Forum Forum emerytalneInne

renta rodzinna

renta rodzinna

dawid303 / 195.136.56.* / 2016-01-20 20:08
Witam dostałem z zusu decyzje o nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych mianowicie chodziłem na studia zaswiadczenie które zaniosłem do zusu obowiązywało do dnia 30.09.2015 lecz w marscu dokładnie dnia 15 przeniosłem się do innej szkoły do ktorej regularnie uczęszczałem następnie od 1.10 rozpoczełem nowy kierunek na innej uczelni. pomyslalem skoro z jednej uczeli mam zaswiadczenie o naucie do 30.09 a wiem ze od 01.10 ide do innej nie zaniosłem zaswiadczenia ze szkoły do ktorej uczeszczałem od dnia 15.03 do dnia 30.09. teraz musze oddac pobrane srodki od 01.04 do dnia 30.09 czy mam jakies szanse się wytłumaczyć przed zusem skoro mam zaswiadczenie ze w tym okresie uczęszczałem do innej szkoły ??
Wyświetlaj:
Ikako / 62.233.166.* / 2017-11-17 17:21
Ostatnie dni zapisów! Przyjdź do BLUE Education!!!Potrzebujesz statusu ucznia, uprawnień do zniżek na przejazdy, legitymacji, zaświadczenia renty, do ZUS? Zapisz się na ciekawe kierunki bez czesnego w BLUE Education i podnieś swoje kwalifikacje! Zapraszamy do sekretariatu przy ul. Szpitalna 1/10, piętro 3. Więcej informacji pod numerem tel. 533 075 975
wiwan / 2016-01-21 11:43
Tak. Potrzebne jest zaświadczenie z tej szkoły do której uczęszczałeś w okresie marzec- wrzesień 2015 r.

Jeśli ZUS 'chce' na zasadzie wydanej już papierowej decyzji o nienależnych świadczeniach- to obowiązuje normalna procedura odwoławcza i miesięczny termin na to.
Bernej1992 / 94.254.243.* / 2016-04-08 11:03
Witam potrzebuje pomocy do rzecz: mam rente rodzinna w kwocie 880 brutto po marcowej waloryzacji 882 ale byl jeszcze jednorazowy dodatek w kwocie 400 ktory nie jest wliczany do dochodu jest zwolnioniu z podatku a jestem zarej. W pup zlozylem miesiac temu wniosek o dotacje po ogledzinach decyzji renty panie z urzedu chcialy mie wyrej. Ale sie nie zgodzilem ale decyzje podjala p. Kierowniczka czy oni maja na to prawo mam ciezka sytu.poniewaz moj wniosek o dotacje tez zostal anulowany
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2016-04-08 12:25
Ale mi zadałeś- przecież to jest pytanie o status bezrobotnego, a nie o rentę jako świadczenie.

Ok.

Dodatek jednorazowy jest osobnym świadczeniem, z innej ustawy. Mówi ona o tym, że nie wlicza się on do :
- dochodów podlegających PIT
- podstawy, z której wylicza się składki społeczne (np. chorobową)
- dochodów wliczanych do limitu, od którego zależy prawo do dodatku mieszkaniowego
- dochodów wliczanych do limitów, od których zależą prawa do różnych świadczeń z ustawy o pomocy społecznej.

Nie wspomina ona o ustawie o promocji zatrudnienia (która reguluje status bezrobotnego).

Niewątpliwie jest to jakiś przychód.

ALE wspomniania ustawa o promocji zatrudnienia definiuje po swojemu przychody jako "przychody z innego tytułu niż zatrudnienie, inna praca zarobkowa, działalność gospodarcza, zasiłek lub inne świadczenie wypłacane z Funduszu Pracy, PODLEGAJĄCE opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych"

Zatem w marcu NIE doszło u Ciebie do kluczowego dla statusy bezrobotnego przekroczenia wysokością Twojej renty pułapu 1/2 płacy minimalnej (925 zł brutto), bo dodatek nie jest rentą, ani do uzyskania przychodu opodatkowanego PIT.

Decyzja kierowniczki PUP jest wadliwa, odwołaj się od niej wpisując, że jest tak, gdyż nie było powodu pozbawienia Cię statusu bezrobotnego "na podstawie:

art. 2, ust. 1, pkt. 2c oraz pkt. 2e w nawiązaniu do pkt. 24 Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
oraz
w nawiązaniu do art. 11 Ustawy z dnia 15 stycznia 2016 r.
o jednorazowym dodatku pieniężnym dla niektórych emerytów, rencistów i osób pobierających świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, emerytury pomostowe albo nauczycielskie świadczenia kompensacyjne
w 2016 r."
Bernej1992 / 94.254.178.* / 2016-04-08 12:56
Przepraszam ze w innym dziale. Ale jak zwykle bardzo mi pomogles dzieki
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2016-04-11 09:34
No to cieszę się, choć konkretu nie pamiętam.

Najnowsze wpisy