reklamacja a KPiR

paulina242 / 91.216.213.* / 2014-02-18 12:41
Prowadzę działalność produkcyjną. W miesiącu listopadzie ujełam w koszty fakturę za zakup materiałów. Po obróbce w miesiącu grudniu sprzedałam wyprodukowane towary. W styczniu otrzymałzm pismo reklamacyjne, w którym odbiorca dołączył kartę niezgodności i zażądał wymiany części towaru. Zwrócone towary nie nadają się do sprzedaży. Czy mogę ująć w koszty (KPiR) stratę z tytułu zwrotu towarów? czy powinnam wystawić korektę?
wiwan / 2014-02-18 14:31
Tak korekta faktury.

Korektę przychodów i kosztów należy odnieść do okresu rozliczeniowego, w którym została wystawiona faktura pierwotna. Jeżeli zaś zwrócony towar był uprzednio ujęty przez podatnika w spisie z natury, podlegającym wpisaniu do podatkowej księgi przychodów i rozchodów, to zdaniem organów podatkowych, należy również odpowiednio skorygować spis z natury.
Obecnie organy podatkowe prezentują pogląd, że niezależnie od przyczyn wystawienia faktury korygującej (m.in. zwrotu towaru w związku z reklamacją związaną z udzieloną gwarancją), korektę przychodów i kosztów należy odnieść do okresu rozliczeniowego, w którym została wystawiona faktura pierwotna.

W wydanych w ostatnim czasie interpretacjach indywidualnych dotyczących korekty przychodu sprzedawcy organy podatkowe twierdzą, że:

faktura korygująca (np. z tytułu zwrotu towarów) nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości,

późniejsze wystawienie faktury korygującej nie powoduje zmiany daty powstania przychodu, wpływa jedynie na jego wysokość,

punktem odniesienia dla faktury korygującej jest zawsze faktura pierwotna,

w konsekwencji zwrot towarów (udzielenie rabatu, itp.) potwierdzony wystawieniem faktury korygującej, wpływa na zmniejszenie wcześniej uzyskanego przychodu ze sprzedaży - zdarzenia te powinny zatem zostać uwzględnione w wielkości przychodów poprzez ich zmniejszenie w tym okresie sprawozdawczym (miesiącu), w którym pierwotnie wykazano przychód.
Przedsiębiorca, który w związku z otrzymanym zwrotem towarów wystawił fakturę korygującą, powinien wynikającą z tej faktury kwotę zmniejszającą przychód ująć w kolumnie 7 podatkowej księgi "Wartość sprzedanych towarów i usług" (ze znakiem minus lub na czerwono) za ten miesiąc, w którym wpisał do księgi fakturę pierwotną.

Oprócz korekty przychodów przedsiębiorca, który uzyskał zwrot towaru, powinien również odpowiednio skorygować koszty podatkowe za ten sam okres.Towary handlowe i materiały zalicza do kosztów podatkowych z chwilą ich zakupu, zaś roczny dochód ustala z uwzględnieniem różnic remanentowych,W rezultacie, składniki majątku objęte spisem z natury, który przedsiębiorca ma obowiązek sporządzić i wpisać do podatkowej księgi na koniec każdego roku (tj. niezużyte w danym roku podatkowym materiały, a także niesprzedane towary handlowe, wyroby gotowe, półwyroby, produkcja w toku, etc.) zostają wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.

Jeżeli zatem po zakończeniu roku podatkowego podatnik prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów otrzyma zwrot towarów, wystawi fakturę korygującą i skoryguje przychód za poprzedni rok podatkowy, to w takiej sytuacji korekty kosztów uzyskania przychodów związanych ze zwrotem towarów podlegających ujęciu w spisie z natury, powinien dokonać poprzez korektę spisu z natury na 31 grudnia poprzedniego roku.

Zdaniem organów podatkowych, korekta ta powinna polegać na wykazaniu w spisie z natury wartości towaru, który został sprzedawcy zwrócony.

Za Gofinem.

Najnowsze wpisy