Forum Forum emerytalneZUS

Renta- rewaloryzacja

Renta- rewaloryzacja

Ewelina302 / 94.231.52.* / 2013-03-17 14:22
Witam,
Dostaję od ponad roku rentę rodzinną, która jest dzielona na 2 osoby. Od ponad pół roku przysługuje mi renta rodzinna powypadkowa. Dostałam w tym tygodniu pismo z ZUS-u o rewaloryzacji od marca. Wg ich obliczeń nie dostanę ani grosza podwyżki. Będę dostawała tą samą kwotę co dotychczas. Wierzyć mi się nie chce, że nic nie dostanę więcej. Czy takie coś jest wogóle realne? Czy wie ktoś jak wylicza się wysokość renty rodzinnej powypadkowej?
Wyświetlaj:
Ewelina302 / 94.231.52.* / 2013-03-19 09:52
Już wyjaśniłam. Jakaś bardzo kompetentna osoba w ZUS-ie źle obliczyła wysokość renty po rewaloryzacji i teraz muszę iść to zgłosić. Wszystkich trzeba za rączkę trzymać, żeby wypełniali swoje obowiązki prawidłowo.
wiwan / 2013-03-19 13:03
No to szczęśliwe rozwiązanie.

Dla innych pytających zatem odpowiedź w zakresie obliczania r. wypadkowej. Jest ona często wyższa od 'zwykłej' renty z tyt. niezdolności do pracy, gdyż poza identycznym wyliczeniem :

24% kwoty bazowej,
po 1,3% podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych - z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych - z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
po 0,7% podstawy wymiaru za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 lat okresów składkowych oraz nieskładkowych, przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia, w którym rencista ukończyłby 60 lat, tzw. staż hipotetyczny....


...korzysta ona z gwarancji wysokości 60 % podstawy wymiaru renty - dla osoby częściowo niezdolnej do pracy,
80% podstawy wymiaru renty - dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy o ile podstawa nie przekracza 250% (wskaźnik podstawy)

Stąd też wyższe w jej przypadku kwoty minimalne:
Obecnie 997,38 zł przy całkowitej niezdolności do pracy, 765,50 zł przy częściowej wobec odpowiednio 831,15 zł i
637,92 zł przy r. 'zwykłej'.

R. rodzinna wypadkowa jest obliczana jako część renty wypadkowej w stopniu zależnym od liczby uprawnionych identycznie jak przy 'zwykłej' rencie rodzinnej.
wiwan / 2013-03-18 11:46
Proszę o doprecyzowanie;
- której z rent dotyczy decyzja, tj. którą z nich pobierał Pani jako wybraną .
- czy składała Pani w lutym wniosek o 'zamianę' jednej renty na drugą
- czy nie zmieniła się jednocześnie liczba uprawnionych do pobieranej renty
- czy jednocześnie część renty była zawieszana z tyt. innych Pani przychodów

Najnowsze wpisy