Ryczałt 5,5%

Solter / 2016-12-12 17:22
Od kilku lat prowadzę działalność gospodarczą (PKPiR + VAT). W ramach tej działalności produkuję urządzenia elektrotechniczne, a od połowy 2015 roku prowadzę także serwis internetowy z odpłatnymi korepetycjami video dla studentów kierunków technicznych. Odpłatne treści (filmy) stworzyłem od podstaw i są one udostępniane wyłącznie w postaci cyfrowej (dostęp do wyświetlanych w serwisie filmów), bez jakiejkolwiek dystrybucji treści w postaci fizycznej. Dochody uzyskiwane z tych odpłatnych korepetycji stanowią niewielką część ogólnych dochodów firmy.
Z początkiem 2017 zamierzam zmienić formę opodatkowania na ryczałt 5,5% od przychodów z działalności wytwórczej (przede wszystkim z uwagi na produkcję urządzeń elektrotechnicznych). No i tutaj mam problem, bo nie wiem czy uzyskiwanie przychodów z odpłatnych korepetycji video może być opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym 5,5% od przychodów z działalności wytwórczej. Czy ktoś wie do jakiej kategorii zaliczają się tego rodzaju przychody? A jeśli nie będą mogły być opodatkowane ryczałtem 5,5% od produkcji, to co zrobić z tym fantem (tak, aby moje główne dochody z produkcji urządzeń elektrotechnicznych mogły pozostać na ryczałcie)? Zlikwidować serwis? Udostępnić treści za darmo? Pomóżcie, bo styczeń blisko !!
wiwan / 2016-12-28 18:59
Aby owe korepetycje wideo umożliwiały opodatkowanie dz. gospodarczej w ogóle ryczałtem ewidencjonowanym musiałby być spełnione warunki:

-świadczy je nauczyciel czy inny przedstawiciel wolnego zawodu
-polegają na udzielaniu lekcji na godziny,
-nie są świadczone na rzecz podmiotów gospodarczych,
-są świadczone bezpośrednio przez podatnika, czyli bez zatrudniania innych osób.
Czyli raczej on-line.
Wtedy cała Pana dz.g. mogłaby być opodatkowana r. ewidencjonowanym, tyle że w DWU różnych stawkach 5,5% dla przychodów z dz. wytwórczej oraz 20% dla przychodów z owych korepetycji. Siłą rzeczy wymagałoby to prowadzenia ewidencji przychodów w sposób od razu rozróżniający dwie grupy przychodów.

Najnowsze wpisy