Forum Forum podatkoweVAT

Rezygnacja z bycia vatowcem

Rezygnacja z bycia vatowcem

Szym17 / 79.191.139.* / 2015-12-16 11:06
Czy mogę wydawać i sprzedawać gazety (onę muszą mieć nadrukowana stawkę VAT 8 lub 5%) jak zrezygnuję z bycia vatowcem.

Moim zdaniem, nie mogę być nievatowcem, skoro wydaję i sprzedaję towar, który musi mieć vat. Nie wiem czy dobrze myślę.
Wyświetlaj:
Szym17 / 95.49.10.* / 2015-12-17 12:28
Czyli nie muszę drukować stawki vat na gazecie?

Oczywiście, żeby nie stracić tego klienta (mojego największego nabywcy), będę zmuszony obniżyć cenę brutto do ceny netto, bo nie będzie mógł sobie odliczyć tego vatu naliczonego, który dotąd odliczał. Nie powinien być wtedy stratny, prawda?

Po prostu zastanawiam się na ta rezygnacją z vatu, ponieważ sprzedaż mam nawet nie najgorszą, ale niskie zakupy i ten vat do zapłaty mnie finansowo wykańcza...
Jak Pani sądzi, to chyba dobre rozwiązanie by było?
Z tym, że ja znowu nie odliczę sobie tego vatu z zakupów...

Nie wiem co robić, jak to rozwiązać?
wiwan / 2015-12-18 10:56
1. nie jestem panią :-)
2. musi to Pan sobie po prostu na swoim konkretnym przykładzie przekalkulować.
3. generalnie jest ta, że to co zaoszczędzi Pan na VAT, podwyższy dochód do opodatkowania PIT.
wiwan / 2015-12-16 11:58
Źle.

Zwolnienie z bycia VAT-owcem przy rozpoczynaniu DG, a potem rezygnacja z bycia VAT-owcem wiąże się zasadniczo z nieprzekraczaniem limitu 150 000 zł wartości sprzedaży w roku poprzednim. Są wyjątki, gdy nawet poniżej tego limitu zwolnienie nie przysługuje. Są one wymienione w art. 113, ust. 13 ustawy o VAT:

czyli - nie stosuje się to zwolnienie do podatników:
1) dokonujących dostaw:
a) towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy,
b) towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem:
– energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0),
– wyrobów tytoniowych,
– samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji,
c) budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a i b,
d) terenów budowlanych,
e) nowych środków transportu;
2) świadczących usługi:
a) prawnicze,
b) w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,
c) jubilerskie;
3) nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.

W zał. 12 są różne rodzaju handlu metalami szlachetnymi, muzealiami i ...sztućcami :-)

Prasy tam nie wymieniono. Więc przy zachowaniu limitu kwotowego sprzedaży można sprzedawać prasę nie będąc VAt-owcem
Szym17 / 79.191.139.* / 2015-12-16 13:19
Dziękuję.
Wszystkie inne warunki do rezygnacji spełniam, tzn. limitu nie przekraczam działam na vacie od 2012 r.

Ale ja też wydaję tą gazetę.
Sprzedaję ja potem do salonów sprzedaży, gdzie ją kupują ludzie z vatem 8%.

Czyli jak teraz drukuję "10 zł w tym 8% vat", to od 01.01.2016 będę drukować "9,26 w tym vat zwol"? Czy nadal nadruk będzie taki sam?
wiwan / 2015-12-17 11:48
A salony są VATowcami...

1. nie ma żadnego przepisu nakazującego podawanie stawki VAT na tych gazetach. Kupujący w salonie otrzymuje paragon, z którego ta stawka wynika albo FAV- jeśli kupuje np. 20 egzemplarzy na fakturę właśnie - i tamże ma tę stawkę.

2. natomiast w sytuacji gdy Pan jako dostawca do salonów (VAT-owców) przestanie być VAT-owcem oczywistym jest to, że dojdzie do renegocjacji Waszej umowy- w celu zmiany ceny ostatecznej dla klienta czy ceny dostawy do salonu. Bez tego cały koszt finansowy Pana rezygnacji poniosą te salony.

Najnowsze wpisy