Forum Forum prawneCywilne

problem z wymówieniem najmu lokalu

problem z wymówieniem najmu lokalu

Mariusz74 / 81.77.11.* / 2007-08-26 01:34
Witam.
Posiadam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu w bloku. W lutym tego roku wynająłem to mieszkanie "znajomemu", spisałem z nim i jego żoną umowę najmu na czas nieokreślony z 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia. Podczas spisywania umowy powiedziałem mu, że na jesieni będę chciał sprzedać mieszkanie a on powiedział, że może je kupi. Zdecydowałem się sprzedać mieszkanie powiedziałem mu cenę, on odparł, że "cena jest z kosmosu" zamieściłem w internecie ogłoszenie po kilku dniach zgłosił się chętny. Zadzwoniłem do znajomego pytając kiedy mogę pokazać mieszkanie potencjalnemu nabywcy, odmówił twierdząc "to może być złodziej, który chce zobaczyć co mam w domu". Poszedłem do niego z wymówieniem najmu, odmówił przyjęcia i podpisania mówiąc "bo nie".
1. Czy jeśli wyślę wymówienie listem poleconym a on nie odbierze (najbardziej prawdopodobne) od daty pokwitowania wysłania będzie liczony trzy miesięczny okres wymówienia? Czy może jest inny sposób wymówienia najmu?
2. Czy muszę mu zapewnić lokal zastępczy? On o tym wspominał.
3. Czy może mi w jakiś sposób utrudnić usunięcie go z mieszkania po 3 miesięcznym okresie wypowiedzenia?
4. Czy miał prawo odmówić mi pokazania mieszkania potencjalnemu nabywcy?
Wyświetlaj:
JAN6 / 212.160.130.* / 2015-01-23 18:04
Prosty sposób na wynajem bez problemów. Podpisujesz umowe z kims z rodziny (lub naprawde dobrym znajomym). On wynajmuje to mieszkanie na zasadzie urzyczenia pod warunkiem spłacania kosztów (tzw podnajem). I jesteś zabezpieczony bo w umowie jeżeli nie spłaca to możesz ją zerwać chyba (nie pamiętam dokładnie) ale natychmistowo (albo z powodu uciążliwości lokatora - pomocni sąsiedi itd). Zawsze jest jakiś sposób tylko trzeba pomysleć.
Ps: Od paru lat w ten sposób wynajmuje mieszkania i mimo prób różnych prawników nikt jeszcze nie mieszkał u nie ani dłużej niż chciałem ani bez opłaty.
Ps2: polecam konsultacje z prawnikiem jak mi nie wierzycie ;)
bbb130 / 77.89.108.* / 2013-01-04 16:33
witam jeżeli umowa najmu jest z 3 miesięcznym wypowiedzeniem a z braku funduszy opuściłam mieszkanie natychmiastowo czy muszę płacić dalej czynsz za te 3 miesiące skoro mnie juz tam nie ma?/
H Szatkowski / 2013-01-04 17:31
TAK. Musisz. Na tym polega okres wypowiedzenia, że obie strony są zabezpieczone. Jedna trwającym nadal dopływem gotówki, druga czasem na znalezienie sobie nowego lokum.

Warto było przed wyprowadzką spróbować porozumienia stron w tej kwestii- tj. wynegocjować skrócenie okresu/obniżenie czynszy w zamian za szybsze mieszkania zwolnienie.
xxxxxxxxxxxxxxx / 217.98.12.* / 2009-06-18 15:29
Hej!
Proponuję dostarczyć wypowiedeie za pośrednictwem notarisuza wtedy napewno doreczenie bedzie uznane za skuteczne....
trol22 / 78.159.72.* / 2008-08-15 23:18
Skuteczna metoda. Jeśli ktoś w środku nocy zadzwoni do gościa do domofonu powie parę słów z "rosyjskim" akcentem to jest prawie pewne, że gość sie taj nocy zacznie już pakować. Żona i dzieci skutecznie pomagają jemu w podjęciu takiej decyzji.
magda1984 / 83.12.232.* / 2008-08-14 11:27
nie jestem prawnikiem, ale może wykorzystać to?
art. 685 kodeksu cywilnego
jeżeli czas trwania najmu lokalu mieszkalnego nie jest oznaczony, wynajmujący może podwyższyć czynsz, wypowiadając dotychczasową wysokość czynszu najpóźniej na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego.
może taka drastyczna podwyżka by pomogła???
jml13060 / 83.238.160.* / 2008-08-19 12:25
.
Taka drastyczna podwyzke nalezy uzasadnic. Lokator moze zlozyc do sadu pozew i do czasu rozstrzygniecia placic stary czynsz. A jak wiadomo procesy trwaja dlugo.
.
Najgorzej bedzie kiedy lokator w ogole przestanie placic. Poczytaj dzisiejsza Rzepke i slowa ministra nt. nadmiernej ochrony lokatorow.
mlokos / 213.77.7.* / 2008-08-13 09:27
Powiem wam, że nie wiem kto ma rację, ale jeżeli rację miałby kolega z "czarnym scenariuszem" to katastrofa. Gówniane mamy to prawo.
Zolka / 37.152.18.* / 2015-01-23 17:51
Popieram w calej rozciaglosci,ja sie bujam juz 4 lata z takim delikwentem,i co,hm i nic moge go w cUbek buta cmoknac,PRAWO MA WYNAJMUJACY NIE WLASCICIEL,A TO DLATEGO ZE PANSTWO NA SWUJ GRZBIET NIE CHCE BRAC PROBLEMU,I PO TO WLASNIE TAKIE"PRAWO"stworzyli,wlasne interesy sady politycy maja inne,a my inna kategorja ludzi"ludzi" my nie ludzie
Młody Rentier / 2008-02-09 13:53 / Bywalec forum
ad 1. wyslij mu poleconym tak jak mowisz ze zwrotka, czyli z potwierdzeniem odbioru, odmowa przyjecia listu bedzie traktowana jak prawidlowe doreczenie od dnia w ktorym odmowil przyjecia.

ad 2. nie musisz nic mu zapewniac, w pewnych przypadkach ten obowiaek spoczywa na gminie np miedzy listopadem a marcem gdy zamieszkuje takie mieszkanie matka z dzieckiem. W Twoim przypadku natomiast nie maja zastosowanie zadne przepisy dotyczace ochrony lokatorow i po okresie wypowiedzenia bedzie musial sie wyprowadzic.

ad 3. moze po prostu nie opuszczajac mieszkania ale wtedy wystepujesz do sadu i w krotkim czasie zostatnie z niego wyrzucony. Wystepujesz rowniez wtedy do sadu o zaplate przez niego czynszu w czasie w ktorym zamieszkiwal bez umowy. Oprocz tego mozesz wykazac utracone korzysci czyli dochody ktore moglas uzyskac gdyby on nie zajmowal bezpodstawnie mieszkania. Najlepiej gdybys znalazla podstawionego potencjalnego najemce, z ktorym miala bys podpisana umowe przedwstepna, ze on np od 1 marca 2008 roku mial wynajac od ciebie ten lokal, w umowie powinna sie znalesc cena najmu im wyzsza tym lepiej. Najkorzystniej by bylo gdyby ten podstawiony najemca byl by jakis przedsiebiorca ktory chce wynajac ten lokal na biuro czy jakies przedstawicielstwo bo wtedy ceny najmu sa wyzsze i dzieki temu wiecej pieniedzy mozesz uzyskac od tego twojego "znajomego".
W tej umowie przedwstepnej najmu powinna byc takze uregulowana kwestoa sytuacji co sie dzieje gdy z czyjeje winy nie dojdzie do podpisania umowy, ze obwiniona strona placi kare umowna. Naturalnie obwiniona osoba byla bys ty i w takim przypadku mozesz wystapic o zwrot kosztow poniesionych przez ciebie zwiazanych z kara umowa od ttwojego "znajomego", bo przeciez z jego podowu nie doszlo do zawarcia umowy.

Podalem ci kilka sposobow jak zalatwic takiego lojalnego "znajomego" bo takim to sie taki kop w dupe nalezy.

ad 4. Mial prawo odmowic.
jml13060 / 83.5.174.* / 2008-02-09 09:19
Wdepnelas .... Wielokrotnie pisalem na innych forach, ze wynajem lokali mieszkalnych jest bardzo ryzykownym interesem. Oto oddajesz w posiadanie obcej osobie kilkaset tysiecy zlotych za obietnice zaplaty czynszu (skromnego w porownaniu z wartoscia mieszkania). To tak, jakbys na Zabkowskiej w Warszawie pozyczyla "do potrzymania" swoj portfel wypelniony banknotami obcemu przechodniowi w zamian za kilkaset zlotych miesiecznej raty. Wyobrazasz sobie taka sytuacje ? Pod rzadami obecnej ustawy o ochronie praw lokatorow masz male szanse na szybkie pozbycie sie lokatora. Umowa na czas nieokreslony (a zatem nie wynajem okazjonalny) jest ograniczona do dwoch przypadkow wypowiedzenia umowy najmu - lokator przestal placic i jego zaleglosci przekroczyly 3 miesiace (+ szereg innych formalnych restrykcji), wlasciciel lub jego rodzina chce zamieszkac (tryb 3-letni wypowiedzenia). Zagladnij do ustawy, a wlosy stana Ci deba. Do tego dolicz kilka lat procesow sadowych o eksmisje i odszkodowanie, potem walka z gmina i komornikiem (nie ma eksmisji "na bruk") no i koszty. Za eksmisje liczona od kazdej izby komornik liczy sobie 40% wskaznika sredniego wynagrodzenia (obecnie ok. 2700 zlotych). Zatem ........ zle wiesci. Sorry.
Młody Rentier / 2008-02-09 13:35 / Bywalec forum
ale bzdury piszesz, wiekszosc zapisow tej ustawy ktore zostaly dodane za rzadow AWS obecnie juz nie obowiazuje, wiec proponuje zapoznac sie z aktualnym stanem prawnym, a poza tym przypadki o ktorych piszesz aby mogly miec zastosowanie musi dojsc do okreslonych okolicznosci!!
jml13060 / 83.5.152.* / 2008-02-09 14:31
'Mlody Rentierze' ... tak pro memoria ... "sowa Minerwy wylatuje o zmierzchu". W przyszlosci zastanow sie nad tym, co piszesz zanim wypowiesz swoja opinie i zarzucisz innemu uczestnikowi dyskusji "pisanie bzdur". Zrodlo do aktualnego stanu prawnego podalem.
Młody Rentier / 2008-02-10 13:11 / Bywalec forum
co do sowy minerwy to moze jednak zajmij sie filozofia bo o prawie nie masz pojecia!
jml13060 / 83.5.152.* / 2008-02-09 14:20
Zrodlo:

Dz.U. 2005 nr 31 poz. 266 Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 lutego 2005 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego

To mialo miejsce nie za czasow AWS.
Młody Rentier / 2008-02-10 13:08 / Bywalec forum
to ze ta ustaw obowiazuje to ja wiem tylko9 ze wiele przywilejow dla lokatorów, ktore zostaly wprowadzone przez AWS juz nie obowiazuje bo zostaly wykreslone tak wiec czytaj co pisze bo nie mowilem ze ustawa ta juz nie obowiazuje wcale.

Czy ty wogle wiesz co to jest teskt jednolity?? to ze marszalek oglosil tekst jednolity to nie znaczy ze ta ustawa weszla w zycie w 2005 roku!!!

Tak wiec podtrzymuje swoje zdanie bzdury piszesz!!!
ania c. / 86.63.150.* / 2009-06-14 20:00
witam!
wynajmuję mieszkanie na rok czasu, w mojej umowie nawet nie ma wzmianki o okresie wypowiedzenia.przede wszystkim przychodzą pod obecny adres listy z sądu, od komornika do mojego właściciela, była tu za nim nawet policja.nie ukrywam, że boję się iż kiedyś zastanę po powrocie z pracy zmienione zamki itp. rzeczy.nie upłynął jeszcze mój okres najmu, a boję się tu mieszkać ze względu na okolicę i szukającą właściciela policję.mało tego ten pan nic nie powiedział iż prąd(opłaty) są ryczałtowe i w tym momencie spłacam długi poprzednich lokatorów.dowiedziałam się o tym ostatnio gdy się panu "wypsnęło".mieszkanie jest bez lodówki pralki, krany ciekną a pan nie chce nic z tym zrobić mimo moich próśb.znalazłam inne mieszkanie, o czym poinformowałam pana miesiąc przed lecz on stwierdził, że jeżeli nikogo nie znajdzie będę musiała mu za nie płacić.pan nie chce mi pokazać książeczki czynszowej, ani żadnego rachunku za prąd. chcę stąd jak najszybciej się wyprowadzić i czuję się zastraszana.najprawdopodobniej "czynsz" który płacę również jest niższy.czuję się oszukana, a to moje pierwsze wynajmowane mieszkanie!
czy ktoś może wie co mam w takiej stuacji zrobić?
proszę o pomoc!
a.c.
Pablo2 / 83.244.198.* / 2008-09-14 22:29
Stan prawny na 2007/10:
Art. 16.
Wyroków sądowych nakazujących opróżnienie lokalu nie wykonuje się w okresie od
1 listopada do 31 marca roku następnego włącznie, jeżeli osobie eksmitowanej nie
wskazano lokalu, do którego ma nastąpić przekwaterowanie.
jml13060 / 83.5.141.* / 2008-02-09 14:08
Umowa zostala zawarta na czas nieokreslony - cytuje : "... spisałem z nim i jego żoną umowę najmu na czas nieokreślony".

Ujednolicony i obowiazujacy tekst ustawy znajdziesz w Internecie : http://isip.sejm.gov.pl/servlet/Search?todo=file&id=WDU20050310266&type=3&name=D20050266Lj.pdf

W szczegolnosci przeczytaj Art. 11 poswiecony trybowi wypowiadania umow najmu lokali mieszkalnych, a potem pojdz do dobrego (!) adwokata.

1. Do korespondencji stosuj list polecony ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. To, ze zapisalas w umowie 3-miesieczny tryb wypowiedzenia umowy najmu lokalu mieszkalnego jest niewazne z mocy ustawy i przegrasz ew. proces z lokatorem.
2. Musisz zapewnic mu lokal zastepczy albo skierowac pozew do sadu o eksmisje powolujac sie na jeden z trybow okreslonych w ustawie. Masz problem, bo facet zna swoje prawa.
3. vide p.1. Tak. Twoj lokator jest pod ochrona ustawy.
4. Tak.

Ustawa chroniaca lokatorow przed eksmisja wbrew powyzszej opinii obowiazuje.
walDk / 213.17.216.* / 2008-02-12 17:01
a ja proponuje sie do nich wprowadzic i zyc na zupelnym luzie, czasem zapomniec zalozyc gatki, puscic bąka iaprosic kumpli na ostra pijacka impreze, sami sie wyprowadza ;-)
Młody Rentier / 2008-02-12 19:37 / Bywalec forum
jeszcze lepiej zebrac ekipe znajomych, ustalic kiedy ich nie ma w domu wezwac slusarza i pokazac mu akt wlasnosci, po tym jak otworzy mieszkanie ze znajomymi wyniesc na korzytarz dobytek tych cwaniaczkow i zniszczyc umowe posiadana przez obie strony bo przeciez napewno maja ja w domu, a jak beda sie dobijac do mieszkania to wezwac policje!
polanaciszy / 83.21.78.* / 2008-02-14 18:55
dobre ,trzeba tylko znalezc kopie umowy ale i tak dobre
--s / 85.89.162.* / 2008-08-13 09:43
Oszustwo jak każde inne, a potem się okaże, że on tam zapraszał znajomych, którzy potwierdzą, że tam mieszkał. Więc mieszkał bez umowy? Ma potwierdzenia że Ci płacił czy nie ma? Na jakiej podstawie płacony był podatek za wynajem itd.
malgorzata196122 / 2008-02-08 22:40
witam ja ma tez problem z rozwiazaniem umowy wynajmu mieszkania i wyprowadzenienim sie lokatora przed uplywem umowy a sama musze tam wrocic
Ola222 / 80.50.72.* / 2008-08-13 09:36
A co sie dzieje jak jest na czas okreslony? Musza sie wyprowadzic jak umowa sie konczy i nie podpisano nowej? Czy tez moga byc problemy? Jaki jest okres od zakonczenia umowy do wyprowadzenia?
ofiara lokatorów / 83.5.139.* / 2008-08-13 13:32
jak się nie chcą wyprowadzić po wygaśnieciu umowy to też jest problem i ścieżka eksmisyjna, tyle że muszą płacić za bezumowne zajmowanie lokalu i sąd nie ma wątpliwości żeby zasądzić eksmisję . TO NIELUDZKIE DLA WŁAŚCICIELI PRAWO TRZEA ZMIENIĆ!!!!!!
aphossa / 89.79.200.* / 2008-08-13 14:27
Nigdy nie należy podpisywać umowy na czas nieokreślony bez drakońskich zabezpieczeń i jasno określonych warunkach dostępu do mieszkania i rozwiązania tejże umowy. Za błędy i oszczędności na poradzie prawnej trzeba czasami słono płacić. Zgadzam się z poprzednikami, że ustawa jest nieludzka. Jest jednak kilka sposobów aby zmiejszyć jej dotkliwe skutki.
aphossa.blog.onet.pl

Najnowsze wpisy