjutkowało ja wystawiam miesiecznie po 100 opłat dodatkowych a przcuje na 18 czyli wystawiamy ok 1800 mandatów w miesiacu i co myslicie ze to cos daje?????????
sdsd / 77.65.117.* / 2010-02-01 16:52
jestem j****** frajerem ! 1800 mandatów a gdyby ktoś tobie wytstawił mandat społeczniaku ! na kanary idą tylko najwieksze osiedlowe frajery , od małego zaganiacze , lubicie sie p************ o wszystko ! rozumie kary wiadomo ale k**** nie 200 zł czy 100 zł , tylko jak juz to 40 zł to juz i tak jest nauczka a ty bys k**** chciał mandaty po tysiac złoty chyba !
spof z poznania / 83.20.231.* / 2008-10-22 02:23
.
jestem kontrolerem ale nie w poznaniou tylko w zielonej górze.
kara musi byc wysoka zeby była skuteczna. mam nadzieje ze
podniesienie kar pomoze w ograniczeniu gapowiczów bo u mnie w
miescie 100 nie pomaga a kochany zazad miasta nie chce podniesc
tej kwoty a szkoda moze wtedy by to pozkjutkowało ja wystawiam
miesiecznie po 100 opłat dodatkowych a przcuje na 18 czyli
wystawiamy ok 1800 mandatów w miesiacu i co myslicie ze to cos
daje?????????



uważam że jesteś dyslektykiem i powinieneś zmienić pracę. Ona usuwa uczucia. a tak poza tym- kary mogą być wysokie ale bez przesady
Poznanianka / 83.20.30.* / 2007-11-20 15:27
Ludzie jeździli by z biletami gdyby nie były ona tak drogie!!!!
Za codzienny przejazd do pracy musze płacic ponad 5 zł.
Jeszcze jakby nie były one czasowe, ale nie zawsze wystarcza jeszcze czasu i trzeba odbic kolejny bilet.
Od nowego roku znowu znacznie mają wzrosnąc ceny biletów! Wole w takim razie zatankowac samochód lub wziac taksówkę! Przynajmniej mam wygodę!

Niech MPK lepiej zastanowi się najpierw skad ludzie maja brac na to pieniądze.
Poznanianka / 85.221.153.* / 2008-02-26 21:31
Poznan podrozył sieciówki z 65 na 81 zł. cudnie jest być rodziną w Poznaniu...
Polak z poludnia / 193.1.172.* / 2007-08-07 23:46
To chyba przesada, pracuje w sredniej wielkosci francuskim miescie i za brak biletu grozi co najwyzej 40E. kary! Wielkosc gapowiczow dostaje 25E.
jim01 / 194.116.193.* / 2007-08-07 22:19
jazda bez biletu oczywiście jest czymś nagannym i kara za to jest co do istoty słuszna, wątpliwości jednak mam co do wysokości kary , w mojej ocenie jest ona kuriozalna i świadczy bardzo źle o tych którzy ja ustanowili, jeśli może być 100 zł to dlaczego nie 10 tys, proponuję panu Rusakowi i jego mocodawcom wizytę u dobrego psychiatry
leiho / 2007-08-07 15:09 / "Tu Ne Cede Malis"
problem w tym,, ze kontroler nie ma prawa CIe zatrzymac. jezeli sie oddalasz, ma prawo tylko wezwac policję. NIC wiecej. Nie ma prawa złapac Cie za rekaw i przytzrymac, nie ma prawa do niczego. Musisz poddac sie sam, zeby dostac bilet. Ja jezdze zawsze z biletem, bo to po prostu etyczne, ale znam paru cwaniaczkow, ktorzy od 10 lat w Warszawie biletu nie kupili i ani raz nie dostali kary. Bo kanar nic nie moze, i tyle. No chyba ze jedzie oibok policja, to wtedy sa szanse ze jak ktos sie postawi, to dostanie mandat (niestety, to jest durne , ale tak jest)
ppprzemo / 2007-08-07 15:40 / Uznany Gracz Giełdowy
Ale dlaczego tak sądzisz? Jeżeli wezwany przez uprawnionego do kontroli biletów nie okażesz takowego to możesz zostać przez niego zatrzymany na podstawie art. 243 par. 1 kodeksu karnego w związku z art. 45 par. 2 kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
leiho / 2007-08-07 16:29 / "Tu Ne Cede Malis"
243 kk dotyczy przestępstwa, 45 p. 2 k post w sprawach o wykr dotyczy POLICJI. Policja ma Cie prawo zatrzymac, nie poddaje tego w wątpliwosc. Kanar nie moze sam tego zrobic. SKoncyzłem prawo a nawet i aplikacje (dawno, 6 lat temu i nie pracuję jako prawnik) wiec moze ozrecznictwo tu jest inne, ale z tekstu ustawy wynika jak wół , ze chodzio o przestepstwa (czym jazda bez biletu nie jest), a jesli mowimy juz o wykroczeniach, ma Cie prawo zatrzymac ale Policja, zgoda... Jezeli mozesz rozszerzyc swojąwypowiedz, BARDZO prosze, chetnie się dowiem nieco wiecej, bo przyznaję, moge nie miec racji :)
ppprzemo / 2007-08-09 14:33 / Uznany Gracz Giełdowy
I jeszcze to:

Zachuta Andrzej artykuł - teza 1 M.Prawn. 2002/12/542
Ująć sprawcę na gorącym uczynku wykroczenia lub w bezpośrednim pościgu po jego popełnieniu - może każdy (art. 45 § 2 KPW w zw. z art. 243 KPK), doprowadzić do sądu może natomiast jedynie organ, któremu służy prawo złożenia wniosku o ukaranie. Okres od tzw. obywatelskiego ujęcia sprawcy (tzw. zatrzymanie niewłaściwe) do przekazania go w ręce uprawnionego organu nie jest uwzględniany przy obliczaniu biegu czasu zatrzymania (zatrzymanie właściwe), który przy zatrzymaniu celem stosowania postępowania przyspieszonego, wynosi 48 godzin. Natomiast w przypadku ujęcia sprawcy przez Policję lub inny uprawniony organ, czas zatrzymania liczy się od chwili ujęcia.


i to:

Stefański Ryszard A. artykuł - teza 1 Prok.i Pr. 1997/10/32
Nie jest zatrzymaniem krótkotrwałe pozbawienie swobody osoby nie łączące się z rzeczywistym pozbawieniem wolności, polegające nawet na doprowadzeniu osoby do jednostki Policji w celu dokonania czynności wyjaśniającej, np. ustalenia jej tożsamości albo określonej czynności dowodowej.


co więcej, nawet to:

Zachuta Andrzej artykuł - teza 6 M.Prawn. 2004/1/21

"Ujęcie" - "zatrzymanie" obywatelskie nie może być zaskarżone do sądu w oparciu o przepis art. 246 KPK (m.in. argumentum a rubrica). [...]
Jeżeli Policja "podtrzyma stan zatrzymania", to zatrzymanemu niewątpliwie przysługuje prawo do wniesienia zażalenia - na zatrzymanie przez organ, ale nie na zatrzymanie poprzedzające - subsydiarne w stosunku do właściwego. Wówczas bieg zatrzymania policyjnego rozpoczyna się od momentu faktycznego przejęcia przez Policję osoby zatrzymanej do swojej dyspozycji. Jeżeli zatrzymanie obywatelskie okaże się niefortunne i uprawniony organ (najczęściej Policja) nakaże zwolnienie zatrzymanego, to kwestionującemu zasadność wcześniejszego krótkotrwałego pozbawienia wolności przysługuje zawiadomienie stosownego organu ścigania o popełnieniu przestępstwa z art. 189 KK i ewentualne dochodzenie przed sądem roszczeń wynikających z prawa do ochrony dóbr osobistych na podstawie art. 23 i art. 24 KC.
ppprzemo / 2007-08-09 14:09 / Uznany Gracz Giełdowy
Oczywiście nie chodzi o kk tylko o kpk (mój błąd :(

Art. 243. (kpk)
§ 1. Każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości.
§ 2. Osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.



Art. 45. (kpw)
§ 1. Policja ma prawo zatrzymać osobę ujętą na gorącym uczynku popełnienia wykroczenia lub bezpośrednio potem, jeżeli:
1) zachodzą podstawy do zastosowania wobec niej postępowania przyspieszonego,
2) nie można ustalić jej tożsamości.
§ 2. art. 243 Kodeksu postępowania karnego stosuje się odpowiednio.


Wniosek wynikający z ratio legis jest jasny - uprawnienie do zatrzymania przysługuje nie tylko policji, choć obwarowane jest obowiązkiem niezwłocznego oddania w ręce policji a przede wszystkim musi wprost służyć ustaleniu danych osobowych. Porównaj proszę wyrok SA w Krakowie z dnia 22.06.2006 (II AKa 87/06):
Pokrzywdzony miał prawo ścigać i zatrzymać oskarżonego, skoro ten przebił oponę jego samochodu. Pościg podjął praktycznie natychmiast, utrzymując ze sprawcą kontakt wzrokowy, a skoro oskarżony uciekał, to zachodziła obawa, że się ukryje i niemożliwe będzie nawet ustalenie jego tożsamości. Było to działanie legalne, znajdujące oparcie w art. 243 § 1 k.p.k. (bądź art. 45 § 2 k.p.s.w., gdyby wartość opony była niższa od granicy znamiennej dla przestępstwa). Opór oskarżonego przed zatrzymaniem, a to wyrywanie się i w końcu zadanie zatrzymującemu ciosu nożem, nie był obroną konieczną i na ochronę prawną nie zasługuje.
mateleo / 2007-08-07 13:33 / Bywalec forum
Ciekawe jak rozwiążą problem sytuacji korupcjogenych przy takim poziomie mandatów, no chyba że kontrolerzy są nie przekupni:)
cesarz / 82.177.10.* / 2007-08-07 13:59
mogą zatrudnić firmę prywatną tak jak w warszawie - szefowie zrobili kilka ladnych prowokacji na swoich pracownikach i teraz sie mocno pilnuja
o skutecznosci i sciagalnosci nawet nie mowie, bo to wzroslo o bardzo duzo - info prosto od jednego z kanarów (jest nim moj kolega)

Najnowsze wpisy