Forum Forum emerytalneZUS

Renta rodzinna w drodze wyjątku.

Renta rodzinna w drodze wyjątku.

ziareks93 / 46.186.96.* / 2013-10-28 18:14
Witam!

Chcialem sie zapytac jak długo się czeka na przyznanie renty rodzinnej w drodze wyjątku?? Miał ktoś podobną sytuację w której w zwykłym trybie dostał decyzje odmowną i skladal w drodze wyjątku?????
Wyświetlaj:
ikako00 / 62.233.166.* / 2017-11-21 15:18
Witam
Zapraszamy do Blue Education. Duży wybór kierunków , brak opłat czesnego. Wydajemy zaświadczenia do ZUS oraz legitymacje szkolne na zniżki . Dobra lokalizacja - ścisłe centrum . Zdobądź zawód w rok. Nie czekaj zapisz się już dziś. Organizujemy również kursy 10 - 90 h. Ostatnie miejsca w grupach na aktualny semestr . Start semestru wiosna 2018.
blue.edu.pl
wiwan / 2013-10-29 10:38
Tak, jak w przypadku decyzji wydawanej w zwykłym trybie jest to 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie. Przy świadczeniach w drodze wyjątku regułą są postępowania wyjaśniające, czyli odpytanie 'lokalnego' ZUS o okoliczności, przesłanie dokumentów itd. Może to więc trwać. Dopiero zakończenie postępowania wyjaśniającego stanowi owo ww ostatnią okoliczność.

Podstawa- art. 118 Ustawy emerytalnej oraz par. 40 Rozporządzenia w sprawie postępowania o świadczenia.

Oczywiście zasada KPA wydawania decyzji 'bez zbędnej zwłoki' ma zastosowanie.
ziareks93 / 46.186.96.* / 2013-10-29 19:14
Czyli może to być 30 dni tak jak w zwykłym trybie? W moim przypadku raczej nic nie będzie do sprawdzania, dalismy zaswiadczenia z Urzędu Pracy, z Opieki Społecznej i tyle, bo tyle nam kazała Pani w ZUSie, podanie adresowane do Prezesa ZUS no i decyzje o dopłacie mieszkaniowej, bo ciężko z pracą i w ogóle, więc korzystamy z pomocy Państwa. Wypełniłem oświadczenie o majątku, w którym w skład wchodzi tylko mieszkanie.
wiwan / 2013-10-30 11:12
A co z kwestią medyczną ? Łącznym warunkiem uzyskania świadczenia w drodze wyjątku jest to, że wnioskujący "nie może podjąć pracy lub działalności objętej ubezpieczeniem społecznym ze względu na całkowitą niezdolność do pracy lub wiek"- art. 83, ust. 1 ustawy.

W tym przypadku, jak rozumiem, kwestia wieku nie jest znacząca ( skoro PUP, więc wiek tzw. produkcyjny ).

Należy więc ową niezdolność do zarobkowania potwierdzić ( a to trwa ) no chyba, że orzeczenie ZUS, np. ze względu na niedawne staranie się o rentę z tyt. niezdolności do pracy jest...
ziareks93 / 46.186.96.* / 2013-10-30 15:28
Ja starałem się o rente rodzinną w drodze wyjątku z uwagi na brak środków utrzymania. Tyle nic więcej ;)
wiwan / 2013-10-31 11:11
Uznaniowość prezesa Zakładu dotyczy przyznania lub nie renty temu, kto spełnia wszystkie warunki ustawowe. Nie sięga tak daleko, by rentę przyznać komuś, kto tych warunków nie spełnia.

Bez okoliczności niezdolności do pracy osoby w wieku 'produkcyjnym' moim zdaniem ustawa nie daje Prezesowi możliwości przyznania takiej renty. Więc czarno widzę decyzję pozytywną.
ziareks93 / 46.186.96.* / 2013-10-29 10:43
Twoja wypowiedź jakby nie wniosła żadnej odpowiedzi... Czyli 30 dni czy więcej? Chodzi mi o konkretny termin kiedy mam oczekiwać decyzji. Wniosek złożyłem 10.10.13r.
wiwan / 2013-10-29 11:07
Wniosła pełną w tym zagadnieniu określoną przepisami.

Nie wiemy kiedy dokumenty sprawy dotarły do centrali ZUS, jakie dodatkowe będą żądane, kiedy dojdzie do sprawdzenia np. rzeczywistości Twojego pozostawania bez środków do życia.

Tylko gdyby pytanie było o decyzję rentową w normalnym trybie przy założeniu dostarczenia wraz z wnioskiem 100% wymaganej dokumentacji i brakiem jakichkolwiek wątpliwości ZUS w stosunku np. do jakiegoś św. pracy zmarłego można by orzec, że termin ostateczny to 9 listopada.
ziareks93 / 46.186.96.* / 2013-10-29 11:18
Podobno może to trwać nawet pół roku, tak mówią babki z ZUSU na infolinii, jedna mowi ze maks 2 miesiace druga pol roku jedna miesiac... To ja już nie wiem...
wiwan / 2013-10-29 11:28
Bo w każdej sprawie trwa to inny okres, są więc i terminy półroczne, które są zgodne z prawem.
Szkoda nerwów zwłaszcza, w kwestii świadczenia o małych szansach przyznania- w wielkiej mierze uznaniowego, będącego ostatecznością i finansowanego z budżetu, a nie z FUS.

Najnowsze wpisy