Forum Forum podatkowePIT

Rozliczenie podatkowe

Rozliczenie podatkowe

diazeeaz / 85.219.176.* / 2016-11-23 11:23
Witam, mam pytanie dotyczące odprowadzania podatku. Jestem freelancerem i możliwe, że będę miał zlecenie (zlecenie zaprojektowania strony internetowej) na około 4000 złotych (900 euro) lecz jest to zlecenie zagraniczne, tutaj pytanie, jak się z tego rozliczyć? Jeśli jest możliwość prosiłbym krok po kroku.
1) Nie mam działalności gospodarczej i jak to wygląda ze zleceniem z zza granicy a jak w przypadku zlecenia w Polsce.
2) Czy tylko odprowadzam podatek dochodowy 18% przy rozliczeniu PIT? Czy wcześniej płacę jakiś podatek?
3) Czy potrzebna jest umowa z klientem?
4) Jak to wygląda przy większej ilości zleceń (np. załóżmy mam miesięcznie zlecenie każde po 1000 zł, czy z każdego zlecenia muszę się osobno rozliczyć czy dopiero później przy okresie rozliczaniu PIT'a?
5) Skoro ja odprowadzam podatek od dochodu to jaki podatek wtedy płaci mój klient? (o ile jakiś płaci)

W temacie podatków jestem zielony i na prawdę potrzebna mi jest pomoc. Z góry dziękuję za każdą wskazówkę.
wiwan / 2016-11-23 19:16
Zacznijmy od tego, że bardziej to wygląda na dzieło niż zlecenie, co ma też konsekwencję składkową.

1) Jest różnica zasadnicza, bo w przypadku polskiego zleceniodawcy/zamawiającego dzieło to on jest płatnikiem PIT, a więc odprowadza zaliczki w trakcie roku, a potem wystawia PIT 11. Podmiot zagraniczny bez oddziału w Polsce płatnikiem nie jest.

2) opłacasz zaliczki w trakcie roku za każdy miesiąc z przychodem, rozliczenie roczne jak każdy.

3) potrzebna, nie ze względu nawet na PIT, jak bez umowy mieć zlecenie ?

5) nie płaci.

Najnowsze wpisy