Forum Forum podatkoweInterpretacje

Problem z podatkiem za zwrot za wymianę okien

Problem z podatkiem za zwrot za wymianę okien

szatq / 87.101.70.* / 2011-01-12 12:48
Witam.
W 2003 roku wymieniłem w mieszkaniu okna, w 2010 otrzymałem za nie zwrot ze spółdzielni. Tu jednak pojawia się problem z podatkiem.Gdy wymieniałem okna mieszkanie było spółdzielcze, jednak w momencie otrzymania zwrotu (po 7 latach) było już przeze mnie odkupione od spółdzielni.
Czy muszę płacić podatek od tego zwrotu? Bo za spółdzielcze się nie płaci, za własnościowe się płaci, a ja jestem pomiędzy (w końcu wymieniałem okna w mieszkaniu spółdzielczym).

Z góry dzięki za odpowiedź.
Wyświetlaj:
szklarek / 2011-01-12 13:15
Zmiana formy własności nie ma znaczenia- dawniej miała, ale pomiędzy komunalnymi/ zakładowymi a spółdzielczymi właśnie.
Przez lata ministerstwo finansów uznawało zwrot za przychód podlegający PIT, sądy nie.

Ostatecznie jednak:
swoją decyzją z dnia 17.03.2009 r. (Sygnatura: DD3/033/33/KDJ/09/209
Publikator: Biuletyn Informacji Publicznej Ministerstwa Finansów)

"z uwagi na utrwalony w orzecznictwie sądowo-administracyjnym odmienny od powyższego pogląd, Minister Finansów podjął decyzję o ODSTĄPIENIU przez Ministerstwo Finansów i organy podatkowe od dotychczas stosowanej interpretacji i uznał, że otrzymanie od spółdzielni mieszkaniowej zwrotu wydatków poniesionych na wymianę stolarki okiennej nie stanowi dla osób mających spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, przychodu podlegającego opodatkowaniu"

Zatem nie ujmuje Pan tego zwrotu w PIT 36 w 'innych źródłach', nie wykazuje nigdzie indziej, nie podlega to podatkowi PIT.
szatq / 87.101.70.* / 2011-01-13 17:49
Czyli liczy się stan prawny mieszkania w momencie wymiany okien, tak?
Cóż, bardzo dziękuję za rozwianie moich wątpliwości i pozdrawiam serdecznie.

P.S. W razie gdyby chciał pan sprostować mój tok myślenia, będę zaglądał przez kilka dni do tego tematu.
szklarek / 2011-01-19 13:03
LiczYŁ się, dla MI.
Co do mieszkań, których podatnik nie był właścicielem -tok myślenia był taki- podatnik nie musi ponosić takiego wydatku, a jak go poniesie to i tak jest to strata dla niego, bo wydatek poczyniony nie "na swoim", okien nie zabierze przy wyprowadzce, ani nie sprzeda mieszkania za wyższą cenę dzięki wymianie. Bo w ogóle nie może sprzedać. Więc częściowy zwrot tylko taką stratę zmniejszy, ale nijak nie będzie to przychód podatnika. Raczej powstaje pytanie, czy przychód nie powstaje po stronie właściciela- gminy , zakładu pracy. I tu sądy i MI były zgodne.
Ale już w przypadku własności mieszkania MI uznawało to za przychód, gdyż zmniejszało poniesione koszty 'na swoim', wpływało np. na wyższą cenę do uzyskania przy sprzedaży itd. Natomiast sądy uznawały, że jednak nie ma to miejsca, gdyż zwrot pochodzi z funduszu remontowego, na który podatnik wcześniej płacił- czyli z jego własnych pieniędzy, a nie np. z pieniędzy wygranych przez spółdzielnię w totolotka ;-)

Od 2009 roku jest zatem pełna jednolitość interpretacji. Nie jest to przychód podatnika wymieniającego okna bez względu na własność nieruchomości.

Najnowsze wpisy