Forum Forum prawnePracy

Rozwiązanie umowy a zwrot kosztów za szkolenie

Rozwiązanie umowy a zwrot kosztów za szkolenie

Wyświetlaj:
Dariusz Wieczorek / 5.173.152.* / 2019-01-18 17:08
Witam! mam parę pytań dotyczących moich praw:
- Do kiedy mogę złożyć wypowiedzenie by nie płacić kary ?
-Czy jeśli pracodawca sam mnie zwolni np. z powodu nieuczęszczania na praktykę muszę płacić karę ?
KRZYSIEK666 / 37.47.180.* / 2019-01-08 08:03
Witam . Prosze o pompc w zakresie prawa pracy . W uboegłym roku w kwietniu zakład pracy wysłał mnie na kurs ( operator wuzków jezdniowych z napędem silnikowym ) , w wymiarze 72 godzin , szkolenie musialem odbywac i zarazem pracowac , czyli np. rano isc na kurs puznoej do pracy .
Po ukonczeniu kursu w kwietniu zataz w maju zaczelem drugi kurs
W listopadzie 2018 roku złozyłem wypowiedzenie 3 miesieczne ponieważ znalazłem prace lepsza i blizej zamieszkania na dzien dzisiejszy pracodawca chce obciazyc mnie kosztami szkolen .Co mam zrobic. Pozdrawiam i dziekuje za.porade
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
Piotr243 / 185.46.169.* / 2018-11-21 13:30
Witam , mam pytanie > pracownik dał mi wypowiedzenie , miesiąc temu był na szkoleniu czy w takiej sytuacji musi mi oddać za szkolenia ? doda jeszcze że nie mamy podpisanej umowy lojalnościowej
Jarek77 / 89.76.89.* / 2018-04-22 21:14
U mnie takich rzeczy nie ma. Normalnie są organizowane cykliczne szkolenia dla różnych działów i pracownicy nie muszą oddawać za nie pieniędzy. Szkolenia u mnie w zakładzie prowadzi firma www.vade.com.pl.
Magda K / 89.68.130.* / 2018-04-11 22:36
WItam,
z moim pracodawcą podpisaliśmy umowę o dofinansowanie kosztów nauki (zwrot za czesne), czy jeśli pracodwca odmówi mi urlopu szkoleniowego (21 dni na pisanie pracy dyplomowej), oznacza to, że nie dotrzymał postanowień kodeksu pracy i umowa lojalnościowa staje się nieważna? Czy mogę wtedy nie zwracać kosztów za naukę w momencie rezygnacji z pracy? (wypowiedzenia jeszcze nie złożyłam). Dodam, że w umowie lojalnościowej nie ma ani słowa o urlopie szkoleniowym.
Gryzmol / 2018-04-02 19:01
Witam,
Jestem na okresie próbnym i w mojej umowie jest następujący zapis:
"W przypadku nie przedłużenia przez Pracownika umowy na czas określony Pracownik zobowiązuje się do pokrycia 35% kosztów związanych z odbyciem szkoleń tj 3500 zł netto."
Jak ten zapis ma się do kodeksu? Czy jestem skazany na podpisanie umowy nawet na niekorzystnych dla mnie warunkach, bo jak nie podpiszę, to będę musiał zapłacić? okres próbny trwa 3 miesiące, przepracowałem półtora, czy kwota zmaleje teraz o pół gdybym chciał zrezygnować?
Kam668 / 5.172.234.* / 2018-03-02 18:13
Witam. Pisze do Pana z pewnym problemem czy zapytaniem jak zwał. Dnia 28.08.2017r. Podjąłem pracę w pewnym zakładzie, wcześniej ten zakład wysłał mnie na kurs za który poniósł koszty z tym związane, zapisując w umowie, że jeżeli zerwę umowe przed końcem jej trwania zobowiązuje się do spłaty kwoty za kurs. Przepracowalem w tej firmie 7 miesięcy do końca umowy zostaję 5 miesięcy. Złożyłem prośbę wypowiedzenia za porozumieniem stron. Zakład sie zgodził a jeszcze lepsza informacją było, że kwota ta zmniejsza się w czasem który przepracuje, czyli musiałbym oddać połowę tej kwoty. Taka też informacje dostałem od kierownika wydziału. Następnego dnia dostałem telefon od kierownika z informacja, że zgadzają się na zerwanie umowy za porozumieniem stron ale właśnie o to "Ale" sie tutaj rozchodzi, powiedział mi, że muszę przyjść się rozliczyć do zakładu i wpłacić całą kwotę za kurs od ręki. Wspomnę jeszcze, że na umowie mam, że pieniądze w razie zerwania umowy muszę wpłacić na podane konto. I teraz do sprawy. Czy jest taka możliwość, że ta kwota zmniejsza się po czasie pracy który u nich przepracowalem. Czyli kurs kosztuje np. 2000tysiace a po tym czasie pracy połowę mniej. ? A może jest jakieś inne rozwiązanie zważając na to ze zgodzili się na zerwanie umowy za porozumieniem stron. Z góry bardzo dziękuję za odpowiedzi ..
Aga772 / 178.235.41.* / 2018-01-29 15:18
Witam, mam w umowie szkoleniowej zapis o zwrocie kosztów szkolenia, jeśli nie przepracuje 2 lat od czasu szkolenia. Co jesli złożyłam wypowiedzenie, zostało ono podpisane przez pracodawcę i w sobote(27.01.2018r.) był mój ostatni dzień pracy, nikt nie wezwał mnie w czasie wypowiedzenia do uiszczenia jakiejkolwiek opłaty. Czy w tej sytuacji nadal mogę zostać pociągnięta do odpowiedzialności do zapłaty?
Marcin422 / 94.254.142.* / 2017-05-22 22:08
WItam,
jeżeli w umowie mam zapis, że pracownik jest zobowiązany do zwrotu kosztów w całości w przypadku rozwiązania stosunku pracy przez pracownika za wypowiedzeniem to czy w takim przypadku muszę zwrócić całość kosztów czy jak to jest zawarte w kodeksie pracy proporcjonalnie do okresu zatrudnienia a zapis ten jest nieważny ponieważ jest to mniej korzystne niż gwarantowane przepisami? Jak postąpić w takiej sytuacji, po prostu pójść i powołać się na KP?
Pozdrawiam, Marcin
szklarek / 2017-05-23 08:44
Nie musi Pan, zapis w umowie jest sprzeczny z nadrzędnym (art.18 KP) mówiącym o uprzywilejowaniu przepisów KP.
Na pewno nie 'pójść' tylko wszelkie oświadczenia składamy na piśmie, za potwierdzeniem odbioru.

Czyli albo oświadczenie osobne, albo jako część tekstu wypowiedzenia, jeśli jeszcze nie zostało wręczone pracodawcy.

Oczywiście pracodawca może mieć inne zdanie i jeżeli wystosuje wezwanie do zapłaty czy po prostu potrąci należność większą niż definiuje to art. 103'5 KP z ostatnich wypłat- niestety czeka Pana pozew do sądu pracy. W tym drugim przypadku również dlatego, że takiego potrącenia w ogóle nie może dokonać (nawet w należnej kwocie), co wynika z art. 87 KP, który wymienia konkretne możliwe potrącenia z wynagrodzenia.

No chyba, że w umowie o pracę jest taki zapis, tj. że zgadza się Pan na taki sposób zwrotu kosztów szkolenia tj. przez potrącenie z wynagrodzenia.
Marcin422 / 94.254.142.* / 2017-05-23 22:24
już mnie uprzedzili że muszę sam wpłacić do kasy, z wynagrodzenia nie potrącą. czy mógłbym prosić o pomoc jak takie oświadczenie powinno wyglądać?
i jeszcze jedna sprawa, pracodawca zapłacił za szkolenie ale wrzucił to w koszty także dostał za to zwrot podatku. W umowie mam kwotę brutto do zwrotu i czy właśnie ją uznaje się za prawidłową czy powinna być to kwota netto? (czy jest to w jakiś sposób uregulowane? w końcu finalnie poniósł koszt netto). Uprzedzam, że nie chcę prowadzić wojny z pracodawca a jedynie zapłacić taką kwotę jaką muszę
szklarek / 2017-05-24 09:32
Brutto, bo taki koszt poniósł fizycznie. To, jak to wpływa na jego kwestie podatkowe i księgowe to jego sprawa, zależy m.in. od formy opodatkowania, tego czy jest VAT-owcem.

Ale, żeby uzasadnić - na potrzeby jegoo PIT/CIT wydatek ten skorzystał ze zwolnienia z podatku. Ale zwrot będzie dla niego przychodem do opodatkowania PIT/CIT oraz VAT.

Oświadczenie...
Na podstawie art. 18 KP oświadczam, że w związku z ze złożonym przeze mnie wypowiedzeniem (z dn.) umowy o pracę ( z dn.) zwrócę koszt szkolenia (jakie, kiedy) w kwocie proprocjonalnej wg. zapisów art. 103'KP a nie całkowitej jak wynika to z par. , ust, pkt. umowy o pracę.
Marcin422 / 94.254.138.* / 2017-05-31 12:07
Witam ponownie,
dla upewnienia zadzwoniłem na infolinię pipu i kobieta powiedziała mi że nie mogę takiego oświadczenia składać bo umowę w obecnej formie podpisałem, jedyna droga to przez sąd. Czy ta kobieta jest niekompetentna czy jednak ma rację?
pozdrawiam
szklarek / 2017-05-31 13:21
Proszę mnie nie stawiać w niezręcznej sytuacji :-)) i ....zacząć od tego oświadczenia.

Gdyby miał Pan umowę z idiotycznym okresem wypowiedzenia np. 30 miesięcy też wg niej należałoby go dotrzymać bezwzględnie ?
Marcin422 / 94.254.138.* / 2017-05-31 13:59
zdziwiły mnie jej słowa do tego stopnia, że nie miałem zamiaru kontynuować rozmowy :) widocznie kobieta siedzi tam za karę.

Najnowsze wpisy