Forum Forum emerytalneZUS

Praca w warunkach uciążliwych

Praca w warunkach uciążliwych

czibi / 77.255.74.* / 2015-01-26 19:22
Witam,
Chciałbym się dowiedzieć czy okres który przepracowalem na koparkach to lata w pracy w warunkach uciążliwych, w tamtych latach kiedy pracowałem zawsze tak było mowione.
---Zakłady w OKCW - Zakłady Wapiennicze w Tarnowie Opolskim
od 01.09.1973 do 30.04.1977
Na stanowisku Operatora Koparki praca w kamieniołomach
--- Zatrudniony w Przedsiębiorstwie Budowy Elektrowni i Przemysłu "Energoprem" Zakład Zaplecza Technicznego - Skawina ul.Przemysłowa
Od 16.05.1977 do 05.11.1979
Na stanowisku Maszynista sprzetu - operator koparki
--- Zatrudniony w Przędsiebiorstwo Robót Zmechanizowanych " Budostal-8" - w Krakowie.
Od 23.11.1979 do 09.03.1982
Na stanowisku Maszynista koparki
Prosze o pomoc w tym temacie poniewaz jesli była to praca w warunkach szkodliwych to mam szanse na wczesniejsza emeryture
Pozdrawiam
Wyświetlaj:
czibi / 77.255.74.* / 2015-01-26 21:13
Rozumiem, a co jeśli zdobędę te świadectwa, a tam nie będzie ujęte że ta praca była w warunkach szkodliwych, to jak to udowodnić ?
wiwan / 2015-01-26 21:23
Ponownie proszę o pisanie w wątku.

Świadectwo pracy w war. szczególnych polega na tym, że właśnie taką informację zawiera. 'Zwykłe' świadectwa za te okresy przecież Pan posiada. No więc owe zaświadczenia od pracodawców/ich następców pranych. Albo np. zeznania świadków, treści umów itd.- ale dopiero w sądzie pracy/ub. społecznych w postępowaniu odwoławczym od decyzji ZUS, która e. wcześniejszej odmawia.
czibi / 77.255.74.* / 2015-01-26 20:28
Dzięuję bardzo za odpowiedz.

Nie pisałem o jednej rzeczy, mianowicie posiadam 10 lat pracy na kopalni w warunkach szkodliwy, wiec łącznie miałby ok. 19 lat pracy w takich warunkach. Te 10 lat mam już udokumentowane i potwierdzone że są w warunkach szkodliwych, a jak mam udowodnić w ZUSie te 9 lat że była to praca w warunkach szkodliwych???
wiwan / 2015-01-26 20:50
Proszę pisać 'w wątku' tj. pod odpowiedzią.

Lata takie muszą być udokumentowane świadectwem pracy w war. szczególnych lub zaświadczeniem o pracy w takich warunkach, które po prostu jest dodatkiem do zwykłego świadectwa pracy.

W tym celu należy się zwrócić do tych zakładów o wydanie takich świadectw. Jeśli były zmiany własnościowe- do ich następców prawnych. Jeśli upadły- do archiwów.

Na etapie wniosku emerytalnego ZUS nie może oprzeć się na umowie o pracę, zeznaniach świadków itd. w celu zaliczenia jakiegoś okresu jako okresu pracy w war. szczególnych.
wiwan / 2015-01-26 19:46
Uściślijmy.

1. Chodzi Panu o pracę w warunkach szczególnych lub pracę w szczególnym charakterze. Owszem 'szkodliwość' pracy wpływa na zaliczenie do ww kategorii

2. Sam fakt takiej pracy nie oznacza prawa do wcześniejszej emerytury lub emerytury pomostowej- bo jest szereg dodatkowych warunków wiekowych, stażowych.

Do rzeczy:
Pana praca jak najbardziej za taką może być uznana, bo można ją zakwalifikować (w zależności od okresu i szczegółów) jako:

-Wydobywanie, obróbka i przeróbka surowców skalnych oraz wydobywanie ropy naftowej i gazu- dz.I, poz. 3
-Prace maszynistów ciężkich maszyn budowlanych lub drogowych- dz. III, poz. 3
-Ciężkie prace załadunkowe i wyładunkowe oraz przeładunek materiałów sypkich, pylistych, toksycznych, żrących lub parzących w transporcie- dz. VIII, poz. 1
-Prace kierowców ciągników, kombajnów lub pojazdów gąsienicowych- dz. VIII, poz. 3

Podano numer działu i pozycji z Wykazu A prac w war. szczególnych- czyli załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze.

Min. okres takiej pracy dla wykazu A to lat 15, którego Pan nie spełnia.

Dla emerytury pomostowej- poza owymi ok. 9 latami pracy musiałby Pan jeszcze 'dorobić' ok. 6 lat i to w pracy wg. nowych pomostowych wykazów.
baRBara09 / 2015-02-19 22:41
Chciałabym porozmawiać o nieco innej sprawie w pokrewnym temacie, tzn.mam emeryturę przyznaną z tytułu pracy w warunkach uciążliwych od 2 niepełnych 2 lat. Z ZUS otrzymuję sprzeczne informacje odnośnie pułapu dochodów z niezależnej od poprzedniej pracy mojej działalności gospodarczej,który nie pomniejszałby otrzymywanych świadczeń emerytalnych.Dziękuję.
wiwan / 2015-02-20 13:08
Sprzeczne może dlatego, że pytając o 'dorabianie' do wcześniejszej emerytury nie zawsze dodaje Pani, że chodzi o DG.

Do rzeczy.
Emeryt na emeryturze wcześniejszej, pomostowej do chwili osiągnięcia swojego powszechnego wieku emerytalnego (który zależy od rocznika i kwartału urodzenia) podlega ograniczeniom w związku wysokością uzyskiwanych dodatkowych Przychodów (nie dochodów) podlegających co do zasady* ub. społecznym.

*Co w Pani przypadku oznacza, że mimo iż jako emerytka ub. społecznym z tyt. DG nie podlega Pani obowiązkowo- to nawet w sytuacji nieopłacania tych ubezpieczeń Przychód ten ma znaczenie.

Przekroczenie przez ten przychód limitu 70% przeciętnego wynagrodzenia ogłaszanego przez GUS ( za przedostatni kwartał ) powoduje zmniejszanie wypłaty emerytury, a przekroczenie 130% - całkowite zawieszenie wypłaty.

ALE z DG przyjmuje się jako podstawę- podstawę deklarowaną, a nie rzeczywiście osiągane przychody. Byle nie była niższa niż 60% przeciętnego wynagrodzenia ( tyle że tu już za poprzedni rok ) albo 30% płacy minimalnej (dla tych z ulgą 24 miesięcy ).

W efekcie- jeśli nie opłaca Pani składek społecznych z tyt. DG albo opłaca je dobrowolnie a le od podstawy minimalnej NIE dochodzi do przekroczenia dolnego limitu powodującego zawieszanie emerytury.

Dopiero w sytuacji gdyby opłacała Pani ub. społeczne dobrowolnie i to od podstawy wyższej niż wymagane minimum (np. z myślą o przeliczeniu emerytury w przyszłości) kwestia zmniejszania emerytury pojawiłaby się, gdyby owa deklarowana podstawa była wyższa niż aktualne 70% przeciętnego wynagrodzenia.

Obecnie (do lutego) ten limit to 2646,80 zł/mc, następnie (marzec-maj) 2759,90 zł

Najnowsze wpisy