Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

Pytanie o emeryture, praca w szkodliwych warunkach.

Pytanie o emeryture, praca w szkodliwych warunkach.

Dariusz320 / 95.160.91.* / 2010-11-16 11:27
Witam
Mam 59lat 35lat pracy + 5lat pracy w szkodliwych warunkach, od 1993 mialem swoja firme i opłacane składki dla ZUS, 5lat temu zawiesiłem swoją firme poniewaz biznes się skończył, więc od 5lat nie są wogole opłacane składki do ZUS, czy te wszystkie składki nie przepadną i czy mam możliwość przejścia na jakąś wczesniejszą emeryturę?

pozdrawiam
Wyświetlaj:
wiwan / 2010-11-16 12:27
Niestety nie widzę możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę. Generalnym powodem jest brak okresu 15 lat pracy w warunkach szkodliwych. Musi Pan dotrwać do normalnego wieku emerytalnego tj. 65 lat.
Składki są ewidencjonowane na indywidualnych kontach dopiero od 1999 roku. Te wcześniejsze trzeba udowodnić na podstawie dokumentów ubezpieczeniowych, świadectw pracy itp.
Warto już teraz, na spokojnie, wystąpić do ZUS o naliczenie Kapitału Początkowego i wybrać najkorzystniejszą dla siebie metodę jego obliczenia:

http://www.money.pl/emerytury/poradniki/artykul/jak;obliczyc;kapital;poczatkowy;w;zus,54,0,708406.html

Natomiast bardzo zalecałbym Panu znalezienie źródła jakichkolwiek składek obecnie- choć 1/8 etatu, albo umowę- zlecenie. Powodem jest to, że obecna już 5 letnia przerwa skutkuje tym, że w razie sytuacji utraty zdolności do pracy już w przyszłym roku nie otrzyma Pan renty z tytułu niezdolności do pracy. A w razie Pana śmierci- nikt też nie otrzyma renty rodzinnej po Panu. Gdyż wymogiem jest minimum 5 lat okresów składkowych i nieskładkowych w ciągu ostatnich 10 lat kalendarzowych przed wnioskiem o rentę. Więc już teraz jest Pan na granicy tych okresów.
Dariusz320 / 95.160.91.* / 2010-11-16 12:46
aha dziękuję za odpowiedź i jeszcze mam takie pytanie, ponieważ te 5lat warunków szkodliwych jest gdy pracowałem u pracodawcy, a mając swoją firmę od 1995r do 2005r czyli 10lat też było w warunkach szkodliwych dla zdrowia czy te 10lat też się zalicza czy już nie?? jakby się zaliczało to już by było 15lat...

pozdrawiam
wiwan / 2010-11-16 13:23
Niestety. Ustawa jasno mówi o PRACOWNIKACH ZATRUDNIONYCH, a ci są zdefiniowani w Kodeksie Pracy. Prowadzący DG nie jest zatrudniony, nie jest pracownikiem .Okres pracy w takich warunkach powinien być stwierdzony świadectwem pracy. Taki paradoks, że Pana pracownicy mogliby z tego skorzystać, Pan nie.

Podstawa art.46 w związku z art. 32 Ustawy o rentach i emeryturach:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;marszalka;sejmu;rzeczypospolitej;polskiej,dziennik,ustaw,2009,153,1227.html
Dariusz320 / 95.160.91.* / 2010-11-16 17:51
Dziękuję bardzo heh to jeszcze mam takie ostatnie już pytanie bo to była jedno osobowa działalność gospodarcza, założona na mnie i ja byłem jedynym pracownikiem to też się nie wlicza??

pozdrawiam.
Dariusz320 / 95.160.91.* / 2010-11-16 17:55
aha i dokładnie sprawdziłem to mam razem 35lat pracy, w czym 7lat w szkodliwych warunkach państwowo i 10lat na swojej DG jako jedyny prawcownik w swojej firmie i mam 59lat, czyli nie ma wogole najmniejszej szansy na emeryture od 60?

pozdrawiam.
wiwan / 2010-11-16 19:02
Tak jak napisałem- czy jednoosobowo, czy w spółce- nie był Pan "pracownikiem zatrudnionym", więc 15 lat nie ma.
Proszę spokojnie poczytać sobie zalinkowaną ustawę- na żadną wcześniejszą emeryturę nie 'załapuje się' Pan.

Najnowsze wpisy