Forum Forum emerytalneOFE

rezygnacja z emerytury w Polsce

rezygnacja z emerytury w Polsce

emi2014 / 176.252.149.* / 2014-11-08 16:40
witam, ciekawe czy ktos z Panstwa jest w stanie mi cos poradzic. zanim wyjechalem z Polski do Anglii w 2006, przepracowalem 7 lat i mam 48.5% swoich skladek emerytalnych w OFE a reszte w ZUS'ie. probowalem "zrezygnowac" zupelnie z emerytury w przyszlosci i zamiast tego chce by ZUS i OFE wyplacili mi moje srodki juz teraz (od czego z checia zaplace podatek), bym mogl je sobie sam zainwestowac w UK. niestety ZUS sie zapiera ze to nie jest mozliwe, mimo iz gdybym np wyjzezdzal z Anglii to moj odpowiednik OFE moglby mi wszystko wyplacic w gotowce po zlozeniu deklaracji ze nie bede mieszkal w UK. Czy wie ktos moze czy ZUS nie ukrywa przede mna jakies 'luki prawnej', ktora umozliwilaby mi otrzymanie moich srodkow juz teraz?
Wyświetlaj:
damian w / 185.246.208.* / 2019-10-22 00:29
ja kilka lat wyjeżdżałem i życie bardzo smutne ogólnie bez rodziny i znajomych,
ale mimo samotności opłaciło mi się życie bo poznałem kumpla programistę który dał mi świetny program do zarabiania wymagało to śmiesznego wkładu bo tylko 250euro na start, zacząłem zarabiać już pierwszego dnia, dzięki czemu zjechałem do polski i pracuje sobie w domu
zarobki mam około 12.000 do 16.000.złotych wiec większe niz za gra,nicą!
Jeśli chcecie też tak zarabiać to można się zapisać teraz bezpłatnie tu http://systemzarabiania.pl
etienee / 89.78.120.* / 2019-10-19 22:45
Mam pytanie??? Moja córka jest niepełnosprawna.Do 2011r pobierałam świadczenie pielegnacyjne zpowodu rezygnacji z pracy i konieczności sprawowania opieki. W 2011r dali jej umiarkowany stopień i sie odwołuje. Sprawa obecnie sie zakończyła w Sadzie córka ma znaczny stopien i koniecznośc opieki. W tyjm czaie to jest w 2013r byłam na rencie a od 1918r mam emeryture ustawowaa z powodu wieku. Teraz chce zrezygnowac z emerytury i pobierac s,wadczenie
wiwan / 2014-11-10 12:20
Nie ma takiej ustawowej możliwości. Odzyska Pan środki z ZUS i OFE po prostu w postaci świadczenia emerytalnego, gdy osiągnie Pan polski powszechny wiek emerytalny i złoży wniosek o emeryturę. Oczywiście z taki stażem będzie symboliczna i nie skorzysta Pan z gwarancji e. minimalnej.

W razie Pana śmierci wchodzi w grę 'dziedziczenie' z OFE / subkonta w ZUS przez żonę/uposażonego. Obecny ( i jak rozumiem dożywotni ) i dalszy brak ub. w Polsce nie pozwoli na pośrednie odzyskanie środków w postaci renty rodzinnej przez rodzinę.

Oczywiście mówimy o obecnym stanie prawnym. Jak uczą ostatnie lata- nie jest to stan stały :-)
emi2014 / 176.252.149.* / 2014-11-29 13:32
dziekuje serdzecznie za odpowiedz! napisalem do ZUS'u i czekam na formalna odpowiedz, ale faktycznie cos mi sie wydaje ze obecny stan prawny na cos takiego nie pozwala, i bede chyba musial czekac na zmiane prawa, wiele sie moze zmienic przez 30 lat! pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje!
wiwan / 2014-12-01 11:37
Proszę bardzo. Zwrócę jeszcze uwagę na jedną kwestię- uzyskanie emerytury polskiej nie wymaga pobytu w Polsce w czasie jej pobierania, czy składania wniosku. Jest też możliwość jej wypłaty, przez brytyjski organ- odpowiednik ZUS, na zasadzie wspólnotowej koordynacji świadczeń/ub. społecznego.

Najnowsze wpisy