Forum Forum prawnePracy

Proszę o poradę -staż

Proszę o poradę -staż

MIXA / 2014-08-12 23:17
Proszę o podpowiedz.Odbyłam staż z PUP finansowany z funduszy unijnych.Pracodawca zobowiązał się w umowie zatrudnić mnie na okres min.6 miesięcy.Jeżeli się nie wywiąże z umowy zapłacić miał karę 500 zł.Jednak dostałem informację od pracodawcy że zatrudni mnie na umowę zlecenie na okres 2 tygodni.I po sprawie.??Jeżeli nie przyjmę oferty skreślą mnie z PUP. Czy to jest w porządku tak załatwiać sprawy.Jak od strony prawnej sytuacja wygląda??
Wyświetlaj:
szklarek / 2014-08-13 09:49
Jeśli umowa ze starostą przewiduje obowiązek zatrudnienia, to jasno też poza owym min. terminem 6 miesięcy mówi o rodzaju umowy, wymiarze etatu i raczej formie zatrudnienia. Jeśli nie mówi o tym ostatnim to i tak sam staż jak i związana z nim umowa są regulowane Ustawą o promocji zatrudnienia, która jasno definiuje co to jest zatrudnienie ( art. 2, ust. 1, pkt. 43 )- "wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego oraz umowy o pracę nakładczą".

Zlecenie NIE jest zatrudnieniem w rozumieniu PUP, nie będzie to wywiązanie się z umowy.

Nieprzyjęcie oferty w tych okolicznościach nie wpływa na status bezrobotnego.

Zwracam uwagę, że gdyby pracodawca się wywiązał i zatrudnił- status ten byłby utracony tak samo jak w przypadku zatrudnienia nieuwarunkowanego umową związaną ze stażem.
MIXA / 2014-08-13 15:22
Dziękuję za odpowiedz.Poinformowano mnie dzisiaj w PUP że mogę odstąpić od umowy zlecenia na 2 tyg,które mi zaoferował pracodawca na stażu w ramach zatrudnienia mnie.Jenak muszę odmowę uzasadnić a ,,pracodawca'' musi się pod tym podpisać ze nie wnosi żadnych roszczeń.I sprawa zamknięta ,czy słusznie??koło się zamyka.Po co umowy o zatrudnieniu stażysty,jeżeli można to w taki sposób obejść?
szklarek / 2014-08-13 21:09
W świetle tego co napisałem- niesłusznie. I jeszcze jakieś dziwactwo z jego roszczeniami. Ma niezłe plecy w waszym PUP-ie. Jeśli miał w umowie o przeprowadzenie stażu klauzulę o zatrudnieniu- to miał je zaoferować.

Równie dobrze mógł Pani zaproponować małżeństwo. Czy wtedy też ów cudowny PUP domagał by się od Pani pokwitowania, że za mąż się pani nie wybiera, dlaczego i że pan młody nie chce odszkodowania ???
Przecież to bełkot.
Gdyby mnie to dotyczyło- żądałby wglądu w umowę stażu i sprawdził tę kwestię zatrudnienia. Jeśli jest taka jak pisaliśmy na wstępie- tj. zatrudnienie na 6 mc. To ma to być umowa o pracę przynajmniej na czas określony na 6 mc. I tyle. Inne opcje oznaczają złamanie umowy przez pracodawcę.
jola485 / 79.173.35.* / 2014-09-04 09:19
mam pytanie czy umowy o dzieło i umowa zlecenie i umowa o prace 1/2 etatu zalicza się do stażu pracy czy ZUS bierze pod uwagę takie umowy do wniosku o rentę czy zalicza się jako lata nieskładkowe . dziękuje .
szklarek / 2014-09-04 09:56
1. dzieło nie jest wliczane w ogóle, czyli nie jest ani o. składkowym, ani nieskładkowym. W jednym przypadku podlega oskładkowaniu z niego przychód, ale nie jako z samodzielnego tytułu- tylko z równoczesnego etatu, który i tak jest o. składkowym.
2. zlecenie- zależy czy oskładkowane- jeśli w trakcie nauki/studiów w wieku do 26 lat- nie jest wliczane jako żaden okres. Poza tą okolicznością- gdy jest jedynym tytułem do ub. to jest oskładkowane, a więc stanowi o. składkowy.
3. etat jest o. składkowym bez względu na jego wymiar.

Najnowsze wpisy