Forum Forum dla firmKsięgowość

Procedura rejestracji Sp. z o.o. przez internet - kilka wątpliwości

Procedura rejestracji Sp. z o.o. przez internet - kilka wątpliwości

jukooz / 2015-07-11 10:55
Witam Państwa,

Będę zakładał Sp. z o.o. przez internet (tryb S24), ale mieszkam w tej chwili za granicą i chciałbym ograniczyć ilość dni, które będę w tym celu musiał spędzić w Polsce do minimum, a więc możliwie dużo formalności załatwić przez internet i/lub korespondencyjnie. W związku z tym chciałbym zapytać czy dobrze rozumiem procedurę zakładania spółki i upewnić się czy te czynności mogę zrealizować korespondencyjnie. Będę bardzo wdzięczny za pomoc.

Poniżej opisałem procedurę z moimi wątpliwościami i pytaniami na końcu.

1. Założenie przez wspólników Profili Zaufanych i weryfikacja ich. (osobiście)
2. Rejestracja każdego z wspólników na https://ems.ms.gov.pl/ (online)
3. Wprowadzenie danych, wygenerowanie dokumentów i „podpisanie” (online)
4. Opłatyza pomocą eCard - KRS 250 zł, wpis w Monitorze Sądowym i Gospodarczym 100 zł, prowizja 15 zł (online)
5. Przesłaniu wniosku do sądu (online)
6. Oświadczenie członków zarządu o wniesieniu wkładów (online)
7. Zapłacić PCC na właściwy rachunek Urzędu Skarbowego i wysłać pocztą PCC-3 w terminie 14 dni na adres Urzędu Skarbowego. 0,5%*(5000-250-100)=23,25 zł (poczta)
8. Założenie konta bankowego (osobiście)
9. Wysłanie NIP-8 pocztą na adres Urzędu Skarbowego w ciągu 21 dni (poczta)
10. Wysłanie VAT-R pocztą na adres Urzędu Skarbowego przed wystawieniem pierwszej faktury (chcę być VATowcem) (poczta)

(Nie będę zatrudniał pracowników na razie, więc ZUS odpada).

Czy to wszystko wystarczy, czy może coś pominąłem? Czy wszystko to można tak zrealizować? Wtedy musiałbym osobiście pojawić się tylko w banku (mam Profil Zaufany).

Przeczytałem, że „Niedociągnięciem systemu jest to, że nie tworzy on w ogóle dokumentu z adresami członków zarządu, a wymaga tego art. 166 § 1 pkt 5 i art. 167 § 3 K.s.h. W takim przypadku sąd wezwie do jego złożenia, o ile wnioskodawca wcześniej tego nie uczynił.” (źródło: http://www.zakladamyfirme.pl/artykul_narzedziowa,682,682,7769,zawiazanie-i-rejestracja-spolki-z-oo-w-trybie-s24.html) To dalej aktualne? Trzeba osobno na papierze coś takiego robić? Czy jest do tego wzór dokumentu? Trzeba to zrobić osobiście?

Ad. 7
Czy w przypadku spółki można wysłać PCC-3 online?
Czy w przypadku wysyłki PCC-3 pocztą, powinienem załączyć potwierdzenie wpłaty? Jeśli tak, czy wydruk z bankowości internetowej jest wystarczający? Powinno pójść z konta spółki czy prywatnego?

Z góry dziękuję i pozdrawiam,
jukooz

Najnowsze wpisy