Forum Forum podatkoweInne

Rozliczanie podatku dochodowego od wynajmu

Rozliczanie podatku dochodowego od wynajmu

Magdusha / 194.176.105.* / 2010-11-08 14:12
Mam Pytanie - jesli pracuje za granica (UK) a mam nieruchomosc w Polsce i zdecyduje sie ja wynajac to jak bede musiala sie rozliczyc z urzedem skarbowym w POlsce? Czy tylko bede musiala zaplacic podatek dochodowy od wynajmu nieruchomosci? Czy taki podatek placi sie co miesiac czy rocznie? Dodam ze nie mam innych dochodow w Polsce.
dziekuje za pomoc:)
Wyświetlaj:
wiwan / 2010-11-08 14:52
Najogólniej-to zależy od wyboru formy opodatkowania dochodu z najmu:
http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-eksperta/artykul/opodatkowanie;wynajmu;mieszkan,174,0,578222.html
1. ryczałtowych dochodów nie łączy się z opodatkowanymi na zasadach ogólnych, więc w tym przypadku nie będzie się ich łączyć z dochodami brytyjskimi i nie pojawi się obowiązek składania PIT36 i PIT ZG. Jest możliwe opłacanie ryczałtu kwartalnie, a na koniec roku podatkowego składa się PIT 28
2. dochody opodatkowanie na zasadach ogólnych trzeba będzie wykazywać w PIT 36 wraz z dochodami brytyjskimi ( PIT ZG), metoda wyłączenia z progresją.
Magdusha / 82.17.9.* / 2010-11-09 00:10
Dziekuje za odpowiedz:) mam jeszcze jedno pytanie odnosnie abolicji podatkowej, ktora weszla w zycie w 2006 roku. Wyjechalam do UK w 2005 i od tego czasu nie rozliczalam sie z fiskusem w Polsce, rowniez nie zglaszalam do US o wyjezdzie za zagranice i byciu rezydentem brytyjskim. Caly osrodek zyciowy przenioslam do UK i nie uzyskiwalam zadnych dochodow w Polsce. W przyszlym roku zamierzam wrocic do kraju i nie jestem pewna jakie sankcje moze nalozyc US za niezgloszenie o wyjezdzie za granice i braku rozliczenia sie za lata 2005 i 2006?
wiwan / 2010-11-09 11:17
1. Termin abolicji ( tj. składania wniosków ) za te lata minął 6.02.2009 r. Więc na formalną abolicję jest już za późno.
2. Od 2007 zmieniły się zasady rozliczania dochodów brytyjskich- jeśli jest brak polskich- nie składa się żadnych rozliczeń.
3. Zatem ma Pani lata 2005 i 2006 nieuregulowane z polskim US. Przedawniają się one odpowiednio 31.12 2011 i 31.12.2012.
4. Albo składa Pani PIT-y 36 za tamte lata oraz "czynny żal" w dołączonym piśmie. Dochody rozlicza metodą proporcjonalnego odliczenia, uwzględnia 30 diet rocznie ( nie 30% diety za każdy dzień jak obecnie). Pewnie pojawi się podatek do zapłaty.
5. Albo w niepewności i nielegalności trwa Pani jeszcze 2 lata, co przy zamierzonym powrocie do kraju i osiąganiu przychodów, najpierw z najmu- czyli uaktywnieniu się wobec US jest ryzykowne.
To co napisałem wyżej dotyczy polskich rezydentów. Obecnie jest Pani nierezydentem.
W związku ze zmianą ustalania rezydencji (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/nowe;zasady;ustalania;rezydencji;podatkowej;w;polsce,18,0,208914.html) jednak US może uznać, że w tych felernych latach była Pani polskim rezydentem i kwestie nr. 3,4, 5 Pani dotyczą.

Z kolei obecna brytyjska rezydencja każe mi nieco sprostować kwestię opodatkowania dochodu z najmu na zasadach ogólnych- nie będzie ich Pani łączyć w PIT 36 z dochodami brytyjskimi i składać PIT ZG.
I na koniec- wobec polskiej skarbówki najlepiej posiadać certyfikat rezydencji brytyjskiej.
ZulkaM / 2010-11-09 11:35 / Bywalec forum
A ja mam jeszcze drobną podpowiedż.
Przed rokiem 2007 czyli przed zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych /lata 2005 i 2006/miejscem zamieszkania /NIE ZAMELDOWANIA/ a więc miejscem rezydencji podatkowej mogło być miejsce, w którym miałaś ZAMIAR stałego pobytu. W ustawie nie było zdefiniowanego pojęcia "miejsce zamieszkania". Chyba w UK wypełniałaś na początku P-86 i jesli wpisałaś tam pobyt na stałe, to tak możesz bronić się przed naszym Urzędem skarbowym, że tam miałaś rezydencję. A to że wrócisz do kraju - to zawsze mogło ci się znudzić na obczyżnie.
Magdusha / 194.176.105.* / 2010-11-09 13:27
Tak wypelnialam P-86 i podalam pobyt staly ale jak teraz to przedstawic do naszego US?

Czy mowiac o certyfikacie rezydencji brytyjskiej masz na mysli rezydencje podatkowa czy rezydenture z Home Office?
Rowniez nie wiem na czym polega 'Czynny zal'?

Rowniez od wrzesnia 2006 roku bylam studentka w brytyjskim universytecie, czy za ten okres tez musze sie rozliczyc czy bylabym zwolniona z obowiazku rozliczania sie. Studiowalam dziennie i pracowalam na pol-etatu.
ZulkaM / 2010-11-09 14:24 / Bywalec forum
Chodziło mi właśnie o to, że nie musisz się rozliczać za 2005 i 2006 rok powołując się na obowiązujące wtedy stwierdzenia miejsca zamieszkania rezydenta podatkowego. Ale rozumiem, że w przypadku laika podatkowego handryczenie się z Urzędem skarbowym może być trudne, dlatego lepiej sie rozliczyć, a czynny żal to inaczej przyznanie się do popełnienia wykroczenia skarbowe i prośba o nie karanie.
Magdusha / 194.176.105.* / 2010-11-09 16:10
Pytanie jak udowodnic polskiemu US ze wtedy bylam rezydentem podatkowym UK??
Chyba jednak poczekam do powrotu jeszcze 2 lata...niestety..
ZulkaM / 2010-11-09 17:01 / Bywalec forum
Powołując się na Ustawę o podatku dochodowym przed zmianami i art 25 KC, który określa miejsce zamieszkania.

Najnowsze wpisy