Forum Forum prawnePracy

przejście na rente

przejście na rente

Ewelinaskc / 2015-12-03 12:16
Witam,
Mój tata był na świadczeniu rehabilitacyjnym i na ostatniej komisji przyznano mu rente na czas określony. Czy powinien sam się zwolnić z zakładu pracy czy to zakład powinien go zwolnić?
Czy są jakieś kruczki prawne na które należy uważać?
Wyświetlaj:
wiwan / 2015-12-03 12:44
Stosunek pracy w ogóle nie musi być rozwiązany, jeśli z orzeczona niezdolność do pracy nie jest związana z orzeczeniem lekarza medycyny pracy o niemożności powrotu na dotychczasowe stanowisko, a zakład nie ma możliwości go zamienić.
Ewelinaskc / 2015-12-03 15:12
dziękuję bardzo za pomoc, bo w miejscu pracy poinformowali mojego tatę, że musi złożyć wymówienie.
wiwan / 2015-12-04 09:18
Musi, jeśli nie chce tego zatrudnienia kontynuować. Można też zastosować porozumienie stron, co w tej sytuacji daje łatwość dostosowania się do dat/terminów.

Natomiast jak napisałem- jest przecież możliwa kontynuacja zatrudnienia przez pracownika, który uzyskał rentę o ile jego stan zdrowia nie wyklucza pracy na dotychczasowym lub zmienionym stanowisku pracy. Wymaga to po prostu przejścia badań kontrolnych lekarza medycyny pracy jak po każdej niezdolności dłuższej niż 30 dni. Oczywiście trudniej je przejść, jeśli orzeczono niezdolność całkowitą.

Pracodawca też może rozwiązać tę umowę bez wypowiedzenia, jeśli upłynęły już 3 miesiące świadczenia, a ojciec jak rozumiem do pracy nie powrócił.

Najnowsze wpisy