Forum Forum podatkowePIT

problem z rozliczeniem od 2009 roku nie rozliczone co robić?

problem z rozliczeniem od 2009 roku nie rozliczone co robić?

Kundel081 / 37.248.254.* / 2014-08-24 20:02
Witam mam pytanie i liczę na to że ktoś odpowie co mam zrobić w tej sytuacji mianowicie mam konto na allegro od 2009 roku i od tego roku sprzedaje na nim różne rzeczy na ogół są to rzeczy które zakupiłem na allegro i mi się nie spodobały wiec je sprzedałem a że nie interesuje się prawem itp itd nie wiedziałem że z tego nalezy się rozliczać i tak oto to wygląda u mnie obliczyłem zysk z sprzedanych towarów z każdego roku i tak oto w 2009 roku zysk wyniósł 1849 zł w 2010 roku już o wiele gorzej bo aż 10628 zł z tym że aż 8000 zł z tego to sprzedaz tytoniu za który zostałem złapany przez urząd celny i opłaciłem karę którą nałożył na mnie sąd i tu jest pytanie czy w takiej sytuacji kiedy zostałem ukarany za sprzedaż tego tytoniu to czy za niego też muszę opłacić podatek czy tylko z tej pozostałej kwoty mianowicie 2628 zł kolejne lata to 2011 3000 zł 2012 2891zł 2013 4328 zł i kolejne pytanie ponieważ kwota zwolniona z podatku to 3091 zł czyli w tych latach w których nie przekroczyłem tej kwoty nie płacę podatku w ogóle jednak muszę zgłosić zeznanie podatkowe mimo to i w jaki sposób? jeśli chodzi o ten rok 2014 to nie musze na razie nic rozliczać tylko dopiero po nowym roku? zamierzam złożyć czynny żal i wyjaśnić wszystko jednak jak to zrobić?
wiwan / 2014-08-27 10:21
Jakikolwiek dochód podlegający PIT wykazuje się rozliczeniach rocznych, to że nie przekroczy on 3091 zł spowoduje jedynie, że podatek będzie zerowy.

Należy więc dokonać korekty rozliczeń za lata 2009-2013 na formularzach PIT-36, przychody/koszty/dochody z allegro wykazać w wierszu 'inne źródła', w innych wierszach wykazać przychody/koszty/dochody jakie za te lata wykazał Pan w PIT- 37 lub PIT 36. No chyba, że po 2008 r. nie było żadnych innych przychodów z etatu, zlecenia, renty, najmu wg. skali itd.

Co do zasady nie uwzględnia się sprzedaży przedmiotów posiadanych ponad 6 miesięcy (od końca miesiąca ich nabycia)

Rok 2014 dopiero do końca kwietnia 2015. No chyba, że decyzja US wskazuje, że uznano iż prowadzi Pan ...działalność gospodarczą- to przekładałoby się na obowiązek odprowadzania zaliczek już w trakcie roku podatkowego, i wykazywanie dochodów z allegro w inny sposób w PIT.


Co dochodu z przestępstwa celnego intuicyjnie wskazuję, że się nie wykazuje, ale nie mam konkretnej wiedzy na ten temat.

Najnowsze wpisy