Forum Forum podatkowePIT

Praca w Polsce i w Niemczech - problem z rozliczeniem

Praca w Polsce i w Niemczech - problem z rozliczeniem

Andrzej. Ch. / 31.7.46.* / 2013-04-15 16:18
Witam. Bardzo proszę o pomoc, ponieważ wyszły pewne niejasności.
W ubiegłym roku pracowałem w Polsce przez jakieś 6 miesięcy, później podjąłem się pracy W Niemczech gdzie pracowałem ok. 4 miesiące.
Mam zamiar się rozliczyć i tutaj pojawia się pewien problem, ponieważ w Urzędzie Skarbowym powiedziano mi, że powinien wykazać dochody zarówno z Polski jak i z Niemiec na picie 36 wraz z załącznikiem ZG. Dodam, ze w Niemczech zarabiałem najniższą krajową. Koledze, który pracował tak jak i ja, zarówno w Polsce jak i w Niemczech, który zarabiał bardzo zbliżone pieniądze, i pracował mniej więcej przez ten sam okres powiedziano w tym samym Urzędzie Skarbowym, że ma się rozliczyć tylko z pitu polskiego, tak też uczynił i uzyskał zwrot ok. kilkuset zlotych. Nie wiem, skąd wynika ta różnica. Dzwonilem, do pewnej bardzo znanej firmy zajmującej się rozliczaniem pitów z różnych krajów, w tym z Niemiec i powiedziano mi, że powinienm wykazać w Urzędzie Skarbowym tylko przychody w Polsce, a niemieckie w Niemczech. W urzędzie twierdzą zupełnie co innego. Zleciłem księgowej rozliczenie moich przychodów z Polski oraz Nimeiec, wg zaleceń urzędu, i wyszlo na to, ze powinienem im dopłacić ponad 1200zł. Nie wiem co mam w tej sprawie zrobić. Przeraża mnie ta kwota. Będę wdzięczny za pomoc.
Wyświetlaj:
Anrzej Ch. / 31.7.46.* / 2013-04-16 15:09
Sprawa jest tego typu, że powiedziano mi, w firmie zajmującej się rozliczaniem Pitów, abym dochody uzyskane w Polsce rozliczyl w Polsce, natomiast dochody uzyskane w Niemczech rozliczył w Niemczech.
Tak jak już piałem, znajoma księgowa rozliczyła mi te pity wg zaleceń Urzędu Skarbowego, czyli wykazała moje dochody z Polski oraz z Niemiec na picie 36+ZG i wyszło na to, że mam im dopłacić 1200zł. Czy to jest możliwe? Ze mimo tak niskich zarobków zarówno w Polsce jak i w Niemczech mam zwrócić az 1200zł?
mijamijamijaczas / 83.16.99.* / 2013-04-15 16:52
a można jeszcze wiedzieć jak ta znana firma uzasadniła swoją opinię, żeby nie rozliczac sie z tych dochodów?
mijamijamijaczas / 83.16.99.* / 2013-04-15 16:49
co za nieogarnięty oszołom powiedział Ci, żeby rozliczyć sie tylko z dochodów z PL??
Oczywiście istnieje nieograniczony obowiązek podatkowy i MUSISZ rozliczyć się z wszystkich przychodów.
Co do Niemiec - dochody stamtąd są zwolnione z podatku w Polsce ale to nie zmienia faktu, że trzeba je wykazać, aby wyliczyć stawkę podatku dla polskich dochodów. A więc powiedziano Ci dobrze - PIT36+ZG

A co do kolegi to nie chce mi się wierzyc, że US tak mu doradził. Jedyne wyjaśnienie byłoby takie, że nie pracował w PL - wtedy owszem, nie musi się rozliczać. w innym przypadku wprowadzili go w błąd, w co jednak trudno mi uwierzyc.
mijamijamijaczas / 83.16.99.* / 2013-04-15 16:51
aha, a kolega zrobił jak zrobił - US przyjął ten PIT bo skąd ma wiedziec, że pracował w Niemczech. Ale dowie się w swoim czasie na pewno.
belladonna / 2013-04-15 21:14 / Tysiącznik profesjonalny
Nierezydent PL w Polsce ma tylko zagadnienia dochodów z PL (ograniczone obowiązki podatkowe). Czyli aby zaczynać temat gdzie co rozliczać to należy zacząć od tematyki pt. rezydencja podatkowa. Gdzie kto ją ma. I wówczas możemy omawiać obowiązki w danym kraju :)

Najnowsze wpisy