Forum Forum dla firmKsięgowość

Ryczałt, a składki ZUS.

Ryczałt, a składki ZUS.

ja1082 / 31.182.135.* / 2015-02-22 12:25
Zapłaciłam składki ZUS w styczniu za grudzień i w lutym za styczeń - obie terminowo.

W jakiej wysokości wolno mi odjąć składki od przychodu uzyskanego w styczniu ( podatek płatny do 20 lutego ) ? Ryczałt 3% bez vat.

Czy wolno mi odjąć tylko składki opłacone w styczniu za grudzień czy mogę również odjąć składki opłacone w lutym za styczeń ?

Chodzi mi tylko o kwoty jakie mogę odjąć, czy wolno mi uwzględnić wszystkie składki opłacone w 2015 czy tylko tę opłaconą w styczniu.


Jak to powinno wyglądać prawidłowo?

Proszę o pomoc.
Wyświetlaj:
Comasz Tomasz / 195.189.88.* / 2018-12-01 00:07
Polecam znaleźć sobie dobrą księgowość - bez tego w obecnych czasach nie ma co prowadzić biznesu. Jak ktoś z Mazowsza to polecam biuro rachunkowe Gama - sprawne i konkretne, a właśnie o to chodzi w biznesie.
murdock / 83.20.36.* / 2015-03-06 22:54
Czyli zakładając co miesiąc przychód po 2000
np. w lipcu rozliczenie będzie wyglądało tak: ?

14000 x 8,5%= 1190 (podatek) - 1443,60 (6 x 240,60 zdrowotna składka) = - 253,60

Czyli podatku do zapłaty za lipiec 0.
szklarek / 2015-03-09 15:29
Proszę pisać w wątku, bo jest to zupełnie nieczytelne.

NIE. Bo właśnie zastosował Pan kumulację przychodu, której nie ma przy wyliczaniu ryczałty za dany miesiąc. Bo składka zdrowotna zapłacona w styczniu była raczej inna niż w lutym i miesiącach następnych. Bo nie pomniejszono przychodu przed opodatkowaniem o zapłacone skł. społeczne.
murdock / 83.21.110.* / 2015-03-06 12:11
Jak to jest teraz obecnie, gdyż wcześniej na Ryczałt odliczano oprócz narastajacych co miesiac składek na Ubezpieczenie Społeczne tą opłatę 170zł a od 2015 jest ona zniesiona?

Wczesniej liczono np:

2000 x 8,5% = 170 - 232,85 (ubezpieczenie społeczne) - 170 (opłata za pierwszy miesiac DG) = 0 podatku

Czy w przypadku "ryczałt ewidencjonowany" można naliczać ryczałt narastajaco?
Znalazłem informację że niemożna:

Podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych są obowiązani za każdy miesiąc obliczać zryczałtowany podatek i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20. następnego miesiąca, a za grudzień - w terminie złożenia zeznania. Podatnicy, którzy rozliczają się kwartalnie, wpłat dokonują do 20. dnia miesiąca następującego po danym kwartale, a za ostatni kwartał w terminie złożenia zeznania. Wynika tak z art. 21 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. nr 144, poz. 930 ze zm.).

Przepisy powołanej ustawy nie precyzują jednak, jak obliczyć ryczałt za dany miesiąc lub kwartał. Stanowią natomiast, że ryczałt ten oblicza się od przychodów niepomniejszonych o koszty ich uzyskania. Wskazują też odpowiednie stawki ryczałtu dla określonych rodzajów przychodów oraz możliwe odliczenia od przychodu i ryczałtu.

Gdyby ustawodawca chciał, by ryczałt za dany miesiąc lub kwartał był ustalany od przychodów narastająco od początku roku, dałby temu wyraz wprowadzając odpowiednie zapisy w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Podobnie jak to jest określone w ustawie o pdof, gdzie w przypadku podatników opodatkowanych według skali podatkowej w art. 44 ust. 3 i 3g tej ustawy znajdziemy zapis, że zaliczkę za dalsze miesiące (kolejne kwartały) ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące poprzedzające (poprzednie kwartały). Podobnie wygląda obliczanie zaliczki na podatek u liniowców w art. 44 ust. 3f i 3h ustawy o pdof.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (…) takich zapisów (tyle że w stosunku do przychodów) nie zawierają. Nie dają więc podstaw, by w celu obliczenia miesięcznego (kwartalnego) ryczałtu sumować przychody narastająco od początku roku. Podatek ryczałtowy należy zatem obliczać od przychodów uzyskanych w danym miesiącu (kwartale), tj. w tym, za który obliczany jest ryczałt.
szklarek / 2015-03-06 15:19
Po co aż taki długi cytat na potwierdzenie odpowiedzi, którą już Pan znalazł. NIE stosuje się metody narastającej obliczania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych- tylko każdy miesiąc (kwartał, bo jest taka opcja) traktuje osobno.

To, że można np. w lipcu rozliczyć składki, które nie znalazły pokrycia w przychodzie/ryczałcie za np. maj i czerwiec nie oznacza metody narastającej.

Nic się w zasadzie pomniejszania przychodu o skł. społeczne, a ryczałtu o odliczalną część skł. zdrowotnej od 2015 r. nie zmieniło.
szklarek / 2015-02-23 13:25
Od przychodu styczniowego nie może Pani odjąć składek zapłaconych po styczniu. Natomiast zawsze można odliczać wstecznie składki opłacone w danym miesiącu za miesiące poprzednie (czy nawet jakieś zaległe z innych lat) czy też ich części, które nie znalazły pokrycia w ryczałcie za miesiące poprzednie.

Innymi słowy:
Przy ustalaniu ryczałtu za styczeń, nie może odliczyć Pani składki fizycznie zapłaconej w lutym, ale np. przy ustalaniu ryczałtu za maj- można odliczyć składki zapłacone w lutym, marcu i kwietniu.

Ostatecznie i tak w rozliczeniu rocznym dochodzi do sumarycznego obniżenia całego przychodu za cały rok podatkowy o całość składek w tym roku zapłaconych.

Najnowsze wpisy