Na skróty
Forum Forum dla firmKadry

Praca w dzień wolny? Co za to przysługuje?

Praca w dzień wolny? Co za to przysługuje?

skomentuj
Wyświetlaj:
uyfhf / 178.43.75.* / 2014-10-31 07:28
witam mam pytanie dot pracy w niedziele pracuje w sklepie spozywczym pracodawca powiedzial nam ze zmienily sie przepisy i teraz pracujac w niedziele mopga placic jak za zwykly dzien a nie 100% jak wczesniej mamy za to dzien wolny tak jak wczesniej ale bezplatny czy jest faktycznie tak jak powiedzial pracodawca?
wiwan / 2014-10-31 10:37 / Tysiącznik na forum
W kwestii pracy w niedzielę zmieniło się jedynie to, że dopuszczono jej wykonywanie dla nowej grupy pracowników- najogólniej mówiąc pracujących zdalnie- przez internet/telefon na rzecz klientów, u których w tym czasie - ze względu na inne strefy czasowe albo inne uregulowania prawne trwa dzień roboczy.

Zatem za pracę w niedzielę- po staremu dzień wolny płatny w tygodniu poprzedzającym lub następującym, jeśli to niemożliwe- do końca okresu rozliczeniowego, a jeśli to niemożliwe- dodatek 100% za każdą godzinę pracy w tę niedzielę.
ypsilon18 / 155.158.61.* / 2014-10-01 00:45
Witam,
a jak to jest z pracownikami, którzy cały czas pracują w nocy?
Jeśli np. w tym roku 1 listopada (Wszystkich Świętych) wypada w sobotę, to normalny pracownik ma do odbioru 1 dzień wolny w tygodniu za tę sobotę.
A jak to jest w przypadku, gdy mój mąż pracuje tylko na nocki, od 1 w nocy do 9 rano, i musi normalnie iść do pracy w nocy z 31.10. na 1.11.? Przysługuje mu dzień do odbioru czy jak to jest?
A jeśli przysługuje i chciałby sobie to wolne odebrać np. w nocy z 10. na 11.11 to jak to wygląda wg Kodeksu Pracy? Zaczyna o 1 w nocy (czyli teoretycznie jest to już 11.11 - Dzień Niepodległości), ale u nich to normalny "dzień" pracy - to ma wypisać sobie wniosek urlopowy z dn. 11.11? Czyli urlop w Święto?
Dodam, że u nich w pracy niby w święta i w weeekendy się nie pracuje. Więc ma sobie wypisać urlop na dzień wypadający w święto, by nie iść do pracy z 10. na 11. listopada?
Może ktoś doradzić?
maczek443 / 46.171.62.* / 2014-06-03 20:42
Rozumiem że za pracę w niedzielę (8godzin) nalezy się dzień wolny przy normalnym trybie pracy tzn od poniedziałku do piątku?
wiwan / 2014-06-03 22:15 / Tysiącznik na forum
Tak. Więcej art. 151'11 i 151'12 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-szosty-czas-pracy/rozdzial-vii-praca-w-niedziele-i-swieta/art-151
bodek557 / 78.88.57.* / 2014-02-24 14:10
witam
związki zawodowe podpisały porozumienie z pracodawcą o przeniesieniu dnia pracy z piątku 21lutego na sobotę 15 marca a pracodawca w piątek 21 lutego zorganizował szkolenie części pracowników które trwało 4 godziny ,pracownicy którzy brali udział w szkoleniu mają jednak 15 marca stawić się do pracy jak w zwykły dzień pracy
co należy się pracownikom za te 4 godziny szkolenia?
wiwan / 2014-02-24 17:56 / Tysiącznik na forum
Należy zastosować zasady takie, jakby szkolenie było w sobotę (jakby nie było porozumienia ).
Czyli z art. 151'3 KP, czyli poza wynagrodzeniem zwykłym za 4 godziny dodatkowo udzielenie dnia wolnego do końca okresu rozliczeniowego.
lil / 79.185.115.* / 2013-06-02 09:56
pracuje w systemie zmianowym 8 godzinnym co 16 godzin a w sobotę niedziele i święta pracuję ale nie podpisuję listy czy to jest zgodne z kodeksem pracy
olka76 / 62.233.215.* / 2012-11-26 22:30
Pracuje od poniedziałku do piątku po 6 godzin na zmiany i dodatkowo w sobotę lub niedziele po 10 godzin za najniższą krajową. Czy to jest zgodne z prawem? Czy nie jest tak że sobota jest liczona jako 150% i niedziela 200% więcej niż tak jak w tygodniu? Czy może niezależnie od tego jaki to dzień tygodnia to muszę przepracować te 40 godzin?
monty python / 2012-11-27 09:45
dobrze było, gdyby każdy pracodawca miał takie podejście do tego i żeby każdy przestrzegał tych wszytskich przepisów
SSS499 / 37.47.139.* / 2012-05-22 17:33
Czy pracodawca moze sam wyznaczyć mi dzień wolny za to, że pracowałam w dniu harmonogramowo wolnym? Co jeśli pracowałam w niedziele, kiedy mialam miec wolne, a pracodawca sam mi wyznaczyl dzien za to w zamian wolny, nie konsultujac tego ze mna? Mam teraz w planie pracy dni wolne z litera N czyli za niedziele. Ale nie wiem czy to za jakas poprzednia niedziele kiedy bylam w pracy (praca w sklepie, a wiec w soboty i niedziele) czy to za ta kiedy mialam miec wolne a pracowalam czy byc moze za jakas w przyszlych tygodniach. I pytanie glowne brzmi czy jesli nie wiedzac, ze to za ta niedziele wolna, skorzystam z tego dnia wolnego to moge jeszcze miec jakies roszczenia do pracodawcy, ze sam mi wyznaczyl ten dzien wolny i nie poinformowal, kiedy mi go wyznaczyl. Czy jesli nieswiadomie wykorzystam ten dzien to juz nie moge miec zadnych pretensji? W wolne bylam 6 maja i nie wiem tak na prawde czy juz go nie wykorzystalam. Być moze gdybym wiedziala, ze ta N to za ten dzien wolny, to chcialambym wykorzystac wolne w innym dniu. Bo chyba mam prawo wybrac sobie kiedy chce nie przyjsc pracowac. Teraz mamy wyjazd sluzbowy na ktory nie chcialabym jechac to czy moge w tym dniu odebrac swoje wolne? i co jesli pracodawca do konca miesiaca nie zapyta mnie kiedy chce to wolne i sam mi go wyznaczy nie mowiac ktora N-ka w planie jest za ten dzien wolny? Czy moge wtedy zadac zadoscuczynienia jak w przypadku niewyznaczenia tego dnia? Czy wraz z koncem miesiaca trace wszelkie prawa do jakichs roszczen wobec pracodawcy bo powinnam sie sama upomniec o kwestie wyznaczenia terminu wolnego? Bo on chyba sam ze mna o tym nie porozmawia. Proszę o rady jakie wyjscie bedzie dla mnie korzystniejsze. Chciałabym aby w koncu pracodawca przestal wykorzystywac niewiedze pracownikow i moc choc troche mu pokazac, ze nie moze robic co mu sie podoba. :)
Dziękuję.
wiwan / 2012-05-23 19:08 / Tysiącznik na forum
Jest to napisane przecież w tekście przewodnim do tego wątku:

http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/praca;w;dzien;wolny;co;za;to;przysluguje,196,0,437956.html

Nie może sam decydować, musi to być uzgodnione z pracownikiem, a w razie trudności- może być oddanie w formie finansowej.
bem / 178.182.175.* / 2012-04-19 10:15
Witam!
Pracuję w sklepie spozywczym i szef zapowiedział nam że 1-go maja mamy przyjść obowiązkowo do pracy bo będzie renament a tłumaczy tym że sklep będzie zamknięty.
Pytanie: Czy ma takie prawo i jakie ewentualnie są tego konsekwencje?
wiwan / 2012-04-19 11:02 / Tysiącznik na forum
Nie ma takiego prawa. 1 maja jest ustawowo dniem wolnym, i praca w takim dniu jest możliwa tylko w konkretnych przypadkach, które w tej sytuacji nie mają miejsca.
Nie zachodzi bowiem konieczność zaspokajania codziennych potrzeb ludności jak w przypadku aptek czy stacji benzynowych. Nawet więc normalna sprzedaż w sklepie nie jest dozwolona przez przez pracownika, a tym bardziej remanent, który ludności nijak nie służy.

Odmówić co do zasady Pani nie może, ale kwalifikuje się to do zgłoszenia do PIP i jest to nieprzestrzeganie prawa pracy zagrożone grzywną do 30 tys. zł z art.281 KP.

Sprawę zaś reguluje art. 151'9 do 151'12 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-szosty-czas-pracy/rozdzial-vii-praca-w-niedziele-i-swieta/art-151
aga1956 / 46.76.116.* / 2012-03-24 16:26
Pracowałam od poniedziałku do niedzieli po 8h (7 dni). Jakie dni wolne mi przysługują?
maja079 / 85.219.142.* / 2011-08-14 21:38
Witam. Pracujac w niedziele zawsze mam do dobioru dzien wolny w poniedzialek lub wtorek. Tak sie złożyło ze pracowałam 14 sierpnia wiec 15 powinien byc wolny ale akurat tak sie złozyło ze 15 sierpnia to swieto wiec i tak mam wolne. spytałam sie kiedy moge odebrac dzien wolny a pracodawca poinformował mnie ze i tak mam wolny poniedziałek. od kiedy dzien wolny odbieramy w swieto? czy mam prawo do odbioru tego dnia? z góry dziekuje
szklarek / 2011-08-15 20:21 / Tysiącznik na forum
Pracodawca próbuje Panią naciągnąć, ale używa dobrego określenia- "już i tak ma Pani wolne" kodeksowo, dziś w poniedziałek 15 sierpnia, bo jest święto.
Wolne za pracę w niedzielę musi być udzielone w innym dniu- np. jutro.
Mogło być udzielone zresztą już awansem w poprzednim tygodniu, bo zasadniczo są widełki +/- 6 dni, ostatecznie do końca okresu rozliczeniowego.
Podstawa- art. 151'11 KP:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-szosty-czas-pracy/rozdzial-vii-praca-w-niedziele-i-swieta/art-151
OPOS11 / 79.189.71.* / 2011-03-05 19:02
WITAM, PRACUJĘ W TRYBIE ZMIANOWYM GDZIE JEDNA ZMIANA TRWA 24 GODZ. POTEM MAM OK 2-3 DNI PRZERWY. PRACODAWCA ZORGANIZOWAŁ SZKOLENIE W SOBOTĘ CZYLI DZIEŃ W KTÓRYM MAM WOLNE. JEST TO SZKOLENIE DOTYCZĄCE MOJEJ PRACY. MOJE PYTANIE BRZMI CZY GODZINY SPĘDZONE NA SZKOLENIU WLICZANE SA DO CZASU PRACY , I CZY PRACODAWCA JEST ZOBOWIĄZANY DO ZAPŁATY JAKO NADGODZINY W PRZYPADKU GDY NIE MOŻE MI UDZIELIĆ W ZAMIAN ZA TO DNIA WOLNEGO
szklarek / 2011-03-07 10:52 / Tysiącznik na forum
Jeśli szkolenie było obowiązkowe, udział w nim był poleceniem służbowym- to mamy do czynienia nie z nadgodzinami, ale z pracą w dzień wolny.
Należy sudzielony dzień wolny w trybie art. 151-3. I co do zasady musi być on udzielony właśnie w naturze do końca okresu rozliczeniowego Pana obowiązującego.
Jednak nieudzielony spowoduje przekroczenie średniotygodniowej normy czasu pracy, a co za tym idzie w rozliczeniu dodatku za nadgodziny. ( art. 151-1 )

Kp:


http://prawo.money.pl/akty-prawne/ujednolicone-akty-prawne/kodeks-pracy
Arachne / 83.3.156.* / 2009-11-30 17:20
Ostatnim świętem przypadającym w dzień wolny był 1 listopada - niedziela. Mój szef twierdzi, że nie należy się pracownikowi dzień wolny.
Twierdzi, że sprawdzał. Ale jakoś mi nie pasuje to. Niedziela to dzień wolny, święto....
Za sobotę oddają wolne a za niedziele nie?
marzena_f / 62.87.161.* / 2009-11-06 10:21
Mam pytanie, czy jesli święto wypada w sobote, pracodawca ma obowiązek udzielić dzień wolny, ale PŁATNY??? bo kadrowa twierdzi, że nie
maredith / 2009-11-30 10:11
Zazwyczaj pracowanie po godzinach i w świeta jest opłacalne zarówno dla pracodowaców i pracowników.
Ci ostatnio wykazują się zaangażowaniem i poświęceniem dla firmy, co powinno, ale niekoniecznie musi być uwzględniane podczas comięsiecznych rozliczeń końcowych.
Jesli macie na tyle odwagi w sobie, by upomnieć się o dodatki finansowe to zróbcie to, bo praca na zasadzie wygrany-przegrany nie ma sensu.
always-stay-up / 89.19.80.* / 2009-08-16 10:43
Jak to co przysluguje....dodatkowy o******* od szefa.
air.air / 89.171.107.* / 2009-08-12 14:31
A co sie dzieje jezeli w umowie o przce nie jest zawarty tydzien pracy?
Czyli pracuje od poniedzialku do piatku po 8 godzin i w co druga sobote 4. Pracodawca zada przepracowania dodatkowych czterech godzin w ciagu tygodnia, zeby odebrac sobote. Tlumaczy, ze odbieram 8 godzin a pracowalem 4. Czy to jest zgodne z prawem pracy?

Prosze o pomoc
air.air
do początku nowsze
1 2
skomentuj

Najnowsze wpisy