Forum Forum podatkowePIT

rozliczenie stypendium

rozliczenie stypendium

piotr_el / 2013-01-19 16:31
W roku 2012 otrzymałem stypendium w zakresie twórczości artystycznej, opieki nad zabytkami i upowszechniania kultury Urzędu Marszałkowskiego, które zostało wypłacone w jednorazowej kwocie 8.000 zł, tydzień temu poprosiłem o PIT-8c, z którego nie dowiedziałem się za dużo, poza tym, że faktycznie otrzymałem 8.000 zł. Stypendium otrzymałem jako student.

Moje pytanie jest następujące: czy mam prawo rozliczyć stypendium w następujący sposób: zwolnione z opodatkowania są stypendia do wysokości nieprzekraczającej rocznie 3.800 zł, a więc 8.000 minus 3.800 zł, co daje 4.200 zł i od tej kwoty obliczam podatek? Czy jest to prawidłowe myślenie?
Wyświetlaj:
belladonna / 2013-01-19 17:45 / Tysiącznik profesjonalny
Kluczowy to PIT-8C co w nim zawarto... a jak się nie zgadzasz to cała historia :)
piotr_el / 2013-01-19 17:57
W PIT-8C nie wpisano kwoty wolnej od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40 b ustawy o podatku dochodowym. Czy to jest jedyny wyznacznik?
belladonna / 2013-01-20 08:56 / Tysiącznik profesjonalny
Nie zawsze, bo spotkałam i odprawę pośmiertną w PIT-8C jako przychód z art. 20 ust. 1, kiedy odprawy są zwolnione z podatku.
Jeśli Twoje stypendium spełnia ten zapis:

"40b) stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą Internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych - do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 3800 zł";

to korzystasz z kwoty wolnej. A czy spełnia ja tego nie wiem, bo nie znam zasad udzielania tego :)
piotr_el / 2013-01-20 12:09
Czytałem ten zapis po wielokroć. I tylko cały czas nie jestem pewien, czy mogę zastosować kwotę zwolnioną. Byłem studentem - byłem, stypendium przyznała jednostka samorządu terytorialnego - tak, na podstawie uchwały - tak. Pozornie wszystko gra.

Wysłałem zapytanie do Urzędu Marszałkowskiego, ale - jako że chcę i muszę się rozliczyć z żoną, która ma DG do jutra - rozpytuję jeszcze tu i ówdzie, bo może ktoś jest lepiej zorientowany, a boję się, że odpowiedź z UM tak prędko nie przyjdzie.
belladonna / 2013-01-20 15:19 / Tysiącznik profesjonalny
PIT-8C trafia do US. Jak tam nie wykazano kwoty wolnej, a Ty ją zastosujesz w PIT to musisz mieć argumenty dlaczego (rozumiesz?).
PIT można korygować, więc złożenie go jutro nie powoduje, że ma zostać już tak na wieki :)
piotr_el / 2013-01-20 21:18
dlatego muszę mieć jakiś argument w garści :)

złożenie PIT do jutra wiąże się także z zapłaceniem podatku, który wyszedł, a rozliczenie z lub bez nadwyżki robi mi sporą różnicę :)
zobaczę, co odpowie - mam nadzieję jutro - Urząd Marszałkowski.

Najnowsze wpisy