Forum Forum podatkowePIT

ryczałt i umowa o pracę a ulga na dziecko

ryczałt i umowa o pracę a ulga na dziecko

kasia236 / 84.10.80.* / 2016-02-03 08:44
Witam, jestem osobą samotnie wychowującą dziecko. Pracuję na umowę o pracę - cały etat, oprócz tego mam działalność gospodarczą - ryczałt, czy w takim wypadku mogę rozliczyć się jako osoba samotnie wychowująca?
Wyświetlaj:
kasia236 / 84.10.80.* / 2016-02-03 11:01
no dobrze, to ja już nie wiem o co chodzi, ponieważ znalazłam na stronie ministerstwa finansów w broszurze odnośnie ulgi na dzieci informację następującej treści:

Z ulgi mogą korzystać podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych uzyskujący dochody opodatkowane według skali podatkowej. Z ulgi tej nie mogą korzystać zatem podatnicy, którzy uzyskują dochody:
• opodatkowane 19% stawką podatku (np. przedsiębiorcy wybierający takie opodatkowanie), • uzyskujący przychody z działalności gospodarczej opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym.

Jeżeli jednak podatnicy oprócz w/w dochodów (przychodów) uzyskają również dochody opodatkowane według skali podatkowej (np. wynagrodzenie za pracę, emeryturę, rentę), to w zeznaniu podatkowym składanym z tytułu uzyskiwania tych dochodów mogą skorzystać z ulgi.
wiwan / 2016-02-03 12:22
Ulga na dzieci bowiem to coś innego niż preferencja wspólnego rozliczenia z dzieckiem (czyli samotnie wychowującej).
kasia236 / 84.10.80.* / 2016-02-03 12:48
czyli rozliczyć się muszę w sposób indywidualny, a czy mogę skorzystać w takim przypadku z ulgi z tytułu wychowania dziecka?
wiwan / 2016-02-03 15:24
Tak, może Pani- będzie ona dotyczyła dochodów opodatkownych wg. skali, czyli wykazanych w PIT 11 od pracodawcy.
wiwan / 2016-02-03 10:14
NIE. Działalność gospodarcza opodatkowana ryczałtem ewidencjonowanym wyklucza tę preferencję podatkową mimo posiadania dochodów opodatkowanych wg. skali.

Wynika to z art. 6, ust. 4b w nawiązaniu do ust. 8 ustawy o PIT.

Najnowsze wpisy