Forum Forum emerytalneZUS

Roczne graniczne kwoty przychodu- Proszę o pomoc :((

Roczne graniczne kwoty przychodu- Proszę o pomoc :((

LBNT / 2015-01-17 00:04
Witam, Mam pewien problem i nie daje mi to spokoju, a do poniedziałku raczej zwariuję.

Mój osiągnięty przychód brutto wynosi 36770,33 zł za rok 2014.
Pobieram rentę w wysokości lekko ponad 700 zł. Żeby nie przekraczać dochodu poszedłem do ZUSU zawiesić rentę na okreś listopada i grudnia, ale nastąpiła pomysłka ZUSU i grudniowy wpływ na konto był. Czyli zawiesiłem tylko jedną rentę w listopadzie, w którym osiągnięty przychód z zakładu pracy wyniósł 3,648,45. Chce się dowiedzieć czy i ile muszę oddać teraz do ZUSU. Nie wiem czy dobrze to sobie tłumaczę,ale robię to tak: Od rocznego przychodu odejmuję wynagrodzenie z zakładu pracy za listopad, w którym nie pobierałem renty i dochód wynosi 33,121,89. a ZUS podaje wysokość 31 822,80. czyli jeszcze przekraczam, Jeżeli zawiesiłbym rentę tak jak chciałem tą grudniową czyli znów odejmowałbym wypłatę z grudnia i wychodziłoby 29,741,59. i wtedy nie przekraczam dochodu po zawieszeniu tych dwóch rent, a że została zawieszona jedna, więc jakąś część drugiej muszę oddać czy tak ??? Proszę o pomoc :(((
Wyświetlaj:
adim268 / 83.10.128.* / 2017-03-15 22:22
muj roczny przychod za 2016 wynosi 37982,75 niedaje mi to spokoju chcialbym sie spytac jaki jest przychod za ten rok
wiwan / 2017-03-16 09:28
Za ten czy tamten ?

Za 2016 wyniosła 34 054,40 zł (70%) ale pewnie Pan wie bo jest przecież po terminie rozliczenia się z ZUS-em

Na rok 2017 nie* jest ona znana, będzie znana jakoś w listopadzie, gdy będzie znana ta za IV kwartał.

* z wyjątkiem tych, którzy w trakcie roku uzyskali/stracili prawo do świadczenia, uzyskali powszechny wiek emerytalny, uzyskali wypłatę świadczenia zawieszonego.
wiwan / 2015-01-19 11:48
Bez wdawania się w obliczenia- jeśli rozliczając z ZUS-em w lutym rok 2014 przedłoży Pan zaświadczenie o przychodach z etatu z wyszczególnieniem kolejnych miesięcy kalendarzowych to ZUS rozliczy pobraną rentę i przychody w dwu opcjach. W ujęciu całorocznym - czyli porównanie sumy wypłaconych rent i sumy przychodów z etatu oraz w ujęciu miesięcznym- osobno każdy miesiąc- i ma przyjąć opcję bardziej korzystną dla rencisty tj. mniejszy zwrot renty.
Z rozpiską konkretnych miesięcy i decyzją ZUS-u wtedy na spokojnie należy przeliczyć, czy w opcji z niewypłaconą rentą grudniową ten zwrot renty nie byłby niższy ( z uwzględnieniem oczywiście tej jednej wypłaty renty ). Innymi słowy- jeśli błąd ZUS przełożył się na na jakąkolwiek stratę finansową - odwołać się od decyzji

Najnowsze wpisy