Renta

Plasma / 2014-01-27 20:45
Witam, proszę o radę w następującej sprawie ( możliwe, że ktoś z Państwa przechodzil podobną sprawę). Temat dotyczy renty z ZUS dla mojej mamy oraz ewentualnie innych świadczeń MOPS, Urząd Pracy itp. Mama przestała być płatnikiem składek ZUS w 10.2010 roku ( prowadziła małą jednoosobową działalność) wtedy też została zamknięta jej działalność. Od tego czasu nie pobierała żadnych świadczeń od żadnych instytucji ( wbrew sugestiom rodziny). Przyczyną zamknięcia była jej choroba.... choroba psychiczna. Nie będę tutaj opisywał piekła jakie przeszła, a wraz z nią rodzina do 10.2013 roku tj do przyjęcia mamy do szpitala w trybie sądowym na mój wniosek. Przez ten czas pierwszym lekarzem który miał kontakt z mamą był psychiatra w 01.2012 roku, od tego czasu nastąpiło totalne pogorszenie jej stanu aż do przyjęcia do szpitala wbrew jej woli. Faktyczny początek choroby nastapil pod koniec roku 2010, lecz dokument na temat jej stanu zdrowia wystawiony w styczniu 2014 roku ( cały czas przebywa w szpitalu) zawiera stwierdzenia o początkach choroby przed 2010 roku( z opisu rodziny) oraz wspomnienie wizyty u psychiatry z 01.2012 roku. Tj przed 18 stoma miesiacami po końcu opłacania składek.(13 mscy) Mama nie ma przepracowanych 20 lat, ale w ostatnich 10 lat ma przepracowane 6 lat i 10 misięcy. Wniosek o rente z tytułu niezdolności do pracy został złożony, oczekujemy na informacje w sprawie wizyty lekarza orzecznika. Proszę o radę dotyczącą sposobu rozmowy z orzecznikiem, ewentualnych zagrożeń niepowodzenia, odmowy w sprawie renty itp, ale także o zasugerowanie w jakie instutucje warto jeszcze zapukać w sprawie dodatkowych zasiłków/świadczeń dla mamy. Jest ona mężatką, wraz z mężem tworzą wspólne gospodarstwo domowe z jej ojcem ( 86 latek ). Za wszelkie rady i sugestie dziękuję
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-01-27 21:53
Jaki rocznik urodzenia Mamy ?
wiwan / 2014-01-28 14:08
O wiek zapytałem pod kątem ewentualnego prawa do emerytury.

Sytuacja więc sprowadza się do tego, aby orzecznik stwierdził, że niezdolność do pracy powstała nie później niż w kwietniu 2012 r. Z warunku tego mama byłaby zwolniona, gdyby posiadała min. 20 lat, ale nie pracy/lat składkowych, ale ogólnego stażu ubezpieczeniowego- czyli lat składkowych i nieskładkowych. Te drugie to np. okres studiów, zasiłku macierzyńskiego, u. wychowawczego przed 1999 r. Może więc ów staż wynosi jednak łącznie min. 20 lat ?

Uwaga- okresy nieskładkowe mogą być zaliczone w wymiarze maks. 1/3 zaliczonych okresów składkowych.

Jeśli staż jest niższy, a orzecznik wyda orzeczenie wskazujące na datę powstania niezdolności do pracy późniejszą niż owe 18 mc. od ostatniego ubezpieczenia rentowego ( może to być nawet data złożenia wniosku o rentę, jeśli jego zdaniem nie da się ustalić daty powstania tej niezdolności) należy do takiego orzeczenia złożyć SPRZECIW- w ciągu 14 dni od jego otrzymania. Z dwu powodów:
- skutkować to będzie powtórnym orzeczeniem, ale już komisji lekarskiej 3-osobowej.
- bez sprzeciwu nie będzie możliwe odwołanie się potem od odmownej decyzji rentowej, jeśli powodem odwołania będzie właśnie kwestia medyczna. Tj. bez sprzeciwu do orzeczenia będzie można odwołać się tylko w zakresie wyliczeń wysokości, nieuwzględnienia jakiegoś okresu ubezpieczeniowego itp.- czyli kwestii 'technicznych'.

Co do samej wizyty orzecznika- raczej będzie mało podatny na wyjaśnienia/sugestie rodziny niestety i oprze się tylko na własnej ocenie i przedstawionej dokumentacji medycznej.
Plasma / 2014-02-17 19:51
lekarz orzecznik orzekł ( miesiąc orzekania luty 2014) niezdolność do pracy od marca 2012 do marca 2015. Pytanie brzmi co z ewentualnymi świadczeniami wstecznymi ? od marca 2014 od marca 2015 i potem kolejna komisja ? a co z wczesniejszymi 03.2012-03.2014 ? składania wniosku nastapilo styczen 2014, wcześniej z racji specyfiki choroby nie był składany wniosek. czy ktos miał taki przyadek, lub może zna orzecznictwo i procedury ?
wiwan / 2014-02-17 22:25
Nie ma podstaw do uzyskania renty wstecznie.

Decyzja rentowa powinna więc opiewać na okres od stycznia 2014 do marca 2015. Tak, czekają Was kolejne stawania przed orzecznikiem, a raczej jego wizyty w celu przedłużenia prawa do renty. Z tym, że jeśli któreś badanie wypadnie na mniej niż 5 lat przed uzyskaniem przez mamę powszechnego wieku emerytalnego i będzie to już po min. 5 latach renty i lekarz kolejny raz orzeknie niezdolność to musi już wydać to orzeczenie już do daty uzyskania przez nią wieku emerytalnego. Wraz z wiekiem emerytalny mama uzyska w takiej sytuacji emeryturę z urzędu.
Plasma / 2014-01-29 19:46
dziękuję za opinie, na razie czekamy na kontakt wizyty orzecznika. Poinformowano mnie, że do 30 dni odezwa się. Wizyta będzie w szpitalu lub w domu, w zależności od tego gdzie mam będzie przebywać. Czas pokaże. Jakby co będę pamiętał o złożeniu sprzeciwu i dalej zobaczymy. Sytuacja ogólnie z mamą jest ciężka w każdej kwestii, ale jakaś nadzieja jest. Najważniejsze, że lekko drgnęły ku lepszemu kwestie zdrowotne, wię czas myślęć o zabepieczeniu materialnym, bo niestety nie będzie ona zdolna do pracy, a i w mojej ocenie do 100% stanowienia o sobie.

Najnowsze wpisy