Praktyki

p_303 / 2014-04-01 20:37
Witam. Pracuje w jednej firmie na umowę zlecenie. Ale mam dużo czasu wolnego. Stąd moje pytanie, czy mogę podjąć praktyki zawodowe w innej firmie na innym stanowisku? Chodzi mi o to, że pracuje tutaj gdzie pracuje, a w wolnym czasie odbywam praktyki. Czy pracodawca musi spełnić jakieś wymagania aby dać mi te praktyki, lub czy ja muszę je spełniać?
Wyświetlaj:
p_303 / 2014-04-01 21:05
zakazu zadnego nie ma. Jeśli aktualny mój pracodawca obecnie odprowadza za mnie wszystkie składki to ten pracodawca u którego chciałbym odbyć praktyki też będzie płacił jakieś podatki, ewentualnie składki za mnie? Zależy mi na tym, aby nie musiał tego robić wtedy łatwiej zdobyć praktyki,..
wiwan / 2014-04-01 21:25
Aktualny jest ZLECENIODAWCA, nie pracodawca.

To jakie koszty 'praktyka' będzie stanowić zależy od tego od tego, czy 'praktyka' będzie etatem czy zleceniem czy dziełem. W przypadku etatu koszt będzie wyższy niż Twoje brutto, w przypadku dzieła i zlecenia (jeśli nie przystąpisz do dobrowolnych ub. społecznych) koszt będzie równy Twojemu brutto.

Co do samych czynności płatnika- zawsze jakieś są czy to wobec US, czy ZUS. No chyba że 'praktyka' będzie zleceniem bezpłatnym, co jest możliwe ale musi jasno wynikać z umowy.
wiwan / 2014-04-01 20:55
Sformalizowane są jedynie :
- praktyki studenckie, odbycia których wymaga uczelnia dla uzyskania dyplomu, na które czasem po prostu kieruje i ma umowę z pracodawcą, u którego się odbywają
- staże (w tym absolwenckie) organizowane przez PUP
- praktyki dla uczniów, a więc pracowników młodocianych

Żadna z ww okoliczności jak rozumiem tu nie zachodzi. Więc jedyne ograniczenie jakie przychodzi mi do głowy, to ewentualny zakaz konkurencji w mowie z obecnym zleceniodawcą - co byłoby dość egzotyczne lub u wybranego 'praktykodawcy', gdyby zlecenie i 'praktyka' odbywały się w tej samej dziedzinie.

Konfliktu podatkowego, czy ubezpieczeniowego bez względu na to, czy 'praktyka' byłaby w formie dzieła, zlecenia, etatu... nie ma.

Najnowsze wpisy