Forum Forum podatkoweInne

Rozliczenie pracy obcokrajowca w Polsce

Rozliczenie pracy obcokrajowca w Polsce

bastouch / 2009-07-02 21:10
Witam, jestem Francuzem na stale pracuje we Francji ale pracowalem w Polsce czasowo 5 mies (2 mies na umowe o dzielo, 3 mies umowa na czas okreslony), w lipcu wracam do Francji i tam bede pracowac co najmniej do konca roku, a moze dluzej; czy w Polsce rozliczam sie jako nierezydent? i czy dochody zarobione w Polsce opodatkowuje ryczaltem czy wg skali podatkowej i czy dochody francuskie bede musial wykazac do stopy procentowej?
Wyświetlaj:
belladonna / 2009-07-03 17:14 / Tysiącznik profesjonalny
Nierezydent ma w Polsce ograniczone obowiązki podatkowe, czyli rozlicza się tylko z dochodów uzyskanych w Polsce. We Francji masz nieograniczone obowiązki, więc tam warto się zapytać, czy musisz wykazać też dochody polskie i jak to zrobić (przepisów francuskich nie znam). Przy prowadzeniu działalności w Polsce właściwość US jest w zależności od miejsca prowadzenia tej działalności.

"2 mies na umowe o dzielo, 3 mies umowa na czas okreslony"
umowa o dzieło to ok, ale czas określony to okres jakiegoś zatrudnienia itp, a nie określenie z jakiego tyt. uzyskałeś dochody... no a trudno zgadywać. Jeśli z umowy o dzieło, czy zleceń miesięcznie kwota nie przekracza 200 zł, to płatnik odprowadza zryczałtowany podatek i tego się nie wykazuje w zeznaniu. Jeśli jednak kwota była wyższa, to trzeba będzie się z tego rozliczyć (płatnik wystawi PIT-11). Nie wiem czy osiągnięte dochody były z jednego miejsca i z czego były, więc trudno wskazać właściwy US. Każde województwo ma wyznaczony US dla nierezydenta, jeśli np na terenie tego województwa nierezydent prowadził działalność. Ale jeśli ktoś osiągał dochody na terenie różnych województw, to właściwy miejscowo jest Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście.
bastouch / 2009-07-04 11:09
Pracowalem w jednym wojewodztwie - w gdansku; te 3 mies to byla umowa o prace czas okreslony; i platnik na pewno wystawi pit 11. Rozumiem ze rozliczam sie wg skali; tylko czy polski US bedzie ttraktowal mnie jako nierezydenta? bylem w Polsce zameldowany i przebywalem tu ponad pol roku.

Najnowsze wpisy