Forum Forum emerytalneZUS

Renta rodzinna

Renta rodzinna

Shooter_21 / 91.94.186.* / 2010-02-11 18:56
Witam serdecznie.
Mam kilka pytań odnośnie renty rodzinnej, język urzędowy nie jest dla mnie zrozumiały dlatego szukam pomocy na tym forum.

1. Chciałbym dowiedzieć się w jakich przypadkach renta rodzinna może zostać wstrzymana?
2. W jakich przypadkach ZUS może ubiegać się o zwrot wypłaconej renty rodzinnej?

Z góry dziękuję za odpowiedź
Pozdrawiam
Kamil
Wyświetlaj:
H Szatkowski / 2010-02-12 11:13
Zmniejszona i wstrzymana podobnie jak emerytury, zobacz 2 część tekstu :

http://www.money.pl/emerytury/wysokosc_emerytury/zmniejszanie_emerytury/
elviska / 87.207.115.* / 2010-03-07 20:21
Witam, mam pytanie odnośnie otrzymywania renty rodzinnej. Jest ona bowiem wypłacana do ukończenia 25 roku życia z możliwością jej przedłużenia do końca roku akademickiego w przypadku, gdy dana osoba jest na ostatnim roku studiów.
W czerwcu 2010 r. ukończę studia magisterskie i planuję we wrześniu pójść na studia podyplomowe (1 rok nauki). Jeżeli rozpocznę szkołę w połowie września, a 25 lat skończę 3 listopada, to czy ZUS przedłuży mi wypłacanie renty do ukończenia tych studiów podyplomowych?
szklarek / 2010-03-08 20:17
Raczej nie, gdyż nie uznaje studiów podyplomowych za studia w rozumieniu art.68 ust.2 Ustawy o z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych ( Dz. U.2004, Nr 39,poz.353 ze zm. powołując się na to, że Sąd Najwyższy w orzeczeniu z dnia 13 stycznia 2006 r. kategorycznie stanął na stanowisku odmawiającym studiom podyplomowym statusu studiów w szkole wyższej. Uzasadniając swoje rozstrzygnięcie Sąd powołał się na ustawę z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. 2005, Nr 164, poz. 1365 ze zm.; dalej jako – ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym) i wskazał , iż: „Studia podyplomowe stanowią inną niż studia wyższe formę kształcenia przeznaczoną dla osób legitymujących się dyplomem ukończenia studiów wyższych”.

Najnowsze wpisy