Forum Forum podatkowePIT

Rozliczenie roczne ze współmałżonkiem

Rozliczenie roczne ze współmałżonkiem

Ra-V / 31.132.66.* / 2017-01-04 21:09
Witam,

Chciałbym zapytać czy mogę rozliczyć się wraz z niepracującą żoną? Żona nie pracuje ale dzierżawi pole i na mocy ustawy jest rolnikiem, dzięki czemu opłaca ubezpieczenie zdrowotne w KRUS.
Wyświetlaj:
Ra-V / 78.31.144.* / 2017-01-05 11:33
Tak, małżeństwo trwało cały 2016 rok.
Jeśli chodzi o hektary przeliczeniowe to jest to niecałe 3ha.
Głównie chodzi mi o hipotetyczny dochód z tej ziemi którego naprawdę nie mamy bo nie uprawiamy tej ziemi.
wiwan / 2017-01-06 07:27
Ten hipotetyczny dochód, nawet będąc rzeczywistym nie podlegałby ryczałtowi ewidencjonowanemu, karcie podatkowej, podatkowi tonażowemu czy PIT liniowemu - więc nie wykluczałby wspólnego rozliczenia.

Skoro wspólnota cały rok- potwierdzam możliwość rozliczenia wspólnego O ILE pan jednej z ww szczególnych form opodatkowania nie podlegał.

Przy tym areale żona NIE opłaca swojej składki zdrowotnej, opłaca się ją z budżetu ZA nią. Zatem w PIT 37 albo 36 po jej stronie nie ma żadnej kwoty składki zdrowotnej do wykazania w części formularza "Odliczenia od podatku"
Ra-V / 31.132.66.* / 2017-01-06 13:25
Nie podlegalem zadnej z tych form opadtkowania, tylko zwykly podatek dochodowy z etatu.

Żona opłaca składkę raz na kwartał. Obnizoną z uwagi na małe dziecko.

Dziekuję za pomoc.
wiwan / 2017-01-08 18:35
Opłaca więc składki społeczne w KRUS. Składka zdrowotna przy tym areale nie jest przez nią opłacana.
Więc jak napisałem nie wykazuje się jej w rozliczeniu po jej stronie. Nie wykazuje się też ww składek społecznych, bo nie są składkami do FUS.
wiwan / 2017-01-05 10:04
Tak, możecie rozliczyć się wspólnie, KRUS nie ma nic do tego.

Wspólność małżeńska trwała cały 2016 r. ?
Składkę zdrowotną żona opłaca rzeczywiście sama tj. areał osiąga min. 6 ha przeliczeniowych ?

Najnowsze wpisy