Forum Forum dla firmKsięgowość

RYCZAŁT - popełniłam błąd .

RYCZAŁT - popełniłam błąd .

ja1082 / 31.182.135.* / 2015-02-20 16:47
Pomroczność mnie jakaś dopadła i się pomyliłam.
Mówię o ryczałcie 3% za styczeń, zamiast podwójnych składek społecznych ( zapłacone w styczniu za grudzień i w styczniu za luty ) i podwójnej składki zdrowotnej ( analogiczne - jak w przypadku skł. społecznej ) odliczyłam tylko składki grudniowe.

Przychód minus skł. społeczna od wyniku 3% i od tych 3% odjęłam skł. zdrowotną. Gdybym to obliczyła prawidłowo to nie musiałabym płacić nic, a tak to zapłaciłam.

Jak w tej sytuacji rozliczyć kolejny miesiąc ( podatek za luty, płatność do 20 marca ) czy powinnam to jakoś korygować ?
Co zrobić w tej sytuacji ?
Wyświetlaj:
ja1082 / 31.182.135.* / 2015-02-21 11:42
Przepraszam! Oczywiście źle napisałam, namieszałam już totalnie przez co sama już nie wiem jak prawidłowo obliczyć podatek z styczeń.

Jeszcze raz, tym razem poprawnie :

w styczniu terminowo zapłaciłam składki za grudzień
w lutym zapłaciłam terminowo składki za styczeń

Czyli zatem jak powinnam policzyć podatek za styczeń ?

1. Przychód minus składka społeczna ( składka płacona w styczniu za grudzień ) od wyniku 3%, następnie wynik pomniejszam o składkę zdrowotną i to jest podatek do zapłaty.

CZY ...


2. Przychód minus składka społeczna ( składka płacona w styczniu za grudzień plus składka społeczna płacona w lutym za styczeń ) od wyniku 3% , a następnie wynik pomniejszam o składkę zdrowotną opłaconą w styczniu za grudzień i składkę opłaconą w lutym za styczeń - wynik podatek do zapłaty.


Jak to powinno być poprawnie,bo się już tak zamotałam, że słowo daje nie wiem...
szklarek / 2015-02-23 13:28
No i zdublowała Pani wątek. Skoro składka za styczeń była opłacona w lutym - nie może być uwzględniona w ryczałcie od przychodów za styczeń. Może być uwzględniona w ryczałcie za luty lub kolejne miesiące roku.
szklarek / 2015-02-21 09:39
Jeśli rzeczywiście ( dlaczego ?) w styczniu były opłacone składki za dwa miesiące- jak najbardziej można to skompensować przy obliczaniu ryczałtu za kolejne miesiące- prawo do odliczenia obejmuje ujęcie całoroczne.

Czyli ryczałt za luty obliczyć z uwzględnieniem podwójnych składek.

Przypominam o kwotowej różnicy składek za grudzień w stosunku do styczniowej i kolejnych- jeśli deklarowała Pani podstawę minimalną.

Najnowsze wpisy