Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Praca w UK,emerytura w Polsce

Praca w UK,emerytura w Polsce

basiatumilowicz / 2015-02-09 10:44
Przepracowalam w Polsce 25 lat,gdzie ostatnia prace stracilam w wyniku likwidacji Oddzialu,ktory prowadzilam.Bylam bez pracy ok.16-18 m-cy.Nikt mnie nie potrzebowal,wiec pomyslalam,ze moze za granica...?I tym sposobem od prawie 10 lat pracuje w UK.Jest to jednak praca,ktora bardzo zle wplywa na moje zdrowie.Pracuje w zimnie i wilgoci,w zwiazku z tym mam ogromne problemy ze stawami,niemniej jednak nie mysle o rencie,chce sie leczyc i jak najdluzej pracowac,boje sie jednak,ze nie bedzie to mozliwe.Wyjedzajac do UK zawsze planowalam wrocic do Kraju.Chcialabym jednak wiedziec,jak wygladaja moje perspektywy emerytalne.1 czerwca 2015 skoncze 57lat.Rowniez ciekawi mnie fakt,czy ze wzgledu na stan zdrowia moge liczyc na jakies swiadczenia.Dodam,ze zaczynaja mi puchnac stawy kolanowe,jednej stopy i dloni,a problemy z kolanami utrudniaja poruszanie sie.Bede wdzieczna za kazda informacje.
wiwan / 2015-02-09 14:19
Wraz z uzyskaniem polskiego powszechnego wieku emerytalnego ( min. 61 lat i 10 miesięcy ) uzyska Pani prawo do polskiej emerytury za okres polskiego ubezpieczenia.

Niezależnie od tego- na angielskich zasadach prawo do angielskiej emerytury. Jeśli jest tam wymóg stażowy- na jego potrzeby będzie można zaliczyć okres ubezpieczenia w Polsce na zasadzie wspólnotowej koordynacji emerytur.

Co do renty z tyt. niezdolności do pracy- zasadniczo to, że ma Pani okresy ub. zagranicznego nie wyklucza do niej prawa. Kluczowe jest uzyskanie orzeczenia lekarskiego o tej niezdolności uzyskanego w postępowaniu o rentę.

To tyle najogólniej.

O wzajemnym zaliczaniu ubezpieczenia polskiego i brytyjskiego można dopytać w dedykowanej placówce:
I Oddział ZUS w Warszawie
Wydział Realizacji
Umów Międzynarodowych
ul. Kasprowicza 151
01-949 Warszawa
telefony:
801 400 987 z telefonów stacjonarnych ( w Polsce)
(22) 560 16 00 z telefonów stacjonarnych i komórkowych. Z UK oczywiście +48

Najnowsze wpisy