Forum Forum emerytalneZUS

Renta częściowa z możliwością pracy

Renta częściowa z możliwością pracy

cudzoziemka2 / 2017-03-12 07:22
Wnioskowałam o rentę częściową, aby móc dorobić. Jestem samotna i rok przed emeryturą. Otrzymałam taką rentę na rok.Teraz się obawiam, czy mój stan zdrowia pozwoli mi na podjęcie jakiejkolwiek pracy. Czy mogę zlożyć kolejny wniosek o rentę całkowitą ? Jeśli tak to w jakich okolicznosciach ?
Wyświetlaj:
wiwan / 2017-03-12 21:00
???
Śmiem twierdzić, że przy wniosku o rentę z tyt. niezdolności do pracy nie można określić, czy wnioskujemy o r. z tyt. niezdolności częściowej czy z tyt. niezdolności całkowitej. Formularz Rp-1 R nie ma takiej opcji. O 'częściowości' decyduje orzeczenie lekarza orzecznika, którego badanie następuje na skutek wniosku rentowego.

Limity dodatkowego przychodu powodującego, którego przekroczenie powoduje najpierw zmniejszenie wysokości świadczenia, a potem całkowite wstrzymanie wypłaty są przecież identyczne bez względu na to, czy niezdolność jest całkowita, czy częściowa.

Rodzaj renty też nie przekłada się na jakiś zakaz dorabiania do niej.
Przekłada się na jej wysokość - bo częściowa jest o 1/4 niższa.

A może (wskazuje Pani nick na to ?) pyta Pani o rentę nie w Polsce ?
cudzoziemka2 / 2017-03-13 09:32
Nie jestem cudzoziemką i myli się Pan. We wniosku jest miejsce gdzie trzeba zaznaczyć, czy ubiega się o rentę całkowitą czy taką, na której można dorobić. Zwrócono mi uwagę na ten punkt najpierw w ZUSie gdy pobierałam wniosek, a następnie w pracy gdzie kadrowa pomagała mi wypełnić wniosek. Lekarz orzeka albo o niezdolności częściowej do pracy i wtedy mozna dorobić do określonej w ustawie kwoty, albo o całkowitej niezdolności do pracy i wówczas pracować nie wolno.
wiwan / 2017-03-13 10:11
Tu jest zalinkowany wniosek o rentę z tyt. niezdolności do pracy na stronie ZUS, czyli formularz ZUS-RP-1 R:

www.zus.pl/pliki/formularze/ZUS%20Rp-1R.pdf

Nie ma on opcji wyboru, o której Pani Pisze.

W ustawie emerytalnej tj. Ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie ma zapisu o zakazie dorabiania do renty/jakiegoś jej rodzaju czy powiązania limitów dodatkowego przychodu (wynikającego z dorabiania) wpływających na zmniejszenie/zawieszenie wypłaty renty w zależności od jej rodzaju.
Chodzi o art. 103-104. Różnica jest jedynie między kwotą zmniejszenia maksymalnego z ust. 8 w art. 104.

ps. Jeśli ma Pani na myśli pkt. 9 w cz III formularza, to jest to jedynie deklaracja/informacja.
wiwan / 2017-03-13 11:00
Reasumując. Jeśli chce Pani dorabiać - nic nie trzeba zmieniać.
Jeśli chce Pani mieć rentę z tyt. niezdolności całkowitej, bo jest po prostu wyższa należy:
- odwołać się od obecnej decyzji rentowej, jeśli się jeszcze nie uprawomocniła, choć co do zasady konieczne było wcześniejsze zgłoszenie sprzeciwu wobec samego orzeczenia lekarza orzecznika.
- złożyć wniosek o ponowne ustalenie prawa do renty - formularz ZUS-Rp-1A z nowym N-9 i najlepiej jakąś nową/dodatkową dokumentacją medyczną. Bez niej lub bez odmiennego niż poprzednio N-9 -nikłe szanse.

Procedura jak poprzednio- badanie, orzeczenie, decyzja. Nie ma terminu na złożenie wniosku od dnia uprawomocnienia się decyzji pierwotnej.

Ps. Uzyskanie pozytywnej decyzji nie wpłynie na kwestię możliwości dorabiania czy limitów przychodu z tego dorabiania.
cudzoziemka2 / 2017-03-13 14:51
Jednym słowem i ZUS i pracodawca wprowadzili mnie w błąd, bo gdybym wiedziała to co teraz, wnioskowałabym o rentę całkowitą. Zwłaszcza, ze mam podstawy do niej. Dziękuję za informacje.
wiwan / 2017-03-13 14:54
Pisała Pani, a ZUS przyjął wniosek 'odręczny', nie na formularzu. Pisała Pani wcześniej o pobraniu formularza z ZUS.
cudzoziemka2 / 2017-03-13 14:53
A propos.... Czy pracodawca musi ze mną rozwiązać umowę czy nie ? Szczerze mówiąc chciałabym, bo dostanę odprawę, ale obawiam się, ze wtedy nie zatrudni mnie na nowych warunkach.
wiwan / 2017-03-13 15:19
To jest kwestia prawa pracy, więc :

http://www.money.pl/forum/grupa,45,0,0,40,0,pracy.html

Najnowsze wpisy