Na skróty
  • Na żywo w Money.pl:
Forum Forum podatkowePIT

Rozliczenie dochodów uzyskanych za granicą (Niemcy).

Rozliczenie dochodów uzyskanych za granicą (Niemcy).

skomentuj
wusiu / 83.15.238.* / 2011-01-20 14:59
W roku 2010 pracowałem za granicą (Niemcy) uzyskując kwotę brutto około 860 euro na przestrzeni dwóch miesięcy (lipiec, sierpień). Jednak z tytułu tych dochodów nie odprowadziłem podatku. W Polsce natomiast w roku 2010 zarobiłem 139 złotych na podstawie umowy o dzieło. W związku z tym powinienem się rozliczać z obudwu uzyskanych dochodów czy w jaki sposób?
Pozdrawiam
Wyświetlaj:
kicia1985 / 91.9.200.* / 2012-01-29 18:43
witam, mam pytanie, gdzie muszę się rozliczać za 2011 rok, jeżeli w 2011 pracowałam tylko w niemczech a w pl nie osiągnęłam żadnego dochodu?
dziękuję za odp i pozdrawiam
belladonna / 2011-01-22 15:25 / Tysiącznik profesjonalny
Wyliczasz czy wyjdzie zagraniczny dochód (bo od przychodu możesz odjąć diety i KUP)... jak wyjdzie to on idzie do stopy, a opodatkowany będzie dochód polski... oddaj to w ręce specjalistów, żeby coś nie zawalić :-)
wusiu / 83.15.238.* / 2011-01-26 13:22
Ale czy na pewno mogę odliczyć diety, mimo że praca wykonywana w Polsce nie miała nic wspólnego z pracą wykonywaną za granicą?
Nie zostałem tam wysłany służbowo. Muszę być pewien :)
belladonna / 2011-01-26 16:49 / Tysiącznik profesjonalny
Diety odliczasz za każdy dzień pracy i przebywania za granica, więc nie bardzo wiem o co chodzi... to w końcu byleś za granica, czy nie?
wusiu / 83.15.238.* / 2011-01-26 16:56
Tak, byłem za granicą w terminie 12 lipca - 13 sierpnia 2010.
ZulkaM / 2011-01-26 17:09 / Bywalec forum
To inaczej tłumaczymy. Każdy pracujący za granicą może odliczyć 30% diet za każdy dzień pracy i przebywania za granicą w związku z wykonywaną pracą. I nie ma to nic wspólnego z tym ,że nie twój polski zakład wysyłał Cię do pracy poza granicami kraju. Gdyby to twój zakład wysłal cię za granicę, to odliczałby całe diety, a dla osób samodzielnie wyjeżdżających do pracy za granicę prawo przewiduje możliwość odliczenia 30% diet.
Generalnie, jak pisze Belladonna daj to do zrobienia mądrzejszym.
wusiu / 213.199.218.* / 2011-03-01 08:08
A jeżeli nie otrzymałem do tej pory żadnych dokumentów od polskiego zatrudniającego to co w związku z tym? Mam się nie rozliczać?
wusiu / 213.199.218.* / 2011-03-05 22:34
Pracodawca wytłumaczył, że od umowy zlecenia, które ze mną zawarł był odprowadzony podatek zryczałtowany. W związku z tym nie otrzymam od niego żadnego PITu.
Czy mogę spać spokojnie? I nie składać deklaracji do US?
belladonna / 2011-03-06 20:24 / Tysiącznik profesjonalny
Fakt, przy podatku zryczałtowanym płatnik nie wystawia PIT-11. Czyli jak nie było innych dochodów w 2010, a tylko niemieckie to PIT-ka nie składasz :-)
mp-j / 83.6.225.* / 2011-01-20 15:48
Tak trzeba rozliczyć.
PIT-36 w części H wpisać trzeba dochody z Niemiec, a dochody z tytułu umowy o dzieło w części D.1.
Do obliczenia stosować metodę wyłączenia z progresją dla Niemiec.
Pozdrawiam,
mp-j
wusiu / 83.15.238.* / 2011-01-21 11:34
A gdybym rozliczył dochody uzyskane w Polsce?
I jeszcze jedno pytanie: w tym przypadku mój rodzic nie może odliczyć sobie ulgi na dziecko, prawda?
mp-j / 83.6.242.* / 2011-01-21 12:14
Rodzice mają prawo do odliczenia ulgi na dziecko zgodnie z art.6 ust4 pdof.
Jeśli spełniasz warunki określone w art.4.Art. 4 mówi mianowice:
1) o dziecku do 25 roku zycia
2) uczące sie w szkołach o których mowa w przepisach o systemie oświaty
3)nie uzyskałeś dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art.27 lub 30b w łącznej wysokości nie przekraczającej kwoty 3089PLN.
(z twojego pytania nie wynika czy spełniasz warunki)

PS. Zastanawiam się jedynie czy twoi rodzice mogą skorzystać z 12 miesięcznej ulgi jeśli przez 2 miesiące pracowałeś za granicą. Skłaniałabym się do ulgi 10 miesięcznej a nie pełnej.
Pozdrawiam,
mp-j
wusiu / 83.15.238.* / 2011-01-21 12:56
Napisałem przecież, że zarobiłem brutto 860 euro i w Polsce 139 PLN. Kurs wynosił wtedy prawie 4 ZŁ, zatem kwota ta przekroczy wartość 3089 PLN. I tym sposobem nie rodzice nie będą mogli skorzystać z ulgi, zgadza się?
mp-j / 83.6.242.* / 2011-01-21 13:09
Przychód - koszty = dochód, z twojego zapisu sugerujesz że przychód jest 860 euro a przecież możesz odliczyć jeszcze diety, co spowoduje że twój dochód będzie poniżej progu.
pozdrawiam,
mp-j
wusiu / 83.15.238.* / 2011-01-21 13:42
Diety? A można je odliczyć bez względu na rodzaj wykonywanej pracy? Dodam, że była to praca sezonowa związana ze zbieraniem owoców. Na rozliczeniu z firmy figuruje liczba 861,19 z okresu 12.07-13.08.2010.
mp-j / 83.6.242.* / 2011-01-21 14:03
Nie jest ważny rodzaj wykonywanej pracy a rodzaj umowy podpisanej. Odpis diet w równowartości 30% diety za każdy dzień pobytu przysługuje gdy przychody uzyskane dotyczą umowy o pracę a od 1 stycznia 2009 również ze stosunku służbowego, pracy nakładczej oraz spóldzielczego stosunku pracy.
mp-j
wuciu / 83.15.238.* / 2011-01-21 16:26
Gdzie znajdę pozycję pomniejszającą przychód?
Jak to rozpisać?
ZulkaM / 2011-01-21 19:14 / Bywalec forum
To aż tak proste nie jest. Wysokość diet dla danego kraju w którym pracowałeś znajdziesz w internecie. Odejmujesz te 30% diet, ale i koszty uzyskania przychodu obowiązujące dla pracowników w Polsce - podstawowe.
A przychód musisz przeliczać na złotówki po kursie z dnia wpływu na swoje konto, albo z dnia poprzedniego po średnim kursie NBP, jeśli płacone było np. do ręki.
wusiu / 83.15.238.* / 2011-01-21 20:30
Płacone nie było do ręki. Dostawaliśmy co tydzień po 30 euro do ręki, natomiast po powrocie do Poslki otrzymałem dwa przelewy- w sierpniu wypłata za lipiec (jakieś 300 euro), we wrześniu wypłat za sierpień (kolejne 300 euro). Więc bardzo to skomplikowane. Dodam, że wcześniej nie pracowałem i nie rozliczałem się, więc nie wiem od czego zacząć nawet.
Dwa przelewy- ok- kurs znajdę. Ale te cotygodniowe raty jak rozliczyć?
skomentuj

Najnowsze wpisy