Forum Forum podatkowePIT

Rozliczenie umowy o dzieło

Rozliczenie umowy o dzieło

dagkier / 2017-02-18 15:52
Dzień dobry. Prosiłabym o pomoc. W zeszłym roku przez trzy miesiące prowadziłam jednoosobową działalność gospodarczą. Nie opłacałam zaliczki na podatek dochodowy, ponieważ była ona ujemna. Do jednego "zlecenia" podpisałam umowy o dzieło z 7 osobami i jedna umowę o dzieło z jednoosobową działalnością gospodarczą. Czy w związku z tym, że nie płaciłam podatku (bo zaliczka była ujemna) muszę tym osobom wystawiać pit zerowy?
Wyświetlaj:
wiwan / 2017-02-19 21:06
Pani podatek jest bez związku z Pani obowiązkami jako płatnika wobec tych 7 wykonawców dzieł. Jeśli wypłaciła Pani im jakiekolwiek wynagrodzenia, za miesiące wypłaty należało wystawić do swego US zbiorcze deklaracje PIT 4 o zaliczkach PIT, odprowadzić te zaliczki w terminie.
Do końca stycznia 2017 należało też wysłać zbiorczą deklarację PIT 4R, a do do końca lutego 2017 każdemu z nich wystawić PIT 11 (i wysłać też do ich US)
dagkier / 2017-02-20 18:10
Dziękuję za odpoeiedź. A jeśli wynagrodzenie dla Zleceniobiorcy nie przekroczyło 200zł?
wiwan / 2017-02-20 18:59
Przecież było ich siedmiu, i to nie zleceniobiorców a wykonawców dzieł.

Owszem jest spora różnica, jeśli mamy wynagrodzenie ze zlecenia/dzieła nieprzekraczające 200 zł, ale kwota ta musi wynikać wprost z umowy, a nie na skutek np. kiepskiego wykonania dzieła, albo skrócenie zlecenia itp. Chodzi o wynagrodzenie całkowite z umowy.

W takim przypadku obowiązków jest dużo mniej. Wpłata zryczałtowanego podatku - w terminie takim jak zaliczki wg sakli, do 31.01. 2017 - deklaracja PIT-8AR. Brak kwestii PIT 11.

Najnowsze wpisy