Forum Forum podatkowePIT

Rozliczenie PIT za granicą, a praca w Polsce

Rozliczenie PIT za granicą, a praca w Polsce

Artur J. / 178.9.78.* / 2015-01-12 06:52
Witam.
Wiem, że pełno wokół podobnych tematów, ale nie mogłem znaleźć odpowiedzi tak satysfakcjonującej, by być pewnym w 100 %.
W roku 2014 pracowałem i miałem stałe miejsce zamieszkania w Polsce od stycznia do września.
Od października do chwili obecnej pracuję i mieszkam z żoną w Niemczech (żona pracowała w Polsce również niemal do końca września).
Z tego moje pytanie - gdzie powinienem rozliczać PIT? W miejscu, gdzie obecnie jestem zameldowany, nawet jeśli w ubiegłym roku były to 3 miesiące, a reszta to praca w Polsce? I czy razem z żoną (nie mamy dzieci, gdyby ktoś pytał) rozliczamy się na jednym formularzu?
Dziękuję z góry za pomoc, pozdrawiam!
Wyświetlaj:
cxcxcx / 212.7.215.* / 2021-01-14 13:58
Od siebie jeżeli chodzi o skomplikowane sprawy finansowe polecam PGK TAX. Tutaj nie trzeba się obawiać o odpowiednie traktowanie klienta- niestety z tego powodu musiałam zakończyć współpracę z inną firmą, czy pełen profesjonalizm. Doskonale raczą sobie i z pomocą socjalną i z kwestią rozliczeń nie tylko dotyczących rodzimego fiskusa. Sprawdź dokładnie, jak wygląda ich oferta, może to będzie dokładnie to, czego szukasz.
TadeuszMrozik / 91.123.191.* / 2018-11-09 11:41
Dobrze czytelnie tłumaczą jak rozliczyć się jako self employed na stronie http://rozliczenia-online.com. Można to zrobić online, bez wychodzenia z domu, koszt takiego rozliczenia to jest 49 funtów i masz z głowy. Ja sobie chwalę tę stronę, w razie jakiś pytań i wątpliwości jest kontakt do biura księgowego w Londynie które pomoże we wszystkim.
Szymon583 / 185.136.92.* / 2019-04-28 20:03
Pomocna strona odnośnie zwrotu podatku

http://bankowoscinternetowa.oferty-kredytowe.pl/o/salechannel.php?idSaleChannel=508&idDistributor=305653
belladonna / 2015-01-12 16:19 / Tysiącznik profesjonalny
Czyli (ustawa PIT):
"Art. 3
1a. Za osobę mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej uważa się osobę fizyczną, która:

1) posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej centrum interesów osobistych lub gospodarczych (ośrodek interesów życiowych) lub
2) przebywa na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dłużej niż 183 dni w roku podatkowym".


skoro przebywałeś w PL dłużej niż 183 dni, to w PL rozliczasz wszystkie dochody. PIT-36 z PIT/ZG (niemieckie do stopy, rozliczasz metoda wyłączenia z progresją). Za kolejne lata, jak będą tylko dochody z Niemiec, to nawet jako rezydent podatkowy w PL nie masz obowiązków składać zeznań w PL :)
Artur J. / 92.73.209.* / 2015-01-14 23:15
Dziękuję za odpowiedź.
Wiem, że z pracy w Niemczech powinienem mieć zwrot podatku (w związku ze zmianą klasy podatkowej i odliczenia dojazdów do pracy). W PL pracowałem w 2014 w jednym miejscu i tylko z tego tytułu dostanę formularz, ale nie będę miał żadnego zwrotu. Czy to oznacza, że te pieniądze, które należałyby mi się w Niemczech, przepadną?
Przepraszam za pytania, ale w tej kwestii jestem nieco zielony.
Bizneswoman88 / 89.76.97.* / 2020-10-08 19:45
Jak ktoś chce odzyskać podatek za pracę za granica
to polecam Euro -tax szybko i sprawnie odzyskują podatek i to nie małyhttps://bizneswoman88.oferty-kredytowe.pl/o/salechannel.php?idSaleChannel=508&idDistributor=444192
belladonna / 2015-01-15 19:21 / Tysiącznik profesjonalny
Zapewne Niemcy będą chcieli zaświadczenie na druku UE/EOG. Po złożeniu PITów rocznych, Ty i zona dostaniecie takie zaświadczenie w polskim US (na wniosek z tymi formularzami - są w necie polsko-niemieckie, opłata skarbowa 17 zł).
Artur J. / 92.73.209.* / 2015-01-14 23:18
Ach, i co z rozliczeniem "małżeńskim"? Żona ma niemal identyczną sytuację,co ja - w 2014 praca w tym samym miejscu przez zbliżony okres i przyjazd do Niemiec w listopadzie, z tym, że ona na razie nie pracuje.
belladonna / 2015-01-15 19:24 / Tysiącznik profesjonalny
Możecie złożyć wspólny PIT (jak cały rok było małżeństwo i macie wspólnotę majątkową). Ale... jak moja znajoma miała dochody z PL, a mąż dochody z PL i Niemiec, to jak zrobiłam PIT wspólny oraz 2 osobne, wyszło, że osobne się bardziej opłacają (czyli trzeba sprawdzić co jest bardziej korzystne):)
Artur J. / 178.9.17.* / 2015-01-24 12:24
Dziękuję za odpowiedzi.
Czyli wychodzi na to, że powinniśmy się rozliczyć osobno, bo byłoby korzystniej.
Żona ma przychód tylko w PL, a ja w PL i DEU.

Załóżmy, że rozliczymy się osobno - czy żona będzie musiała przedstawiać COKOLWIEK w DEU lub coś z DEU przedstawiać w PL? Czy po prostu ma się rozliczać tak jak co roku w PL?

Najnowsze wpisy