Forum Forum emerytalneZUS

Renta rodzinna w ZUS a składki KRUS

Renta rodzinna w ZUS a składki KRUS

basia0531 / 2017-01-09 17:20
Witam,
Proszę o poradę związaną z rentą rodziną,którą otrzymuję po zmarłym ojcu.Renta dzielona jest na 3 osoby (ja-22 lata), moja mama (46 lat) i siostra (13 lat). Ja otrzymuję ją z tytułu uczęszczania na studia, siostra- nie ukończyła 16 lat , a mama sprawuje nad nią opiekę. Problem dotyczy składek w KRUS-ie opłacanych dotychczas przez mamę. Dziś dowiedziała się, że nie może opłacać składek społecznych w KRUS, ponieważ otrzymuje rentę rodzinna w ZUS. Może opłacać składki w KRUS tylko wtedy, gdy zrezygnuje z renty. Moje pytanie brzmi : czy po ukończeniu studiów przeze mnie i później przez siostrę ( po 25 roku życia ) renta w całości przejdzie na mamę ? co z późniejszą emeryturą mamy ? Czy lepiej rezygnować z renty ? Co z późniejszymi dopłatami dla rolników ( aby je dostać musi opłacać składki w KRUS )

Bardzo proszę o informacje, które pozwolą rozwiązać mój problem.
Z góry dziękuję
Pozdrawiam, Basia.
Wyświetlaj:
Joanna784 / 109.173.212.* / 2018-03-13 22:08
Witam od pewnego czasu szukam odpowiedzi na pewne pytanie a więc Moja mama (48 lat) wraz z siostrą (18 lat) pobiera rente rodzinną po ojcu. Wiem, że dostanie rente kończąc 50 lat. Od trzech miesięcy stała się właścicielem gospodarstwa rolnego w którym pracowała od 92r. ale nie opłacała skladek KRUS. Czy mama może opłacać KRUS gdy osiągnie wiek emerytalny maiałby dodatek do renty rodzinnej
Czy może mieć rente rodzinną i wypracowaną za 20-12 lat składek z KRUS emerytalną?
Agnieszka 1977 / 85.190.234.* / 2018-03-03 08:37
Witam mam pytanie jestem wdową od 9 lat i moje dzieci nie mają renty po ojcu gdyż w dniu śmierci miał 36 lat i do 5 lat pracy zabrakło mu 3 miesiące czy to nadal obowiązuje o czy nadal nie mam mozliwosci żeby ubiegać się o rentę ?dodam ze mam 2 dwoje dzieci w wieku 14 lat i 21 corka starsza studiuje?????
wiwan / 2017-01-09 19:58
Doprecyzujmy- jako rencistka rodzinna rzeczywiście NIE może podlegać ub. emerytalno-rentowemu rolników. Może podlegać jedynie ub. wypadkowemu/chorobowemu/macierzyńskiemu rolników jeśli dz. rolnicza stanowi jej stałe źródło utrzymania, i jest to ub. ograniczone w zakresie świadczeń jedynie do jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu albo śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej.

Wiek mamy i młodszej siostry wskazuje, że prawo mamy do r. rodzinnej jest dożywotnie, bo ukończy 50 lat nie później niż 5 lat od zaprzestania wychowywania córki uprawnionej do r. rodzinnej. Czyli nawet jeśli młodsza siostra nie będzie się uczyć i utraci rentę w wieku 16 lat, to wraz z 50 urodzinami mama prawo do renty odzyska. Jeśli młodsza siostra będzie się uczyć, mama zachowa ciągłość prawa, bo 18 urodziny siostry przypadną po 50 urodzinach mamy.

Nie wiem co emeryturą mamy, to zależy od tego czy na rencie będzie dorabiała i będzie to dorabianie 'ozusowane'. Zależy od tego, jaki ma już staż ub. rolniczego.
Innymi słowy, czy w grę wchodziłaby e. rolnicza oraz zusowa, czy tylko zusowa ze zwiększeniem za okresy opłacania ub. rolniczego.
Okres pobierania r. rodzinnej bez innego tytułu do ubezpieczeń nie wlicza się do stażu ubezpieczeniowego, nie są odprowadzane składki emerytalne. Nie zwiększa emerytury.

To, że renta rodzinna jednej osoby uprawnionej jest niższa ( o 2/19 ) niż suma rent trzech osób uprawnionych jest Wam wiadome ?

Mama ma jeszcze teraz kwestię zwrotu nienależnie opłaconych przez nią składek KRUS za okres od uzyskania r. rodzinnej wstecz. No i wsteczne pozbawienie jej tego stażu ub. rolniczego.

Na dopłatach się nie znam.

Wniosek mamy o wykluczenie z kręgu uprawnionych nie zadziała wstecz.
basia0531 / 2017-01-09 21:07
Dziękuję za odpowiedź.

To, że renta rodzinna jednej osoby uprawnionej jest niższa ( o 2/19 ) niż suma rent trzech osób uprawnionych jest Wam wiadome ?

nie wiem czy dobrze zrozumiałam. Wiem,że jeśli uprawniona jest jedna osoba do renty to może pobierać 80% podstawy wymiaru,2 osoby- 90 , 3 osoby- 95%. Jeśli zrezygnowałaby z renty to mogłybyśmy pobierać tylko 90%

Mama ma jeszcze teraz kwestię zwrotu nienależnie opłaconych przez nią składek KRUS za okres od uzyskania r. rodzinnej wstecz. No i wsteczne pozbawienie jej tego stażu ub. rolniczego.

tak, o tym już słyszałyśmy

Jest jeszcze jedna kwestia. Tata w chwili śmierci był właścicielem gruntów o powierzchni około 5 ha. Po śmierci mama uzyskała część spadku w wysokości 1/8 całości. Bo : podzielona została część taty czyli około 2,5 ha na mamę, starszą siostrę, mnie i młodszą siostrę . Czy jeśli mama dysponuje ziemią, renta rodzinna nie jest "zagrożona" ?
basia0531 / 2017-01-09 21:13
Ja myślę, że ziemia chyba nie koliduje z posiadaniem renty rodzinnej bo warunki będą spełnione, ale chciałam się upewnić .
wiwan / 2017-01-10 07:54
10/95 = 2/19

Kolizji z posiadaniem ziemi rolnej nie ma, bo renta rodzinna jest z ZUS jak napisałaś.
Kolizja byłaby, gdyby była to r. rodzinna z KRUS a mama dz. rolniczą prowadziła- chodzi o zawieszanie wypłaty części uzupełniającej świadczenia z ub. rolniczego.

Najnowsze wpisy