Forum Forum emerytalneZUS

Renta po zmarłym Mężu za granica

Renta po zmarłym Mężu za granica

IR436 / 91.222.24.* / 2015-11-30 14:03
witam
Mam pytanie, mój maż zmarł za granicą, ja jestem Rencistką mam 56 lat, Mąż pracował w Irlandii, miał odprowadzane składki emerytalne przez ponad 6 lat, ja jestem zameldowana w Polsce, czy mogę się starać o jakieś świadczenia? emeryturę bądź rentę?
proszę o pomoc
wiwan / 2015-12-03 11:52
Jako wdowa spełnia Pani warunek wyjściowy uzyskania r. rodzinnej po mężu wg. polskich przepisów. Czy wg. irlandzkich- nie wiem.
To, czy po stronie zmarłego zostały spełnione warunki uzyskania polskiego zależy od jego historii ubezpieczeniowej. Jeśli te 6 lat przypadło w ciągu ostatnich 10 i zmarł w czasie ub. społecznego lub nie później niż 18 miesięcy od jego ustania- to warunki te spełnia.

Okresy irlandzkiego ubezpieczenia są zaliczane przez ZUS na podstawie koordynacji wspólnotowej (Unia Europejska) świadczeń. I vice versa przez irlandzki odpowiednik.

W razie, gdy powstanie prawo rónież do irlandzkiej renty- wypłatę może realizować ZUS.

Kwestią wtórną będzie tu ustalenie wysokości świadczenia. Zarobki zagraniczne nie wchodzą bowiem wprost do podstawy świadczenia polskiego lub nie wchodzą w ogóle.

Należy skontaktować się z
I Oddział ZUS w Warszawie
Wydział Realizacji
Umów Międzynarodowych
ul. Kasprowicza 151
01-949 Warszawa

który jest dedykowany współpracy z Irlandią.
Niestety ZUS już nie podaje telefonów do swoich placówek, a jedynie ogólnopolską infolinię:

22 560 16 00 więc trzeba cierpliwości.

Najnowsze wpisy