Forum Forum podatkowePIT

Rozliczanie sie z podatku dochodowego w Polsce i innym kraju

Rozliczanie sie z podatku dochodowego w Polsce i innym kraju

Joan123 / 78.13.111.* / 2009-11-15 21:14
Witam,

mieszkam i pracuje we Wloszech, tutaj tez place wszystkie podatki, w Polsce nie skladam deklaracji podatkowych.

Od nowego roku planuje wynajmowac wlasne mieszkanie w Polsce i chcialabym dochod z najmu opodatkowac na zasadach ogolnych.. Czy bede mogla rozliczac sie z polskim US tylko z tego dochodu z najmu? W jaki sposob? PIT-28 (czy to tylko do ryczaltu?) czy PIT-36, a jesli PIT-36 to czy bede musiala ujawniac dochody z zatrudnenia we Wloszech?

Dziekuje i pozdrawiam
Wyświetlaj:
olga76 / 2010-01-13 21:04
Witam,
Od kilku lat pracuje na stalo w Belgii i tu place podatki. W Polsce nie skladalam zadnych deklaracji chociaz jestem zameldowana ( nie wiem czy OK ?)W tym roku firma dla ktorej pracuje planuje otworzyc filie w Polsce. W zwiazku z tym rozwazam mozliwosc pracy na pol etatu dla belgijskiego oddzialu i w formie samozatrudnienia dla polskiej filii.W belgijskim prawie pracy jest to ujmowane terminem "salary split". i celem tego jest obnizenie progow podatkowych.Obecnie place 45% podatku, przy podziale zatrudnienia byloby : 30 % w Belgii i 19 % w Polsce. Zastanawiam sie jednak czy w ten sposob nie spotkam sie z podwojnym opodatkowaniem dochodow?
Z gory dziekuje za odpowiedzi i wskazowki
belladonna / 2010-01-14 21:45 / Tysiącznik profesjonalny
Z postu nie wynika gdzie jest Twoja rezydencja podatkowa, więc trudno coś odpowiedzieć..... poza tym są umowy o unikania podwójnego opodatkowania (z Belgią takowa jest), więc tłumaczenie w kółko, że nie ma podwójnego opodatkowania momentami staje się meczące..... :)
andzia172 / 2012-03-06 19:17
Witam



Bardzo proszę pomóc mi w poniższej sprawie.



Mąż pracuje w Belgii, od stycznia 2011 roku do dnia dzisiejszego. Ja jestem osoba bezrobotną zarejestrowaną w PUP, bez prawa do zasiłku, mamy niespełna 8letnią córkę. Zawsze rozliczaliśmy się z mężem wspólnie. Proszę mi powiedzieć, w którym kraju mąż ma obowiązek się rozliczyć; w Polsce czy w Belgii???? WIem, że w krajach UE stosowana jest metoda, dzięki której unika się podwójnego opodatkowania. Ale i tak nie wiem jak powinniśmy się w tej chwili rozliczyć?? Czy mąż ma wybór?? Czy może być stratny na tym, że rozliczy się w Polsce a nie w Belgii??, a może jest odwrotnie??

Będę ogromnie wdzięczna, za wytłumaczenie mi tego wszystkiego:)))



Pozdrawiam serdecznie
belladonna / 2009-11-16 17:07 / Tysiącznik profesjonalny
O ile jesteś polskim rezydentem podatkowym to:
Jeśli wybierzesz zasady ogólne z najmu, to tak, będziesz musiała wykazać dochody włoskie do stopy (jak najbardziej wtedy PIT-36 plus PIT/ZG składany do 30 kwietnia). Jeśli wybierzesz ryczałt z najmu, to składasz z najmu PIT-28 (do 31 stycznia), a z dochodów włoskich się nie rozliczasz w Polsce, bo nie podlegają one tutaj opodatkowaniu, więc nie mając innych dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce wg skali (zasady ogólne) nie wykazujesz ich :-))
Joan123 / 62.10.56.* / 2009-11-16 19:59
Dzieki belladonna.
Nie slyszalam o pojeciu rezydenta podatkowego.. ale chyba jestem raczej wloskim rezydentem podatkowym, bo we wloszech spedzam wieksza czesc roku i tu place podatki.. Zakladajac zatem, ze NIE jestem POLSKIM rezydentem podatkowym, a wloskim to czy bede mogla rozliczac mimo to najem na zasadach ogolnych i nie wykazywac dochodow wloskich? Czy fakt, ze jestem wloskim rezydentem podatkowym powoduje, ze jedyny sposob rozliczenia dochodu z najmu to dla mnie ryczalt?
belladonna / 2009-11-16 21:59 / Tysiącznik profesjonalny
W kraju, w którym masz rezydencję podatkową rozliczasz się ze wszystkich dochodów (ogólnoświatowych) wg prawa tego kraju z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. Samo fizyczne zamieszkiwanie za granicą, to nie wszystko. Wystarczy mieć dziecko w kraju, czy męża i już jesteś polskim rezydentem podatkowym.... mowa też w ustawie o ośrodku interesów gospodarczych, czyli jeśli masz mieszkanie w Polsce, które nie sprzedajesz, a wynajmujesz, to mogą uznać, że nie wyjechałaś na stałe z kraju, wiec tym samy jesteś polskim rezydentem. To zagadnienie proste nie jest. Poza tym gdybyś była zagranicznym rezydentem to z dochodów polskich (dochody z najmu) rozliczasz się w US dla rezydentów, bo posługujesz się zagranicznym adresem zamieszkania (każde województwo ma taki US).
Reasumując rezydencję, jeśli nie posiadasz certyfikatu włoskiego rezydenta podatkowego, to polski US najprawdopodobniej będzie Cię uważał za polskiego rezydenta podatkowego.
Nie ma znaczenia jaką formę opodatkowania wybierzesz, czy jesteś polskim rezydentem, czy też zagranicznym, możesz mieć najem albo na ryczałcie, albo na zasadach ogólnych. Jedynie wybierając ryczałt nie wykazujesz dochodów z pracy we Włoszech, ale wybierając zasady ogólne z najmu może się okazać, że musisz wykazać dochody z pracy we Włoszech, jeśli polski US uzna że jesteś polskim rezydentem podatkowym. Jest jedna interpretacja, w której jest jasno napisane, że rezydentem zagranicznym jest ten, kto wyjechał z Polski na stałe (czyli mówiąc prostym językiem "pozamiatał" wszystko w Polsce... np sprzedał mieszkanie, bo po co trzymać skoro wyjechał za granicę na stałe) :-))
Zawiłe to... ale przepisy tylko dokąd się w nie, nie "wdepnie" wydają się poukładane :-))
Joan123 / 62.10.56.* / 2009-11-21 17:47
belladonna, serdeczne dzieki za Twoj czas i wyczerpujace odpowiedzi,
Pozdrawiam
-J

Najnowsze wpisy