Forum Forum prawneCywilne

POŻYCZKA OD RODZICA - 100tys zł

POŻYCZKA OD RODZICA - 100tys zł

beata_73 / 31.11.149.* / 2016-01-17 18:13
chciałam wziąć pożyczkę od mamy na ponad 100tys na zakup mieszkania.
PYTANIE 1: Udało mi się znaleźć informację, że aby nie zapłacić od tego podatku muszę zgłosić pożyczkę do fiskusa w ciągu 14 dni oraz pożyczka musi być udokumentowana np. jako przelew bankowy.
Czy powinnam zrobić coś jeszcze aby nie płacić 2% podatku?
PYTANIE 2: Czy w umowie mogę napisać, że zacznę zwracać za 10 lat? Czy zwrot musi być również udokumentowany przelewami bankowymi?
Dziękuję za pomoc!
Wyświetlaj:
beata_73 / 170.252.72.* / 2016-01-18 09:43
dbardzo Ci dziękuję za pomoc! :)
szklarek / 2016-01-17 20:50
To nie tyle cywilne co podatkowe prawo.

Tak. 14 dnia na złożenie w swoim (pożyczkobiorcy) US formularza PCC-3. Forma przekazania- przelew albo przekaz pocztowy.

W przeciwieństwie do PIT- dokumenty uprawniające do zwolnienia na ogół US chce od razu- czyli potwierdzenie przelewu. Gdy matka ma inne nazwisko- jakiś dokument, z którego wynika że darczyńca jest matką właśnie.

Nie jest wymagana umowa pisemna ze względów podatkowych. Warto może ją jednak mieć na ewentualne nieporozumienia w rodzinie np. z rodzeństwem. Życie jest brutalne.

Warto zwrotów też dokonywać w udokumentowany sposób, z opisem zawsze że jest to zwrot pożyczki z dnia X, transza Y. Unika się kwestii podejrzeń, że była to jednak darowizna, przychodu u matki z nieujawnionych źródeł, czy wątpliwości, że pożyczka była oprocentowana.

Najnowsze wpisy