Forum Forum podatkowePIT

Praca za granica a dochody kapitalowe

Praca za granica a dochody kapitalowe

LukSobota / 2009-11-17 19:57
Witam Panstwa,

Mam wlasna firme w UK ale moj osrodek interesow zyciowych pozostaje w Polsce (rodzina, mieszkanie, konta bankowe). Od dlugiego czasu nie mam zadnych dochodow w Polsce i rok temu nie skladalem zeznania podatkowego zgodnie z nowym prawem o unikaniu podwojnego opodatkowania pomiedzy PL - UK. W tym roku jednak zakonczyly sie lokaty na kontach bankowych i uzyskalem dzieki temu dochody, ktore zostaly przez bank obciazone automatycznie podatkiem Belki. Czy musze w takiej sytuacji skladac zeznanie podatkowe? Wykazujac dochody w UK jest bardzo prawdopodobne, ze zalapie sie na wyzsze opodatkowanie, czy to oznacza, ze musze doplacic? I ostatnie pytanie, czy jezeli zaczne inwestowac w fundusze inwestycyjne lub na gieldzie to bede musial zaczac skladac zeznania podatkowe? Pozdrawiam serdecznie i z gory dziekuje za pomoc.
Wyświetlaj:
belladonna / 2009-11-17 20:15 / Tysiącznik profesjonalny
Dochody z giełdy to PIT-38 (zasadniczo 19% od dochodu), a dochody z pracy za granica to PIT-36 (skala podatkowa). Czyli dokąd nie osiągniesz dochodów w Polsce opodatkowanych na zasadach ogólnych (wg skali) to nie wykazujesz dochodów z pracy w Anglii :-))
LukSobota / 2009-11-19 16:50
Dziekuje za wiadomosc! Czyli moge inwestowac w lokaty bez rozliczania (bank to robi za mnie) a z gieldy musze wykazac PIT-38 ale bez dochodow w Anglii. To bardzo dobrze!!! Dziekuje! Przy okazji, jak sie rozlicza fundusze investycyjne?? Czy Bank juz za mnie oplaca podatek, czy tez tak jak gielda, musze wykazac to w PITcie? Czy na te wszystkie dochody jest stala stawka 19% niezalezna od dochodow?
Z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam
belladonna / 2009-11-19 16:58 / Tysiącznik profesjonalny
PIT-38 sporządza się na podstawie PIT-8C (kwoty wykazane w części E tego PIT). PIT-8C jeden dostaje podatnik, a drugi US, więc jeśli do końca lutego otrzymasz PIT-8C, to składasz do końca kwietnia PIT-38 (straty też należy wykazać w PIT-38, nie tylko dochody... o czym by pamiętać) :-))

Najnowsze wpisy