Forum Forum podatkoweOdliczenia

pytanie o vat i podatek

pytanie o vat i podatek

marta-poznan / 80.238.106.* / 2016-04-21 13:14
moja mama od 15 lat prowadzi dzialanosc gopodarcza, chce mi przekazac samochod i domek w formie darowizny. ale nie chce rezygnowac z prowadzenia dzialanosci. czy bede placic podatek vat ? albo jakis inny ? dom byl budowany z pieniedzy dzialnosci.
Wyświetlaj:
marta-poznan / 80.238.106.* / 2016-04-21 13:30
jednoosobowa. CEIDG.

Samochod w strodkach trwalych.

Dom nie wiem, musze mamy zapytac.

A jak to wyglada gdy tak i nie ?
wiwan / 2016-04-21 13:40
Jeśli w środkach trwałych, to powstanie u mamy obowiązek VAT od wartości darowizny, jeśli odliczyła ten podatek przy wciąganiu samochodu do ewidencji.

Po Pani stronie- co do zasady podatek od spadków i darowizn, tyle że do uniknięcia przy zachowaniu warunków zwolnienia (pół roku na zgłoszenie w swoim US, formularz SD-Z2).

Z nieruchomością taka różnica, że darowizna wymagana w formie aktu notarialnego, a to zwalnia z podatku od spadków i darowizn z automatu, bo akt wędruje do US, więc nie ma kwestii SD-Z2.
marta-poznan / 80.238.106.* / 2016-04-21 13:44
Wiwan, czyli pomijaac juz samochod bo to nie wielka wartosc.

jesli dom jest w srodkach trwalych to powstanie obowiazek podatku vat ? a jak nie jest w srodkach trwalych to nie powstalby taki obowiazek ?

A jak mozna czytac art. 6 podatku o VAT ? czy to nie jest zbycie zorganizowane czesci przedsiebiorstwa ?


ps. a jak mam zbudowala dom (kupila cegly, elementy do budowy od ktorego odliczyla podatek vat), do mmial byc np. na sprzedaz ale chce darowac mi. to jest to skladnik majatku ?
wiwan / 2016-04-21 13:57
Skoro odliczała w ramach DG VAT od materiałów to dom jest w środkach trwałych. Albo został wycofany i kwestia VAT już była uregulowana, więc nie powstaje powtórnie.

A jest zorganizowaną częścią ?

http://www.money.pl/podatki/ip/vat/zbycie-zorganizowanej-czesci-przedsiebiorstwa-a-podatek-vat/

No raczej nie było finansowego wyodrębnienia itd.
marta-poznan / 80.238.106.* / 2016-04-21 14:03
to chyba nic z tego nie będzie. Bardzo Ci dziękuję za pomoc. Pewnie upływ 15 lat od rozliczenia VAT nic nie zmieni.
wiwan / 2016-04-21 13:20
W jakiej formie prawnej prowadzi DG- jednoosobowej DG (wpis do CEIDG), czy w formie spółki z o.o. jednoosobowej- bo o wspólnikach nic w pytaniu nie pada.

Czy samochód i dom są w ewidencji środków trwałych tej działalności ?

Najnowsze wpisy