Forum Forum prawneCywilne

Renta po ojcu zabierana przez matkę

Renta po ojcu zabierana przez matkę

yo_sis / 82.143.145.* / 2008-04-06 11:59
Witam,jestem w sytuacji takiej : mam 21 lat,od liceum jestem półsierotą,od tamtej proy matka pobiera moją rentę,a ja pracuję dorywczo by mieć na swoje wydatki,bo z renty nic nie dostaję.Po liceum,zdałam maturę i poszłam na studia dzienne,tylko dlatego żeby matka miała rentę,ja wybrałabym studia zaoczne i pracę.Mam młodszego brata,który również otrzymuje rentę i którą również zabiera matka.Ja w chwili śmieri ojca,tak samo mój brat,byliśmy osobami niepełnoletnimi.Nie wiem czy matce przysługuje renta jako wdowie,ale myślę że tak,proszę mi powiedzieć jaki rodzaj renty otrzymujemy czy jest to renta rodzinna i czy mogę zastrzec sobie prawo do pobierania renty.Dodam jeszcze,że sytuacja wygłada tak : jak ja odbiorę pieniądze i nie oddam ich matce,to grozi że mnie wyrzuci z domu itd.,jeżeli jestem osobą zameldowaną czy jest to możliwe.Chciałabym pobierać rentę i dorzucać do czynszu z jakieś 200/300 zł za mieszkanie,jak to wygląda prawnie.Czy to co robi moja matka można nazwać wyłudzeniem?Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
Wyświetlaj:
ak003 / 77.115.148.* / 2019-07-22 16:28
Ja również mam pytanie. Otóż 2 lata temu miałam poważny wypadek. Jutro kończę 16lat. Dowiedziałam się, że od 16 lat mogę brać rentę sama. Dotychcasz bierze ją moja matka. Czy to prawda że mogę brać sama? Jakie papiery i gdzie muszę złożyć?
louissd / 83.31.141.* / 2018-10-08 22:37
A ja mam pytanie, czy po nie oddaniu wniosku, który przyszedł po ukończeniu przeze mnie 18 lat (w którym należało podać moje konto do wpłaty), renta dalej będzie przychodziła na pierwotne konto, czy będzie zawieszona?
xyz13 / 2015-02-10 22:46
Witam,
jestem osobą niepełnosprawną. Po zmarłym ojcu mi i mojej mamie należała się po połowie renta rodzinna. Mama przepisała całość na mnie, nie chciała swojej części. Teraz chce mi odebrać całą rentę rodzinną. Straszy mnie sądem. Czy ma prawo mi odebrać całą rentę rodzinną?
Z góry dziękuję za pomoc.
szklarek / 2015-02-11 17:44
Nie. Sama dobrowolnie złożyła wniosek o jej wykluczenie z kręgu uprawnionych, dzięki czemu Twoja część renty wzrosła niemal dwukrotnie. Obecnie jak najbardziej może złożyć ponownie wniosek o rentę i jeśli obecnie spełnia warunki jej uzyskania- renta zostanie ponownie ustalona znów w wysokości dla dwojga uprawnionych i technicznie podzielona na dwie niezależne i osobno opodatkowane wypłaty.
Nie ma żadnej podstawy prawnej ku temu, by żądać teraz od Ciebie takiego kroku tj. wniosku o wykluczenie z kręgu uprawnionych.

Jeśli jesteś pełnoletni/pełnoletnia- nie ma żadnego problemu technicznego ze zgłoszeniem swojego konta.

Rentę co najwyżej odbiera ZUS, a nie drugi uprawniony. Wtedy, gdy rencista przestaje spełniać warunki jej otrzymywania. Np. jako pełnoletni przerywa szkołę, studia a nie jest całkowicie niezdolny do pracy.
milka292 / 79.186.183.* / 2014-10-13 10:13
witam mam rentę rodzinną zabierana przez matkę. czy aby dac rente na konto musze iść do zusu
szklarek / 2014-10-13 11:09
Tak, przecież już w tym wątku to napisano. Musisz być pełnoletnia.
Zastanawiajaca / 89.68.147.* / 2013-04-23 13:49
Witam mam 19 lat ,moi rodzice nie zyja,przyznano mi rente rodzinna ,ktora pobiera wciaz moj opiekun prawny.Poki mieszkalam tam to nie mialam ku temu nic przeciwko,ale teraz koncze liceum i chce wyprowadzic sie na studia.
Jak przepisac rente na siebie?
Jakie dokumenty beda mi potrzebne?
Jaki jest czas oczekiwania na decyzje ZUSU?
szklarek / 2013-04-23 13:58
Wystarczy dowód tożsamości, ale warto znać też numer decyzji rentowej. No i numer swojego konta, bo odbiór od listonosza to archaizm.

Przy zmianie odbiorcy świadczenia w tej sytuacji nie ma decyzji, czyli skutkuje to od razu po wprowadzeniu do systemu- czyli od najbliższej wypłaty świadczenia.

Decyzja byłaby, gdyby sprawa dotyczyła zmiany uprawnienia do świadczenia, co tu nie zachodzi.
paulina838 / 178.214.22.* / 2013-01-23 10:56
Witam was . Mam te same problemy od roku nie zyje moj tata mam praktycznie 18 lat i nie dostaje renty wgl. bo moja matka twierdzi ze ona pieniedzy na nsa nie dostaje , tylko na siebie . a jak sie z nia kloce o pieniadze ze mi sie nalezy kaze mi w********** z domu bo nie mam nic do niego . mam praktyki z ktorych mam praktycznie grosze to mam sobie za to wszystko kupowac . tej zimy wydaje duzo na leki ktore musze sobie sama kupowac i jeszcze wola na mnie faktory zeby miala zwrot za to z pomocy spolecznej . Mam do was pytanie czy moge zrobic tak zeby pieniadze wplywaly mi na konto bez sadu ?
xxx469 / 81.190.174.* / 2014-02-08 12:28
Po ukończeniu 18 roku życia ZUS powinien się do Ciebie zwrócić o podanie nr konta, na który będzie wpłacana renta dla Ciebie. Jeśli to nie nastąpi powinnaś sama się do nich udać.
Pamiętaj tylko, że utrzymanie też kosztuje i powinnaś podzielić się z mamą pieniędzmi.
baska596 / 85.11.88.* / 2013-01-15 18:40
Witam.Czytam te wypowiedzi i jestem w szoku.Jestem w sytuacji takiej ze corka otrzymuje rente ja nie prauje wiec nie mam dochodu .Tez byly klotnie o te jej pieniadze.Wyprowadzila sie do chlopaka tyle tylko ze nie przewidziala konca.Otoz mlodzi,ta renata konczy wam sie w chwili przestania nauki,a rodzic dostaje do konca swojego zycia.No i teraz najlepszy final gdy kasa przestala przyslugiwac corce skonczyla sie milosc i teraz co wrocila z podkulonym ogonem do matki jedzy bo nie ma pracy milosci i mieszkania,teraz jestem dobra bo ja ja utrzymuje juz nie mowi ze to jej kasa i sie nalezy tylko jej bezwzgledu na wydatki teraz wie ze sa inne potrzeby no ale coz mlodzi mysla ze kasa to wszystko tylko pytanie dlaczego potem ten rodzic jest dobry i nie ma slowa przepraszam
Seweryn P. / 176.111.136.* / 2014-01-14 15:33
Moim zdaniem należy dojść do porozumienia, nie wolno zabierać pieniędzy komuś komu się one należą. Co za różnica kiedy się kończy? to Ona dostała przyznaną rentę i to jej należą się pieniądze! Oczywiście są różne sytuacje, przypadki kiedy jest na prawdę bieda ale należy dojść do porozumienia, postarać się wytłumaczyć a nie bez prawnie zabierać pieniądze!. To tylko i wyłącznie od niej zależy czy będzie chciała z kimś się nimi dzielić i nikt nie powinien zabierać ich BEZ PRAWNIE. To że nie pracujesz i nie masz dochodu niczego nie tłumaczy! tym bardziej powinniście dojść do porozumienia a nie bez prawnie zabierać pieniądze...wiesz to tak jak by córka wygrała nagrodę, otrzymała samochód a Ty zaraz po tym wszystkim zabrała go ponieważ córka mieszka z Tobą :D Jest to po prostu nie do przyjęcia! W pewnym sensie można powiedzieć że ją okradasz Bo co za różnica czy zabierała byś pieniądze z renty, czy po prostu miesięczne wynagrodzenie za prace... Pozdrawiam i życzę Wam abyście wspólnie doszli do porozumienia bo przecież nie pieniądze są tu najważniejsze a miłość rodzinna i dobre relacje ;) A córka powinna przemyśleć wszystko, sama powinna zrozumieć że należy odpowiednio wykorzystać te pieniądze, wspierać finansowo kiedy jest ciężko a nie bezmyślnie wydawać pieniądze. Mam nadzieje że ta sytuacja nie popsuła Wam relacji i wszystko jest jak należy ;)
asia863 / 83.31.253.* / 2017-05-09 01:18
Renta rodzinna to marne grosze za które trudno się utrzymać, młodzi ludzie nie rozumieją reali i wydaje im się, że takie 500 zł czy 1000 to fajne kieszonkowe. Natomiast po opłaceniu czynszu, mediów, ubezpieczenia na auto, odzieży, buty (mamy ubierają się w lumpeksach aby dziecku kupić coś nowego), często korepetycji, nie mówiąc o jedzeniu i wacikach na które czasami brakuje. NIE WSZYSCY MAJA 500+, wdowy z jednym dzieckiem radzą sobie same, z kalkulatorem w ręku;)
nie ważne / 79.110.199.* / 2013-08-22 16:17
u mnie sytuacja wygląda tak że miesiąc temu skończyłam 18stkę dziś przyszła połowa renty po zmarłej matce na mnie drugą połowę otrzymuje mój ojciec na konto bo mam jeszcze młodszą siostrę. Ojciec nie pracuje od stycznia ja się uczę, jestem w szkole plastycznej to trochę kosztuje 70 zł kieszonkowego to przy tym nic. Po odebraniu renty zabrał mi ją z biurka, gdy zapytałam czemu był w szoku, że w ogóle stwierdziłam, że niby ona należy mi się cała. Tak wygląda sytuacja u mnie gdzie ojciec jest dobry a ja jestem złą córką :)
Cat / 83.11.193.* / 2014-02-28 10:53
Ojciec powinien zainwestować w twój rozwój, a opłaci mu się to podwójnie!Będzie miał córkę z wykształceniem, jakie chciała zdobyć, może w przyszłości zostaniesz uznaną artystką, nie wiem co jeszcze napisać. Gdybym miała dużo kasy to wspierałabym młodych utalentowanych ludzi, bo to paranoja, żeby pieniądze Was ograniczały! Poruszył mnie twój post i mam nadzieję, że mimo przeciwności losu spełnisz swoje marzenia. Wydajesz się być osobą uczciwą, mocno stąpającą po ziemi, a jednocześnie uduchowioną - to dobry charakter. Życzę Ci powodzenia i by twój tata zrozumiał, że aby mieć dziecko odnoszące sukcesy w życiu i samodzielne, najpierw trzeba w nie zainwestować. Sama mam córkę i będę ją wspierała jak tylko mogę. Pozdrawiam, Katarzyna.
Natalia_13 / 46.112.179.* / 2012-09-15 08:44
Witam Mam 13 lat od 2 lat nie żyje mój tata.Babcia powiedziała mi że mama dostała rente po tatcie.Jak mam dowiedzieć się czy rzezczywieście dostję rente ?Jak zapytać się mamie Ciągle się kłucimy.Sory za błedy .
Tusia665 / 194.50.157.* / 2019-03-06 12:54
Witam nie ma takiej możliwości , żeby mama dostała całą rentę po zmarłym mężu.Renta rodzinna w połowie należy się Tobie do kiedy będziesz kontynuowała naukę i nie ukończysz 25 lat.Więc uważam , że mam nie mówi Ci całej prawdy.Byłam w takiej sytuacji i więm jak to wygląda w świetle przepisów.
smerfetka123 / 2012-04-25 22:32
Witam. Mam ukonczone 16 lat ,i otrzymuje rente po zmarłym ojcu . Nie dogaduje sie z matka wogóle , ciagle sie kucimy. Czy moge dostawac rente w tym wieku do wlasnej reki ??
Czy musze czekac az skoncze 18 lat ??
bardzo bym chciala uzbieraz sobie na studia .
Czy moge dostawac rete w tym wieku na własne konto czy do własnej reki ??
annonim / 87.116.198.* / 2014-01-05 20:53
mam taka sama sytuacje i nw co robic pomuzcie
Natalia_13 / 46.112.179.* / 2012-09-15 08:49
Jak skończysz 18 lat to już nie dostaniesz renty.
x111111 / 81.190.174.* / 2014-02-08 12:31
Co za brednie piszesz. Jeśli ukończy 18lat nadal będzie otrzymywała rentę, pod warunkiem, że nadal będzie się uczyła.
paulaa94 / 188.146.219.* / 2012-03-19 20:30
Mam tak samo . W czerwcu ukończę 18-naście lat. Chciałam pobierać rentę sama po to by odkładać ją na studia . Gdy moja mama dowiedziała się o tym zaczęła robić awantury , mówiła że jak zabiorę pieniądze to ona na studiach nigdy mi finansowo nie pomoże. Chcę iść na studia dzienne i wiem , ze będzie trudno, dlatego na start zawsze lepiej mieć jakieś środki. Moja mama zarabia i pobiera naszą rentę(moją i mojej dwójki rodzeństwa) , a mimo to twierdzi , ze nigdy nie ma pieniędzy ,a zapytana o to wkurza się i uważa , że ja kontrolujemy , a przecież musimy wiedzieć co dzieje się z pieniędzmi. Mówi ,że jeśli zabiorę rentę to będę miała przez to problemy , bo już wtedy będę musiała robić rozeznanie podatkowe gdyż jest to
comiesięczny dochód. Czy to prawda?
asia863 / 83.31.253.* / 2017-05-09 01:24
"a przecież musimy wiedzieć co dzieje się z pieniędzmi" przy trójce dzieciaków to wydatki są takie, że tej renty to na czynsz i jedzenie nie starcza. Brawo dla mamy, że pomimo wdowieństwa nie załamała się i pracuję, radząc sobie. Nastolatko 1/4 renty którą tak bardzo byś chciała odłożyć na studia nie starczyło by CI na opłacenie akademika, a co mówić o reszcie, trochę pokory i zrozumienia )zamiast kłócić się z mamą zacznij się uczyć, abyś dostała stypendium naukowe). Warto zajrzeć w rachunki aby zobaczyć jak to wygląda.
Kaśka811 / 83.27.235.* / 2013-03-16 18:13
Ja jestem mamą trójki dzieci i pobieram rente rodzinnom po mężu i też pracuje a i tak brakóje a więc nie dziwie się twojej mamie. ą tak wogóle nie rozumiem stwierdzenia że pobiera WASZĄ rentę raczej na wasze utrzymanie. ą tak po za tym podziel te pieniążki jak w waszym przypadku na cztery i zastanów się czy warto tak wojować bo jak byś miała za to przeżyc to szybko byś wróciła do mamy
KASIA:) / 83.15.119.* / 2012-06-05 08:40
Miałam tak samo, kiedy skończyłam 18 lat poszłam do zus i zaniosłam zaświadczenie o tym ze chodzę do szkoły i renta przychodzi do mnie na moje nazwisko, lub też można na konto. MAM JUZ 21 lat i nadal tak jest za miesiąc się przeprowadzam..:) wreszcie na swoje:) ze względu na konflikt z matką ponieważ przechwyciła moją rentę dzień wcześniej od listonosza, więc radze weź sobie na konto!! Teraz nie wiem jak postąpić z matką, podpis na odbiorze renty nie jest mój mam to zgłosić?I tak matka je juz straciła bo miała długi to mi je nie odda, muszę sobie wziąść na konto bo taka sytuacja może się powtórzyć.pozdr.KASIA:)
szklarek / 2012-03-19 20:43
1. Jako pełnoletnia bez względu na wolę matki i tak otrzymasz z ZUS PIT 40a lub 11a. Nie będziesz musiała sama składać na tej podstawie żadnego rozliczenia o ile nie uzyskasz żadnych innych dochodów podlegających podatkowi dochodowemu lub nie będziesz chciała skorzystać z ulgi internetowej.
2. Twoja część- jest Twoja. Prawnie, formalnie.
3. Jeśli uzyskasz inne dochody- będziesz musiała je wraz z rentą na podstawie ww formularza z ZUS rozliczyć się na PIT-37.
S.S / 89.76.55.* / 2012-03-05 15:51
Witam SYTUACJA JEST PROSTA!
Jeśli dalej się uczysz i masz skończone 18 lat to idziesz do Zusu z dowodem osobistym mówisz że masz rentę rodzinną po zmarłym ojcu/matce i chcesz zmienić numer konta do wypłaty tego świadczenia i podajesz swój numer konta.

Wasi rodzice po śmierci współmałżonka dostają rentę po zmarłym i wy jako półsieroty też. Są 2 renty wasza i rodziców a rodzice rozpożyczając waszą bo np. nie ukończyliście 18 roku życia.

Moja matka pracowała, dostawała swoją rentę i pobierała moją. A Ja uczyłem się w technikum od pon do pt miałem super wyniki i pracowałem po 12 h w weekendy, nie chciała mi na nic dać pieniędzy więc skoro tak zrobiła to poszedłem do zusu przepisałem na siebie rentę rozstałem w pracy poszedłem na studia dzienne od pon do pt i jest si bo odkładam sobie całą rentę na konto. Grodziła mi że Mnie wyrzuci z domu za to, jak wróciłem z imprezy i nie chciała mnie wpuścić do domu to Ja zadzwoniłem na policje i powiedziałem że matka nie chce mnie wpuści, z racji tej że jestem zameldowany w domu ona ma obowiązek Mnie wpuścić do domu. Przyjechała policja kazała matce mnie wpuścić do domu a jej dali mandat za niepotrzebną interwencje.
Teraz matka ma problemy finansowe, mieszkam z nią ale jej nie pomagam powiedziałem jej mimo iż moja renta jest spora ! że ma znaleźć sobie 2 pracę.

JAK BÓG KUBIE, TAK KUBA BOGU !!!!

A wszystko dlatego że jak matka miała dobry okres finansowy a ja się uczyłem dobrze i z************ w pracy po 12h i prosiłem ją o PIENIĄDZE NA PODRĘCZNIKI TO ONA MI ODMAWIAŁA I KUPOWAŁA SOBIE NOWE BUTY. Ma to na co sobie zasłużyła !!!
mariusz_1984 / 91.152.198.* / 2009-03-18 17:09
moja sytuacja była bardziej dramatyczna, ojciec praktycznie całe życie mnie wykorzystywał, większość życia spędziłem z dziadkami dali mi wikt i opierunek,
po śmierci matki ( miałem 5 miesięcy a ona nie była jego żoną ), odebrał mnie rodzinie sądownie jako ojciec co za tym idzie przyznana mi renta po mamie szła do jego kieszeni, podrzucił mnie dziadkom jak miałem jeszcze pieluchy sam wyjechał i nie dawał dziadkom pieniędzy, gdy podrosłem ściągnął mnie do siebie i musiałem z nim mieszkać, wiele lat cierpiałem głód nie zarabiał adekwatnie do swojego wykształcenia, zwalniano go też dyscyplinarnie, w chwili kulminacji tuż przed
gdy zacząłem rozumieć co się dzieje w moim życiu z mojej renty spłacał odsetki swoich kredytów a resztę zostawiał w kiosku ruchu na gazety i papierosy, wyjeżdżał zostawiając pustą lodówkę i co mnie czasami ratowało od głodu to jego kredyt w kiosku, po miła Pani pozwalała mi czasem dopisać do rachunku kilka batonów bo innych artykułów spożywczych nie było, traktowałem to jak obiad, mając 16 lat udało mi się wyrwać od niego do dziadków spowrotem, i renta wtedy poszła do babci a bacia dzięki temu miała na moje utrzymanie i za 550 zł miesięcznie dostałem komputer drugą szkołę prywatną którą chciałem ukończyć bilet do szkoły ciepło i posiłki babcia to potrafiła zrobić a on wszystko sam konsumował mimo że to nie było jego, sam jest pedagogiem nie pracuje już wiele lat bo jak to powiedział, chcę by zapłacił za swoje zbrodnie zacznę od zarzutu niegospodarności majątkiem małoletniego, dla porónania mam znajomego który dostawał rentę po ojcu jego matka zarabiała min krajową a gdy skończył liceum kupiła mu z odłożonych z renty pieniędzy samochód, a ja nawet na obiad nie miałem,
nie pozwolę by beskarnie chodził po ziemi i jeśli jest sens zacznę od niegospodarności mająkiem małoletniego nie mówiąc już o znęcaniu się psychicznym poniżaniu mnie i innych członków rodziny
Uliiii / 85.219.142.* / 2009-05-06 20:22
Mam pytanie, w tym miesiącu kończe 18 lat, ale to nieważne, czy ja mam prawo brać moją ente? Dostaje ją po smierci matki, która zmarła gdy miałam 6 lat, jednak ojciec nie chce dawac mi tych pieniezy, nie mamy ze sobą doibrych kontaktów mam chyba prawo smaodzielnie pobierać tą rente prawda?
po / 93.105.86.* / 2009-05-07 20:51
Witam.Założyc konto bankowe i zglośic do płatnika zmiany .powodzenia.
Młody Rentier / 2008-04-09 10:49 / Bywalec forum
renta przyznawana jest od panstwa ze wzgledu na nieszczescie ktore Cie spotkalo i przysluguje tylko i wylacznie Tobie przez okres pobierania przez Ciebei nauki. Twoja matka moze ją pobierac tylko i wylacznie wtedy jezeli udzielisz jej takiego pelnomocnistwa w innym przypadku nei ma prawa jej Ci zabierac czy umniejszac.
A kwestia wyrzucenia z mieszkania to wszystko zalezy jak wyglada sytuacja wlasnosciowa ale generalnei dopoki sie uczysz to pod katem prawym jest to praktycznie niemozliwe.
KArol S / 89.79.106.* / 2009-02-02 17:53
JA powiem tak! Nigdy bym nie pomyślał nad odebraniem matce tych pieniędzy. Bo on płaci za prąd wodę interent itp Ale mam barta nie uczy się pracuje a matka wydaje na niego sporo kasy a Ja ucze sie od pon do pt a weekendy pracuje po 12 h i mam dość nie biorę od niej pieniędzy ze miała wiecje rete zabiera ale ile można on wydaje te pieniądze np, na to ze bat pijaku robił samochód no Ja na cos takiego dawać nie będę !!!!!!!!!! Ide jutro do ZUS starać sie o odebranie ety życzcie MI powodzenia !!!
wita / 83.11.22.* / 2008-07-14 14:38
Ja mam identyczną sytuację. Moja matka zmarła jak miałem 15 lat, a ojca mam takiego że tez mi ani grosza nie da chociaz sam zarabia niemałe pieniądze. Pewnego dnia powiedziałem mu że po ukończeniu 18 lat (tj. grudzień 2008) ja będę pobierał swoją rentę sam a jemu oddawał powiedzmy połowę(300 zł). Ojca oczywiście to niezadowoliło i powiedział że jak to zrobię to mam sobie stancji szukać. W tym roku miałem świetne wyniki w nauce. Chociaż by to docenił. Chciałem dostać 450 zł na wyjazd na wakacje to oczywiście odmówił a mówiłem mu to od około stycznia to on powiedział ze nie dostane kasy bo ma duzo oplat i koniec! Powiedzcie co mam robic w takiej sytuacji.
majowa_panienka / 81.15.194.* / 2008-07-18 10:44
Moja Matka umarła jak juz byłam pełnoletnia. Studiowałam dziennie, ale ja na to atrzę w inny sposób - owszem to na mnie jest renta i foralnie powinnam ja ją dostawać (dodam, że mam młodszego barata i on też otrzymuje rentę). Jednak moje zdanie jest takie: Ojciec i Matka pracowali na nasz wspólny dom, opłaty, na nas - choć kokosów nie dostawałam - jakieś minimalne kieszonkowe na ksero. Jak ja mam odebrać ojcu pieniądze, które wcześniej przeznaczone były i tak na dom??
Myster / 79.163.223.* / 2008-08-10 10:39
Witam. Wszyscy macie rację. Wszystko zależy od tego jak patrzymy na sprawę. Jeśli materialnie to powinniście wydrzeć te pieniądze, jeśli realnie (psychologicznie) to zgadzam się z majowa_panienka. Kiedyś też będziecie rodzicami i każdy grosz będziecie liczyć. Inna sprawa że coraz częściej rodzicom bliżej do dzieci niż do autorytetu wychowawczego,ale niestety rodziny się nie wybiera. Sam stwierdziłem że jacy są tacy są ale lepiej że są, niż by ich nie było w ogóle. Jeśli uprzecie się żeby brać dla siebie te pieniądze a oni wam zasugerują zmianę lokalu zamieszkania to wiadomo że na lepsze to nie będzie. Prawnie i tak muszą was utrzymywać do czasu 18lat i ukończenia nauki ale tego nie traktujmy jako karty przetargowej. Niech każdy sam przemyśli jakie ma relacje z rodzicem i na przyszłość wyciąga wnioski. Doświadczenia życiowego się nie kupi za żadne pieniądze.,wierzcie mi. Znam człowieka który żeby mieć zniżki i pewne ulgi w innych sprawach kupił auto i zarejestrował na ojca. Teraz po latach są w stanie wojny i ojciec nie myśli mu oddać auta które prawnie jest na niego mimo że za syna pieniądze. Ładny przykład, prawda? Nie bądźmy pazerni na kasę bo nie zawsze idzie to w parze z faktycznym interesem. Liczmy na swoje rączki a nie na czyjąś łaskę.
wierzba / 84.148.223.* / 2008-08-30 07:55
Moj syn mieszka z dnarzeczona od 2 lat..Z wlasnej pensji (ciezka praca na 3 zmiany)placi czynsz i cala reszte .Kupuje jej i sobie jedzenie i ciuchy.Ledwo wiaza koniec z koncem.I teraz problem : ona dostaje rente rodzinna po ojcu,ktora w calosci zabiera matka. Uwazam to za niesprawiedliwe. Synowa uwaza ze "mamusia nie ma pieniedzy i trzeba jej pomoc".A prawda jest taka, ze mama ma drugiego meza,ktory studiuje zaocznie i dzieci z nim, ktore chodza do szkol prywatnych.Syn z synowa uwazaja ze trzeba t o tak zostawic,bo po co sie klocic.Ja jako matka nie umiem pogodzic sie z tym wykorzystywaniem mlodych.Co robic?
po / 93.105.86.* / 2009-02-03 14:25
Witam.Musisz rozmawiać z mamą i powiedz iei szczeże o co chodzi . Jak nie to .Otwórz konto bankowe ,zgłoś do płatnika zmiany .Tylko wtedy zacznie się bedziesz musiała sama o siebie dbać (osobne gary,pranie ,nie oglądaj telewizora bo to mój, zostaw to nie twoje).Wtedy się przekonasz o co wlaściwie Twojej mamie chodzi. Musisz się uczyć samodzielności ,niekiedy jest to bolesne.
wojtek19930904 / 2009-12-20 00:48
mam ukonczone 16 lat czy moge sam odbierac rente po ojcu czy do ukonczenia 18 lat matka bedzie pobierała moją rente rodzinną i czy moge wziąść coś na raty moja renta rodzinna którą pobiera matka nie idzie na moje wydatki chciąłbym sie dowiedziec czy moge to zmienic
asia863 / 83.31.253.* / 2017-05-09 01:37
jak następnym razem będziesz się myła w ciepłej wodzie i spała w domu to się zastanów ile to kosztuje + media, i inne
bunko / 193.109.225.* / 2013-03-17 20:19
Płaćcie za prąd, czynsz, media swoją część i zobaczycie czy Wam coś z tej renty zostanie:P

Najnowsze wpisy