Forum Forum pracyDokumenty

Proszę o pomoc przy CV

Proszę o pomoc przy CV

elzbieta10 / 93.105.236.* / 2014-11-17 23:50
Witam, proszę o pomoc.
Rok temu zaczęłam studia, zaliczyłam pierwszy rok, niedawno rozpoczęłam drugi. Teraz stwierdziłam jednak, że nie tędy i chcę przerwać obecne studia a póki co poszukać jakiejś pracy(konkretnie chciałabym w jakimś sklepie odzieżowym).
I zastanawiam się, czy w takim wypadku wpisywać do CV studia?
Formalnie jestem studentką - legitymację mam świeżo podbitą.
Problem w tym, że zależy mi na pracy na pełen etat, a nawet jeśli przy roznoszeniu CV będę zaznaczać, że jestem w pełni dyspozycyjna - pracodawca widząc "studia" pomyśli, że chodzi mi o pracę na 1/2 lub 3/4 etatu.
Jednak z drugiej strony, status studenta jest często mile widziany w tego typu pracy (dla pracodawców korzystnie jest zatrudniać studentów).

Więc - lepiej wpisać studia do cv, czy wyrzucić? Proszę o pomoc. Zależy mi na szybkim znalezieniu pracy.
Wyświetlaj:
elzbieta10 / 93.105.236.* / 2014-11-18 13:39
Jeszcze przy okazji - chciałam spytać, czy wpisywanie liceum do CV jest konieczne, jeśli już wpisuję studia?

Skończyłam LO bez żadnego konkretnego profilu, właściwie wpisanie go nie przekazuje żadnej konkretnej informacji pracodawcy. Skoro zaczęłam studia, jasne jest że ukończyłam szkołę średnią. A to liceum zajmuje mi trochę niepotrzebnego miejsca w c.

Więc - czy dobrze widziane jest wpisanie LO, czy mogę sobie odpuścić?
H Szatkowski / 2014-11-18 09:50
Status studenta (do 26 lat) jest korzystny (względy kosztów ubezpieczeń) dla zleceniodawcy, a nie pracodawcy.
Dla pracodawcy czasem wręcz przeciwnie- poza względami dyspozycyjności, chodzi o obawy o roszczenia o urlopy szkoleniowe.

Zatem można pomyśleć o nieco innej konstrukcji CV na potrzeby ofert zlecenia, a o innej na potrzeby ofert etatu.

No i pisać prawdę tj. o istnieniu statusu studenta oraz o rozważaniu/decyzji o studiów przerwaniu. Pewnie w czasie rekrutacji- jeśli przejdziesz pierwszy odsiew- zostaniesz o to zapytana, a więc będzie szansa to wytłumaczyć.

Wracając jeszcze do zlecenia- i tak w razie utraty statusu studenta będzie obowiązek poinformowania zleceniodawcy o tym jako płatnika ubezpieczeń. Więc duże prawdopodobieństwo utraty zlecenia, jeśli głównym powodem podpisania umowy będzie ten status, a nie Twoje kwalifikacje i zaangażowanie.
elzbieta10 / 93.105.236.* / 2014-11-18 11:49
Bardzo dziękuję za odpowiedź i wyprowadzenie z błędu! Zależy mi na umowie o pracę, a nie zleceniu.

Oczywiście, nie chodziło mi o to, by w CV kłamać :)

"No i pisać prawdę tj. o istnieniu statusu studenta oraz o rozważaniu/decyzji o studiów przerwaniu." - najchętniej ujęłabym to właśnie tak, ale chodzi o to, że ramy CV nie bardzo pozwalają na wytłumaczenie tej sytuacji. Albo wpisuję studia, albo nie - i tyle.

"Pewnie w czasie rekrutacji- jeśli przejdziesz pierwszy odsiew- zostaniesz o to zapytana, a więc będzie szansa to wytłumaczyć." - no właśnie. Oczywiście, że taki mam zamiar - przy pierwszej możliwej okazji wyjaśnić moją sytuację. Problem polega jednak na tym, że taka okazja pojawia się właśnie dopiero na rozmowie kwalifikacyjnej. A mi zależy na naprawdę szybkim znalezieniu pracy i chciałabym zwiększyć swoje szanse na "przejście tego pierwszego odsiewu". Dlatego rozważam, czy przeglądając CV pracodawca prędzej zawiesi oko na kimś, kto studiuje, czy nie?
Zarówno wpisując, jak i wurzucają "studia" z CV - ani nie skłamię, ani nie wyznam całej prawdy - bo przecież formalnie jestem jeszcze studentką, ale praktycznie nie studiuję. W tym tkwi mój problem.
H Szatkowski / 2014-11-18 12:34
No dylemat, bo nijak nie da się przewidzieć, jaki skutek takie info wywoła dla losów tej aplikacji.

ALE:

-studia formalnie trwają- należy więc je wpisać. Daje to też jednak informację dodatkową o predyspozycjach (np. AWF, a politologia) kandydata.
-ramy CV- bez przesady- da się wpisać w nawiasie "(planowane przerwanie z dniem...)"
no chyba, że aplikacja jest stricte e-aplikacją, z gotowymi polami na wpisy, z ograniczoną liczbą znaków itp.
elzbieta10 / 93.105.236.* / 2014-11-18 13:04
Dziękuję Panu serdecznie za rady! :) Pytam, bo to moje pierwsze CV w życiu i mam wiele wątpliwości.
Nie, nie chodzi o aplikację online, mam raczej zamiar wydrukować CV i roznieść osobiście po wybranych sklepach.

A gdybym w takim razie w CV jako rok zakończenia studiów wpisała rok obecny? Będzie to forma poprawna i jasna dla osoby przeglądającej CV?

Mam na myśli formę "od 2013 do listopad 2014 - studia".
Czy lepiej jednak wpisać "2013 - nadal" a w nawiasie "przerwanie z dniem"?
H Szatkowski / 2014-11-18 13:16
Dla formalisty opcja 1 oznacza, że w dniu w którym CV jest wysłane lub wręczone studia są JUŻ zakończone, ewentualnie przerwane oraz zastanowienie, czy są studia np. 3 semestrowe :-))
elzbieta10 / 93.105.236.* / 2014-11-18 13:22
Rozumiem, w takim razie wybiorę opcję 2 :) Dziękuję!

Najnowsze wpisy