Forum Forum prawneCywilne

Przyjęcie spadku - jakie konsekwencje finansowe powoduje?

Przyjęcie spadku - jakie konsekwencje finansowe powoduje?

Wyświetlaj:
Niezdecydowany923 / 89.228.55.* / 2015-04-14 18:22
Witam. Zmarła mi mama 3 lata temu, ,nie odrzucilem spadku nic wtedy nie zrobilem. 4 miesiące temu zmarł mi ojciec. Oboje rodziców mieli kredyt hipoteczny. Po smierci mamy tato jeszcze zadluzyl sie na ok 50 tys Kredytów konsumpcyjnych nic nie było ubezpieczone. zastanawiam się nad przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza czy też jego odrzuceniem. znajomy rzeczoznawca określił wartość nieruchomości na ok 160 tys. kredyt hipoteczny to ok 60 tys. Długi ojca to ok 50 tys. jakie konsekwencje mogę ponieść. czy przyjmując spadek będę narażony na to wierzyciele będą dobierać się do mojego osobistego majątku. I czy będą egzekwować tylko z odziedziczonego spadku.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
raf_bob / 2015-04-07 12:43
witam.Mam pytanie dotyczace spadku.10 lat temu zmarł mi dziadek lecz dopiero w 2014r sądownie odbył sie podział spadku. Czy w 2015 jak sprzedam mieszkanie które dostałem w spadku będe mudiał płacić za nie podatek.Wiem że musi minąć okres 5 lat-tylko nie wiem czy te 5 lat jest naliczane od śmierci dziadka czy może od daty postanowienia sądu.Prosze o odpowiedz.Pozdrawiam.
szklarek / 2015-04-07 21:05
Data śmierci. ALE jeśli przy dziale spadku Twój udział spadkowy wzrósł w stosunku do udziału pierwotnego- tj. aktualnego w dniu śmierci dziadka - to wg. części orzecznictwa sadów pojawia się tzw. drugie nabycie. Na ogół dotyczy to sytuacji, gdy przy dziale spadku któryś spadkobierca zrzeka się swego udziału na rzecz innych spadkobierców. Np. po dziadku dziedziczy 3 wnuków- bo ich rodzice nie żyją w dniu jego śmierci, ani babcia. Każdemu przypada więc 1/3 spadku. Po 10 latach dopiero dochodzi do działu spadku, jeden wnuk zrzeka się. Ostatecznie dziedziczy 2 wnuków po 1/2. Zatem wnuki te mają pierwsze nabycie w dniu śmierci dziadka ( 1/3 udziału), a dodatkowe ( 1/6 udziału) w dniu działu spadku.

Zatem może się zdarzyć, że część dochodu ze sprzedaży takiej nieruchomości odziedziczonej już PIT nie podlega, a część podlega.

Ten pogląd- np.
interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 2 czerwca 2011 r. (nr IPPB4/415-248/11-2/JK).

Przeciwny:.
Wyrok WSA w Gliwicach z 11 czerwca 2013 r., sygn. akt I SA/Gl 1251/12.
Donnie Darko / 37.248.254.* / 2014-12-19 10:23
Co się dzieje w przypadku, jeżeli spadkodawca zmarł, zostawiając długi, a bezpośredni spadkobierca nie mający z nim żadnego kontaktu nie wiedział o jego śmierci i nie odrzucił oficjalnie spadku? Załóżmy, że minął rok od śmierci spadkodawcy i w domu spadkobiercy zjawiają się wierzyciele. Czy ma on szanse się jeszcze wybronić np. udowodnić, że nie wiedział/próbował się dowiedzieć czy spadkodawca jeszcze żyje?
H Szatkowski / 2014-12-19 10:38
Tak. Przecież jest to napisane w artykule, którego ten wątek dotyczy. Tyle, że ów fakt wcześniejszej niewiedzy trzeba umieć jeśli nie udowodnić, to chociaż uprawdopodobnić przed sądem.
Marika34 / 83.31.239.* / 2014-08-06 10:01
Ze spadkiem przeważnie są problemy... W mojej rodzinie były już dwie niejasne sytuacje... W takich momentach trudno, żeby rodzina pozostała "całością". Wszyscy się kłócą... obgadują... :(
Teraz trzeci problem - jednak już nie mój , tylko mojego wujka. Siostra chce mu zabrać całą ziemię, która wg siostry (i tylko siostry) należy tylko do niej. SZOK !! :( Wujek wygrał sprawę, ale druga strona napisała apelacje i nadal trzeba czekać :(( Myślę, żę w tak trudnych sytuacjach najlepiej korzystać z pomocy dobrego adwokata. Zdarza się, że dostaje się adwokata za darmo, przyznanego z sądu ale to nie to samo... Uwierzcie mi...
[...]

### Post edytowany z powodu złamania regulaminu Forum Money.pl ###

Najnowsze wpisy